powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Rarytas" w Scenie Roboczej na Dzień Dziecka

1 czerwca w Scenie Roboczej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Dziecka - "Rarytas" m.in. Johanna Wolfganga Niklausa, Jacka Hałasa i Wacława Sobaszka. Spektakl ma formę wywiedzioną z tradycyjnej gawędy opowiadanej za stołem, snutej do wtóru muzyki, śpiewu i tańca.

Spektakl/wydarzenie ma formę wywiedzioną z tradycyjnej gawędy opowiadanej za stołem, snutej do wtóru muzyki, śpiewu i tańca. Punktem wyjścia, a zarazem osią przedsięwzięcia jest wzorowana na opowieściach chasydów Historia o Pinkasie ("Rarytas" z tomu "Barwinkowy wianek" Stanisława Vincenza) opowiadana przez aktora Wolfganga Niklausa, który siedzi za stołem animując drewniane figury. Robi to w sposób najprostszy, jak dziecko, które trzymając w ręku lalkę mówi za nią. Zabieg ten uwypukla z jednej strony prostotę, a z drugiej cudowną rzeczywistość tej opowieści. Oczywiście przez cały spektakl rozbrzmiewa żywa muzyka - huculskie i żydowskie melodie, ekstatyczne freilachy, chasydzkie niguny bez słów.

Część Koncertowa rozpoczynająca wieczór jest przede wszystkim przywołaniem atmosfery wielokulturowego tygla, jakim zawsze były wschodnie Karpaty. Artyści korzystają z oryginalnego instrumentarium (skrzypce, huculskie cymbały, akordeon, rumuński baraban, pasterskie fujarki, koboz), a wykonują melodie i pieśni ludów zamieszkujących tamte tereny, których nauczyli się od wiejskich muzykantów i zgromadzili w czasie swoich licznych wypraw w tamte rejony.

Część Taneczna zawiera bukowińskie tańce i zabawy: korowody Csango, huculskie pliesy, ukraińskie prysiudy i polskie krzyżaki - wszystko to łatwo przyswajalne, żartobliwe i świetne na rozruszanie ciała i ducha.

Prawdziwym "rarytasem" będzie też strona wizualna przedsięwzięcia - obrazy tworzone na żywo w unikatowej technice malowania piaskiem przez znakomitą artystkę Katarzynę Perkowską.

Zapraszamy na "Rarytas" całe rodziny: jest to niepowtarzalna, jednorazowa okazja do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Wykonanie "Historii o Pinkasie": Johann Wolgang Niklaus,

Reżyseria: Wacław Sobaszek

Lalki: Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Tadeusz Piotrowski

Opracowanie, muzyka, prowadzenie tańców: Jacek Hałas, Alicja Choromańska-Hałas, Robert i Ewa Wasilewscy, Wolfgang Niklaus

Malowanie piaskiem: Katarzyna Perkowska