powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 4. Tydzień Dziecka w stołecznych instytucjach kultury

36 instytucji kultury w Warszawie przygotowało wspólny program kulturalny pod nazwą "Tydzień Dziecka". Impreza, na którą składa się ponad 150 wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci, rodziców i opiekunów rozpocznie się 27 maja i potrwa do 9 czerwca.

"Tydzień Dziecka" to inicjatywa samorządowych i państwowych instytucji kultury z Warszawy, które wspólnie tworzą i promują wydarzenia kulturalne z okazji Dnia Dziecka. W trwającym od 27 maja do 9 czerwca cyklu ponad 150 imprez adresowanych do dzieci, rodziców i opiekunów wezmą udział placówki i instytucje w 12 dzielnicach stolicy.

W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. koncerty, pikniki, pokazy filmowe, spektakle teatralne i muzyczne, warsztaty, wystawy i wycieczki edukacyjne.

Wśród imprez organizowanych podczas 4. "Tygodnia Dziecka" znalazły się m.in. projekcja "Brzdąca" w reż. Charliego Chaplina z muzyką na żywo (Kino Iluzjon), koncert "Podwieczorek u Pana Moniuszki" (siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia), koncert "Mniam-mniam! - piosenki Jerzego Wasowskiego dla dzieci" (PROM Kultury na Saskiej Kępie), wystawa, warsztat i konkurs "W Maciusiowym królestwie" (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) i gra miejska "Co jest zabytkiem?" (Muzeum Warszawy).

- Zeszłoroczna edycja "Tygodnia Dziecka" była wielkim sukcesem. (...) W tej edycji bierze udział 36 instytucji i, co jest super istotne, to nie są tylko (instytucje - PAP) miejskie (...) ale również instytucje wojewódzkie czy narodowe - powiedział w piątek Naczelnik Wydziału Projektów Kulturalnych w Biurze Kultury Adam Sienkiewicz.

W konferencji prasowej w TR Warszawa wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury partycypujących w wydarzeniu oraz przedstawiciele sieci ADESTE.

- ADESTE to nieformalna sieć ludzi, którzy pracują dla kultury (...) Celem działań ADESTE jest inicjowanie zmian w naszych instytucjach kultury; nawiązywanie współpracy między instytucjami, a także zwiększanie kompetencji ludzi, którzy rozwojem publiczności się zajmują - wyjaśniła członkini sieci, kierownik działu marketingu Orkiestry Sinfonia Varsovia Natalia Daca.

Przedstawiciel Nowego Teatru, jednego ze współorganizatorów 4. Tygodnia Dziecka podkreślił, że instytucje "nie konkurują ze sobą, lecz współpracują". - Staramy się po prostu pokazywać naszą codzienną pracę. Teraz jest ona bardziej widoczna, bo pokazujemy ją i umieszczamy na (nowej - PAP) stronie internetowej www.tydziendziecka.waw.pl - powiedział specjalista ds. reklamy i wydawnictw Nowego Teatru Grzegorz Tomczewski.

Na stronie można znaleźć m.in. kalendarz tegorocznych wydarzeń oraz informacje o współorganizatorach. - Co ważne, można szukać oferty według dzielnic. Na tej stronie znajdują się różne opcje wyszukiwania, np. kryterium wiekowe, jest też opcja wyszukiwania wydarzeń płatnych i bezpłatnych - dodał Tomczewski.

- Zapraszam wszystkich do świętowania "Tygodnia Dziecka", który w Warszawie trwa aż dwa tygodnie. I to jest wspaniałe, bo w zeszłym roku tych dni było mniej, teraz są już dwa tygodnie i zobaczymy, co będzie w przyszłym roku, jak się rozkręcimy - powiedziała rzecznik prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska.

W 4. "Tygodniu Dziecka" biorą udział m.in.: Bielański Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Wilanów, Centrum Łowicka, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Dom Kultury Dorożkarnia, Dom Kultury Kadr, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), FINA - Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy, Nowy Teatr, Orkiestra Sinfonia Varsovia, PROM Kultury Saska Kępa, Teatr Baj, Teatr Lalek Guliwer, Teatr Lalka, Teatr Powszechny im. Z. Huebnera, Teatr Rampa, Teatr Syrena, TR Warszawa, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki i Zamek Królewski w Warszawie.