powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Spektakl Mikołaja Mikołajczyka w Teatrze Węgierki

W dniach 7 - 9 czerwca zaprezentowany zostanie spektakl "Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający" w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka.

Spektakl nawiązuje do noweli "Śmierć w Wenecji" Tomasza Manna oraz filmu w reżyserii Luchino Viscontiego - opowieści o starzejącym się utytułowanym literacie Gustawie von Aschenbachu.

O spektaklu:

Zbliżam się do wieku, w którym Aschenbach, bohater noweli Tomasza Manna, odwiedza Wenecję. Nietrudno się domyślić, że jest artystą przeżywającym kryzys twórczy. Szuka on odpowiedzi na te wszystkie egzystencjalne problemy które dopadają i osaczają, odbierają siłę, wprowadzają niepokój, kastrują. Jestem w stanie permanentnego niezadowolenia, czuję jak w moich żyłach płynie bliżej nieokreślona ciecz, bezbarwna, zupełnie chłodna i całkiem nieprzyjemna, rozwodniona. Mam wrażenie, że pozbawiona jest ona i zapachu i smaku i konsystencji, jest nieokreślona, smutna, przez co nieciekawa. Stan ciekły nie jest mi bliski, nie ma on w sobie tych kwadratów tak bardzo przeze mnie uwielbianych i często wykorzystywanych. Trudno sobie w tym rozwodnieniu wyobrazić kąty proste, haki i hamulce, za które można w razie kryzysów i awarii złapać, szarpnąć, pociągnąć i mieć przy tym poczucie, że cały czas panuje się nad sobą i otoczeniem. Jestem przemoczony i zziębnięty. Brakuje mi ognia, zwracam myśli ku przeszłości, czuję strach, słońce zachodzi, miłości nie ma. Szykuję się do skoku, a przecież mam lęk wysokości, kiedy patrzę w dół moja skóra cierpnie, kurczy się i marszczy. Starzeję się.

Chciałbym opowiedzieć o moim wyobrażeniu i o tym, co kojarzy nam się z umieraniem, odchodzeniem i samotnością, brakiem dotyku i miłości, oraz poszukiwaniem bliskości z drugim człowiekiem. O poczuciu piękna chciałbym opowiedzieć i o tym, że spektakl będzie też naszym - twórców - wyobrażeniem o rzeczywistości, którą stale poprawiamy, upiększamy i estetyzujemy. Stawiamy się w roli Stwórcy, bo mamy odwagę nieustannie kreować, poprawiać i zmieniać. Cierpimy ideał jest nieosiągalny? Chciałbym znaleźć najpiękniejsze wyobrażenie o ostatnich chwilach mojego życia.

Mikołaj Mikołajczyk

Spektakl "Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający" ma interaktywny charakter. Na Scenie Foyer nie będzie tradycyjnej przestrzeni przeznaczonej na widownię. Aktorzy zagrają wśród widzów.

***

7 czerwca 2019 | godz. 17:30 | Białystok: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, ul. Elektryczna 12, Scena Foyer

8 i 9 czerwca 2019 | godz. 20:00 | Białystok: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, ul. Elektryczna 12, Scena Foyer

premiera: 14 września 2018

bilety: 40/30/20 zł