powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowa scena kultury w stolicy

26 maja odbędzie się otwarcie nowej sceny Warszawskiej Opery Kameralnej - Basenu Artystycznego. Na nowy sezon zaplanowano już cztery premiery.

- Marzę, abyśmy spotykali się tutaj i wyruszali każdorazowo w podróż. Niech strzegą nas, opiekują się nami w tych chwilach muzy. Będziemy państwa tutaj bawili, ale i wzruszali do łez. Będziemy pobudzali do refleksji, być może niejednokrotnie stawiając trudne pytania. Bo sztuka to zwierciadło duszy. Spotykajmy się po obu stronach lustra - mówi Alicja Węgorzewska-Whiskerd, szefowa Warszawskiej Opery Kameralnej.

Jak się dowiedziała "Codzienna", na nowej scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, w Basenie Artystycznym przy ul. Konopnickiej 6, zaplanowane są już cztery premiery. Na starcie, we wrześniu "Przerwana cisza" - światowa prapremiera musicalu z muzyką Krzesimira Dębskiego i librettem Henryka Skarżyńskiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Organizatorzy zapowiadają, że musical będzie oparty na multimediach. Miesiąc później "Maria de Buenos Aires", operita w reżyserii Michała Znanieckiego. Mawia się, że opera złożona z tang autorstwa Astora Piazzolli to personifikacja samego Buenos Aires. - Samo tango nuevo to muzyka, którą krytycy definiują w sposób dosyć barwny, samego Piazzollę czyniąc tym kimś, kto tango, taniec zakazany, brudny, aż kipiący od erotyzmu, wyprowadził z portowych zamtuzów na filharmoniczne salony - zapowiadają organizatorzy. W styczniu 2020 r. balet "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Spektakl z choreografią Anny Hop i pod kierownictwem muzycznym Piotra Staniszewskiego z pewnością będzie się cieszył ogromną popularnością. Jak na przebój muzyki poważnej przystało. Nie lada gratką będzie marcowa premiera "Kwartetu" Ronalda Harwooda. Spektakl, na podstawie absolutnego przeboju scen teatralnych, zostanie wyreżyserowany przez Grzegorza Chrapkiewicza.

- Jeśli powiem, że w tej chwili być może jestem jedną z najszczęśliwszych osób na świecie, to nie będzie w tym przesady. Kiedy dyrektor otwiera nową scenę, chcąc nie chcąc wpisuje się w historię. Kiedyś będzie to jedynie data, liczby układające się w usystematyzowany czas podzielony na dni, tygodnie, miesiące, lata... Ot, kartka z kalendarza. Ale dzisiaj mówiąc: kurtyna w górę, w pewien symboliczny sposób zaczynamy nowe życie. Życie sceny, która będzie świadkiem, a mury - jak twierdzą znawcy teatru - po wsze czasy pochłoną i zachowają słowa, pieśni, arie, frazy. I one tam zostaną, tak jak ten teatr - mówi Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Uroczyste otwarcie Basenu Artystycznego odbędzie się w najbliższą niedzielę koncertem Leszka Możdżera z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.