powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Stwórz nową wiadomość. Międzynarodowy projekt artystyczny

Jeszcze przez tydzień - do 31 maja - można dołączyć do grona współtwórców nowej wiadomości dla obcej cywilizacji. Prześlij zdjęcie lub film przez stronę new-message.pl.

"Nowa wiadomość" to międzynarodowy projekt artystyczny, który próbuje odpowiedzieć na pytanie: gdybyśmy mogli wysłać wiadomość do innej cywilizacji w przestrzeni kosmicznej - co chcielibyśmy jej powiedzieć?

Zbieramy obrazy, wideo i dźwięki z całego świata, aby stworzyć nową wiadomość, która będzie naszym wspólnym pozdrowieniem i opowieścią o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

Projekt "Nowa wiadomość" narodził się z myśli, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie, że gdzieś w przestrzeni kosmicznej istnieją cywilizacje, które tak jak my nasłuchują sygnałów życia. Z myślą o nich, aby opisać im nasz świat, powstaje wielowątkowa wiadomość składająca się z obrazów, dźwięków i wideo.

"Nową wiadomość" tworzymy wspólnie. Nie wykluczamy i nie wartościujemy żadnych wypowiedzi - nie ma narzuconego tematu, ani zadanego pytania. Chcemy, żeby każdy mógł wypowiedzieć się w swoim imieniu, ponieważ uważamy, że tylko w ten sposób nowa wiadomość będzie możliwie jak najbardziej reprezentatywna i egalitarna.

Nie po raz pierwszy wysyłamy sobie/innym wiadomość w butelce. Tym razem jednak nie ma nikogo uprzywilejowanego, kto mógłby zdecydować, co będzie ona zawierać. "Nowa wiadomość" jest kolektywna i subiektywna, to nieskończony wielogłos przekazów i informacji, również nienaukowych. Każdy, kto bierze udział w projekcie, wybiera w jaki sposób chce opowiedzieć o tym kim jest i skąd pochodzi.

Część "Nowej wiadomości" została pokazana podczas Biennale Sztuki Mediów WRO19 jako unikatowa instalacja interaktywna, która korzysta z sygnałów z ciała (pulsu) do sterowania systemu robotycznego, kontrolującego różne urządzenia służące do wkodowywania informacji w wodę. Powstaje pod opieką Pawła Janickiego (jednego z autorów nagrodzonej złotym medalem podczas 13. Praskiego Quadriennale instalacji Post-Apocalypsis). Jej pełna premiera będzie miała miejsce podczas 14. Praskiego Quadriennale, które odbędzie się w dniach 6-16 czerwca w czeskiej Pradze.

Projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Programu Głównego Praskiego Quadriennale 2019, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.