powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Reducie na stulecie. Nowa strona tematyczna IT

Z okazji jubileuszu stulecia Reduty Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchomił witrynę gromadzącą informacje o wydarzeniach związanych z jubileuszem oraz archiwalne materiały audiowizualne - zdjęcia, grafiki, audycje, filmy, a także opisy spektakli i artykuły prasowe.

Wszystkie, zebrane w jednym miejscu, w przystępny sposób pokazują skalę i unikalność zjawiska Reduty - przedsięwzięcia teatralno-społecznego, kolektywu teatralnego objeżdżającego międzywojenną Rzeczpospolitą. Strona reduta.encyklopediateatru.pl to także źródło informacji o nadchodzących wydarzeniach związanych z jubileuszem Reduty.

Odwiedzając stronę reduta.encyklopediateatru.pl można między innymi prześledzić trasy objazdów Reduty i wyświetlić na przedwojennej mapie Polski szlaki poszczególnych objazdów albo filtrować miejscowości, aby przekonać się, kiedy i co Reduta grała w danym miejscu. Część z tych miejscowości bierze dziś udział w realizowanym przez Instytut Teatralny programie TEATR POLSKA, dla którego dzieje Reduty były bezpośrednią inspiracją i dzięki któremu kontynuowana jest tradycja teatralnych objazdów po Polsce.

Na reduta.encyklopediateatru.pl czytelnicy znajdą również listę tekstów polskich autorów inscenizowanych w Reducie (część tych tekstów można przeczytać zaglądając na "Redutową półkę" w cyfrowej Czytelni Encyklopedii Teatru Polskiego) oraz opisy najważniejszych przedstawień Reduty.

W ramach obchodów "Reducie na stulecie" odbyły się dotąd między innymi: okolicznościowa konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Instytutem Teatralnym (18-19.01, Kraków), seminarium encyklopedyczne poświęcone fenomenowi zespołowości oraz czytania z cyklu "Odtwarzanie Reduty" w Salach Redutowych Teatru Wielkiego / Muzeum Teatralnym. Trwają prace nad wystawą w Instytucie Teatralnym oraz publikacją wybranych "dzienniczków" Juliusza Osterwy (relacje z podróży zespołu do Ceuty, przygotowania oraz sprawozdania z ostatniego wielkiego objazdu ze spektaklem "Powrót Przełęckiego"). Wkrótce na reduta.encyklopediateatru.pl pojawią się także informacje o artystach związanych z Redutą, wystawa wirtualna Google Arts&Culture, zapowiedzi kolejnych czytań, Spacerów Redutowych oraz nowych publikacji.