Koszalin. Krystyna Janda i poruszająca sztuka "Zapiski z wygnania"

Dwie wybitne polskie artystki, czyli Krystyna Janda i Magda Umer, przygotowały chwytający za serce i poruszający wyobraźnię spektakl na podstawie wspomnień marcowej emigrantki Sabiny Baral. To przedstawienie, koło którego nie da się przejść obojętnie już 12 października w Koszalinie.

«"Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu do domu, do Polski. A potem przez następne 23 lata nie wyjechali, chcieli mieszkać tutaj, tu gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci - my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zdecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła".

To fragment wspomnień Sabiny Baral, która jako zaledwie 20-letnia dziewczyna, opuszcza Polskę wraz z rodzicami w marcu 1968 roku. Jej wspomnienia to nie tylko przejmująca relacja wydarzeń tamtego roku, ale przede wszystkim przestroga dla kolejnych pokoleń. Ta młoda Żydówka, której w jednej chwili wali się cały świat. Musi opuścić ukochany kraj, z którego jest wraz z rodziną i przyjaciółmi wygnana.

To nie tylko oznacza tułaczkę, ale przede wszystkim utratę nie tylko bliskich przyjaciół Polaków, ale też domu, rodzinnych pamiątek. Najgorsza wydaje się tu niemoc. Bo to wcale nie wojna wygania ich z ojczyzny, w kraju już od lat panuje pokój.

Pomysł na sceniczną interpretację tych wspomnień poraża. Na scenie mamy bowiem tylko ubraną na czarno Krystynę Jandę prowadzącą monolog, która za teatralne środki ma tylko swój głos i twarz. Na scenie towarzyszą jej tylko muzycy.

Start spektaklu 12 października o godz. 17.30 w Filharmonii Koszalińskiej. Bilety do nabycia: w kasach filharmonii ul. Piastowska 2 tel. 94 342 62 20, w biurze ogłoszeń Głosu ul. Mickiewicza 24 tel. 94 347 35 16 oraz na stronie kupbcilecik.pl»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego