powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie performatywne "Extasy Rave" w Ateneum

Wizja niedalekiej przyszłości i oczekiwanie na ostateczny wynik. Sztuka austriackiej dramatopisarki, korzystającej w swojej twórczej pracy z doświadczeń psychoterapeutycznych. 3 czerwca o godz. 19.00 aktorzy Teatru Ateneum przeczytają sztukę w tłumaczeniu Piotra Szalszy i w reżyserii Grzegorza Matysika.

Jest rok 2045. Wszyscy, którzy ukończyli 80 rok życia, muszą poddać się testowi, który zadecyduje o tym, czy będą mogli żyć dalej. W sterylnej, zamkniętej poczekalni, na zapleczu głównych wydarzeń, pięć sędziwych postaci oczekuje na ostateczny wynik, ogłoszony w czasie specjalnego widowiska, czyli Extasy Rave.

Osoby, które nie uzyskają wymaganej ilości punktów, kwalifikują się do final-party, imprezy połączonej z eutanazją. Starzy ludzie na różne sposoby próbują przezwyciężyć strach przed śmiercią. Ironizując, opowiadają o swoim życiu, które w wyniku show, dzięki uzyskaniu wymaganej ilość tzw. "punktów przeżycia", być może przedłużone zostanie o jeden rok.

Autorką sztuki jest Dennig Constanze (na zdjęciu), urodzona w 1954 r. w Linzu neurolog, pisarka, reżyserka i producentka teatralna, dyrektorka prywatnego "Theater am Lend". W swojej twórczości scenicznej korzysta z doświadczeń psychoterapeutycznych, choć styl, w jakim pisze, to bardziej satyra społeczno-krytyczna. Po ukończeniu studiów medycznych założyła w Grazu i Wiedniu prywatne centrum psychoterapeutyczne. Od 2007 łączy praktykę lekarską z prowadzeniem własnego teatru, pisaniem oraz produkcją spektakli.

Jest autorką kilku powieści oraz kilkunastu sztuk. Największym sukcesem scenicznym (w krajach niemieckojęzycznych i w Rosji) okazała się właśnie "Extasy Rave", sztuka z 2003 roku.

W czytaniu udział wezmą: Henryk Łapiński, Tadeusz Borowski, Katarzyna Łochowska, Marzena Trybała, Bartłomiej Nowosielski, Julia Konarska oraz gościnnie Sławomira Łozińska.