powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Szalona podróż po świecie w takt muzyki z Broadwayu

W najbliższy piątek (7 czerwca) z trudnymi pytaniami o ludzki los, zadanymi przez Woltera w powieści "Kandyd", zmierzy się Michał Znaniecki w wyreżyserowanym przez siebie broadwayowskim widowisku Leonarda Bernsteina opartym na słynnym dziele francuskiego filozofa.

Premiera zainauguruje 23. edycję Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej i będzie to pierwsze dzieło Leonarda Bernsteina, jakie zabrzmi w gmachu przy Lubicz 48.

"Kandyd", którego pierwszą wersję Bernstein stworzył w 1956 roku, jest obok "West Side Story" jednym z najpopularniejszych dzieł, jakie napisał dla teatru muzycznego. Spektakl nie miał jednak łatwiej drogi do sukcesu - po niezbyt ciepło przyjętej premierze w Martin Beck Theatre, powracał kilkukrotnie, a ostateczna wersja została przez kompozytora opracowana dopiero w 1988 roku. Tę wersję, zwaną "szkocką" (z powodu premiery w Royal Theatre Glasgow), zobaczymy już niebawem w Operze Krakowskiej.

- "Kandyd" Bernsteina to zachwycająca żonglerka muzycznymi stylami, ironią, humorem, za którymi kryją się kluczowe pytania o naturę naszej egzystencji. Spektakl posiada wiele planów - od najprostszej komedii po wyżyny wysublimowanej analizy politycznej i społecznej naszego człowieczeństwa - zauważa Michał Znaniecki.

Osią widowiska jest szalona podróż Kandyda po niemal całym świecie - od Lizbony, przez Paryż, Buenos Aires, do mitycznego Eldorado. Kandyd, przenosząc się z miejsca na miejsce, doświadcza serii katastrof, które sprawiają, że optymistyczne nauki jego opiekuna, doktora Panglossa, zostają brutalnie skonfrontowane ze smutną praktyką.

- Niesamowite jest w tej postaci, że dojrzewa na oczach widzów. Po raz pierwszy realizowałem "Kandyda" dziesięć lat temu i od tego czasu jestem nim zafascynowany - przyznaje Michał Znaniecki.

W roli Kandyda na scenie Opery Krakowskiej zaprezentują się trzej tenorzy - Łukasz Gaj, Voytek Soko Sokolnicki i Jarosław Bielecki. W roli Old Lady wystąpią Małgorzata Walewska oraz Olga Maroszek. W dziele Bernsteina na scenie obecny jest także sam Wolter, którego zagrają: Bronisław Maj, krytyk literacki, Sławomir Mokrzycki, dziennikarz oraz Krzysztof Piasecki, satyryk i artysta estradowy.

Bilety w cenie 40 - 140 zł dostępne są w kasie Opery Krakowskiej, a także online na stronie www.opera.krakow.pl.