Warszawa. Ktoś zapukał mi do buta, czyli 21 lat Mumio

W dniach 17-27 czerwca w Teatrze Ateneum odbędzie się "MUMIO FESTIVAL. Ktoś zapukał mi do buta, czyli 21 lat Mumio".

Drodzy Państwo!

Mija 21 lat Mumio na scenie i ekranie. Z tej okazji zapraszamy Was gorąco, a z drugiej strony serdecznie, na bezprecedensowe wydarzenie - MUMIO FESTIVAL. Ktoś zapukał mi do buta, czyli 21 lat Mumio. Pragniemy zaprezentować Państwu podczas czerwcowych wieczorów w warszawskim Teatrze Ateneum, to co najcenniejsze w historii i specyfice Mumio, najlepsze sceny, pamiętne postaci, szalone improwizacje, spotkania z przyjaciółmi oraz pokazać to, czego jeszcze nikomu i nigdzie nie pokazywaliśmy na scenie i ekranie.

W programie spektakle:

- "Kabaret Mumio" - legendarny spektakl, który został zagrany ponad 1000 razy, a dzięki improwizacji jest ciągle bardzo świeży i inspirujący, również dla samych twórców.

- "Welcome Home Boys" - Mumio niczym Alicja w krainie czarów przenosi widza w baśniowy świat wyobraźni twórców. W tej fabularnej opowieści połączenie teatru z kinem otwiera drogę do wielu zaskakujących i komicznych zdarzeń, gdzie aktorzy niczym w "Purpurowej Róży z Kairu" swobodnie wchodzą i wychodzą z filmowego ekranu.

- "Przybora na 102" - na scenie pojawiają się trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Będzie więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco, autorsko, muzycznie i jak zwykle improwizacyjnie.

- "Ktoś zapukał mi do buta", spektakl finałowy - Ktos zapukał mi do buta, spektakl finałowy - czyli jak zmieścić 21 lat MUMIO w dwie godziny. Swoisty ekstrakt tego co najciekawsze w MUMIO. Do udziału w spektaklu wysłaliśmy zaproszenia wszystkim postaciom mumiowego uniwersum. Nie mamy pewności, kto przyjdzie, spodziewamy sie Jeżyka, Psa, Biedronki, Pancerników, Sokoła, Fok, 15 tysiecy ludzi z osiedla za przystankiem, Profesora Sasaskiego, Duszana z motorem, Pana z saturatorem, Macieja, Jedrzeja, Pani Serwuowej z Panem Eugeniuszem i oczywiście Symfonicznego Chóru oraz wielu, wielu innych gości, których jako niespodzianki zachować pragniemy. Tak szalonego, nieprzewidywalnego i brawurowego spektaklu Mumio jeszcze nie było.

Ponadto w ramach jubileuszu:

- Wernisaż wystawy "Semantic Pseudo Child Art", nowego kierunku w sztukach plastycznych zainicjowanego w latach 90-tych przez Dariusza Basińskiego i Tomasza Skorupę, który ujrzy światło dzienne tym razem w pracach wszystkich członków Mumio i ich przyjaciół. Nowatorski kierunek odwołuje się do dziecka ukrytego w każdym człowieku i wyzwala pierwotny dziecięcy ogląd często poważnej rzeczywistości. Prace eksponowane na wystawie zostaną zlicytowane podczas aukcji na dobry cel.

- "Kopytko i Mazy" - Mumio w reklamie, przegląd wybranych dokonań Mumio w dziedzinie reklamy telewizyjnej. Gościem specjalnym będzie Iwo Zaniewski.

- Projekcja kinowa filmów z wielokrotnie nagradzanej kampanii dla operatora sieci komórkowej. Unikalna możliwość zobaczenia filmów niepublikowanych i zarejestrowanych improwizacji.

- Projekcja kinowa filmów kampanii wizerunkowej dla firmy z branży farmaceutycznej. Kilkuminutowe komediowe etiudy filmowe prosto z gabinetu lekarskiego.

- Rozmowa z twórcami i anegdoty z planu filmowego.

Kalendarium:

- 17 czerwca - spektakl "Welcome Home Boys"

- 18 czerwca:

Legendarny spektakl "Kabaret Mumio",

Wernisaż wystawy "Semantic Pseudo Child Art"

"Kopytko i Mazy" - Mumio w reklamie

- 24 czerwca - spektakl "Przybora na 102"

- 27 czerwca - "Ktoś zapukał mi do buta", spektakl finałowy

Uwaga! To jedyna taka propozycja w historii Mumio, prosimy odważnie korzystać!

***

Organizator: Stowarzyszenie Mumio

Partner: Tychy Dobre Miejsce dla Kultury

Współpraca: Legalna Kultura, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, DeSilva

***

O MUMIO

"Mumio zachwyciło mnie całkowitą oryginalnością. Nie było tam nic powtórzonego po kimkolwiek, nawet po jakichś dobrych wzorcach. Tam było wszystko nowe, "odsiebne", że tak powiem i znakomite. Chwilami wręcz płakałem ze śmiechu". Jeremi Przybora (po spektaklu "Kabaret Mumio")

"Patrzę na nich z zazdrością i zachwytem". Stanisław Tym (po spektaklu "Kabaret Mumio")

"Nie tylko wytrzymują konkurencję z legendą, ale zyskują na mumiowatości, dzięki której upodobanie do abstrakcyjnego humoru łączy się tkliwością. To świat, w którym śmiejemy się do łez z samych sie-bie". Tomasz Miłkowski, tygodnik "Przegląd", (po spektaklu "Przybora na 102")

"Takiego dynamitu się nie spodziewałam. Mumio nie ma dla żuchw publiczności litości. To przecież zwichnąć sobie coś można". Maria, komentarz z Facebooka (po spektaklu "Welcome Home Boys" )

MUMIO to sceniczne szaleństwo - inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.

Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry'ego, Büchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. "Kabaret Mumio". Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej. Spektakl ten nagradzany wielokrotnie (m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP) spowodował zmianę nazwy teatru na Mumio. Pod taką nazwą aktorzy wystawiali spektakle w Polsce, Niemczech, Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA. Często na festiwalach teatralnych. Spektakl ten wciąż znajduje nowych widzów, choć został wystawiony blisko 1000 razy. Mumio pracuje powoli, ale skutecznie - próby do drugiego spektaklu pt.: "Lutownica ale nie pistoletowa tylko taka kolba" trwały ponad półtora roku.

Dorobek oraz specyfika pracy zespołu, pewna elastyczność i zdolność do kreacji na żywo, zaowocowały w 2005 podpisaniem kontraktu na serię bezprecedensowych reklam telewizyjnych dla firmy Polkomtel. Reklamy te były wielokrotnie nagradzane za walor artystyczny, ale również otrzymały dwukrotnie nagrodę Effi za skuteczność w reklamie. W 2005 roku Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński otrzymali nagrody Wiktora w kategorii "najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady" oraz "największe odkrycie telewizyjne 2005 roku".

W 2012 roku Mumio rozpoczęło pracę nad fabularnym spektaklem "Welcome Home Boys", a do zespołu dołączył multiinstrumentalista Tomasz Drozdek (T.ETNO). Premiera "Welcome Home Boys" Kinoteatru MUMIO odbyła się 22 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas Gali Finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jesienią 2017 roku w Och Teatrze w Warszawie odbyła się premiera , przygotowanego wspólnie z Magdą Umer, spektaklu "Przybora a 102", który powstał z okazji 102 urodzin Jeremiego Przybory.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego