powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Rusza "Teatr w Małym Mieście"

Fundacja Wspierania Twórczości Niezależnej i Agencja Artystyczna Dada Art. zapraszają do uczestnictwa w wędrującym festiwalu "Teatr w Małym Mieście". Jest to projekt nastawiony na upowszechnianie teatru w miejscach oddalonych od instytucji teatralnych. Pierwszy spektakl już 9 czerwca w Koźminie Wielkopolskim, ostatni - 21 września w Krotoszynie.

W tym roku odbędzie się już VII jego edycja. Dotrzemy do 9 miast (Bojanowo, Buk, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Janowiec Wielkopolski, Mikstat, Płoty, Iłowa, Białogard), w których zaprosimy mieszkańców do jednodniowych spotkań z teatrem plenerowym.

Naszym celem jest oswajanie z teatrem poprzez udostępnienie bezpłatnego do niego dostępu w otwartej przestrzeni publicznej, a także przekonanie jednostek odpowiedzialnych za sferę kultury, o konieczności wychodzenia poza utarte ramy rozwiązań kulturalnych na ich terenie, a tym samym otwieranie się na sztukę niemasową.

Spektakle prezentowane podczas projektu Teatr w Małym Mieście 2019.

"Rozpoznani Nierozpoznani" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl odwołujący się do dzieła zmarłej w 2017 roku światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz.

Zaczynając nasze widowisko w punkcie, w którym M. Abakanowicz pozostawiła swój tłum - niejako podejmujemy wyzwanie. Spektakl jest, podobnie jak dzieła tej znakomitej rzeźbiarki, autonomiczną wypowiedzią artystyczną, dotykającą spraw uniwersalnych, w tym wypadku kwestii wolności i zniewolenia jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości.

Ożywiając "Nierozpoznanych" pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak <<nierozpoznani>> walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.

--

"Fin Amor - miłość dworna" Teatru Ewolucji Cienia. Zainspirowany dziejami Tristana i Izoldy opowiada piękną i uniwersalną historię o miłości, odnosząc się do reguł kodeksu rycerskiego. Oczarowuje zarówno widzów wyrobionych jak i tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z teatrem.

--

"Zapomniana historia" - spektakl kostiumowy dotykający uniwersalnego problemu władzy, w oparciu o autentyczną historię z XI wieku, kiedy to cesarz Henryk IV i papież Grzegorz VII walczyli o przywództwo w świecie chrześcijańskim.

Okazuje się, że czas mija a priorytety ludzi rządzących pozostają te same: skuteczność - bez względu na ofiary...

Spektakl oparty na faktach autentycznych. W trakcie przedstawienia padają fragmenty "Dictatus Papae" oraz klątwy nałożonej na Cesarza Henryka.

--

"Morskie opowieści" Teatru Łata z Poznania. To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku, rodem z niemego kina - uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy wyruszają w rejs. Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Okazuje się bowiem, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając , że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.

--

"Podróże dookoła świata" Teatru Łata to interaktywny program teatralny dla dzieci, podczas którego widzowie wraz z aktorami odwiedzają najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiedzie ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci poznają specyfikę danego rejonu uczestnicząc w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce. Jest to dynamiczny spektakl, pełen balonowych niespodzianek, okraszony deszczem wystrzałowych konfetti, w który chętnie włączają się również i dorośli.

--

"Maruczella" w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Spektakl wielokrotnie nagradzany w kraju i poza granicami!

"Maruczella" opowiada o damsko-męskich perypetiach; łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federico Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Perfekcyjnie łącząc pantomimę z taneczno - komicznymi scenkami "Maruczella" jest ofertą dla całych rodzin, wzbudzając salwy śmiechu tak u małych jak i dużych widzów.

***

Teatr w Małym Mieście - VII edycja

09.06.2019 - Koźmin Wielkopolski - podzamcze godz. 16.30 Teatr Łata "Morskie opowieści", godz. 20.00 Teatr Nikoli "Maruczella"

30.06.2019 - Bojanowo - Amfiteatr im. Mieczysława Stoora, godz. 21.30 Teatr Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani"

13.07.2019 - Janowiec Wielkopolski - Rynek godz. 19.00 Teatr Łata "Podróże dookoła świata", godz. 21.30 Teatr Ewolucji Cienia "Fin Amor - miłość dworna"

14.07.2019 - Białogard, Plac Wolności godz. 18.00 Teatr Łata "Podróże dookoła świata", godz. 21.00 Teatr Ewolucji Cienia "Fin Amor - miłość dworna"

26.07.2019 - Iłowa, teren Gminnnego Centrum Kultury godz. 12.00 Teatr Łata "Morskie opowieści", godz. 13.30 Teatr Nikoli "Maruczella"

31.08.2019 - Płoty, Dziedziniec Nowego Zamku godz. 17.00 Teatr Łata "Podróże dookoła świata", godz. 20.00 Teatr Ewolucji Cienia "Fin Amor - miłość dworna"

01.09.2019 - Buk, Plac Stanisława Reszki, godz. 20.00 Teatr Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani"

15.09.2019 - Mikstat, Rynek, godz. 16.30 Teatr Łata "Morskie opowieści", godz. 19.00 Teatr Ewolucji Cienia "Zapomniana historia".

21.09.2019 - Krotoszyn, Rynek, godz. 19.30 Teatr Ewolucji Cienia "Rozpoznani Nierozpoznani"