powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zabrze. Teatr Nowy w programie "Teatr Polska"

Spektakl "Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" w reżyserii Piotra Ratajczaka zakwalifikowany został do programu "Teatr Polska". - Spośród 105 zgłoszonych spektakli znaleźliśmy się w finałowej osiemnastce, tak więc od września ruszamy w trasę - informuje Teatr Nowy.

Spektakl "Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" (na zdjęciu) duetu Piotr Rowicki i Piotr Ratajczak jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych - sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy... To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, za pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych. Spektakl inspirowany jest książką Zbigniewa Rokity. Występują: Anna Konieczna, Monika Kulczyk, Katarzyna Łacisz, Mateusz Lisiecki-Waligórski, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Satała i Tomasz Tywoniuk.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie jest to pierwszy objazd zabrzańskiej sceny w ramach tego programu. W roku 2015 ze spektaklem "Jasiu albo polish joke" w reżyserii Maciej Podstawnego odwiedziliśmy 17 miejscowości. Mamy nadzieję, że w tym roku powrócimy do poniektórych malowniczych miejsc, tym razem ze spektaklem "Królowie strzelców".