powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. "III Furie" na ekranie wrocławskiego kina

Telewizyjna realizacja głośnego dramatu Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera to druga ze sztuk legnickiego teatru, która bezpłatnie pokazana będzie wrocławskiej publiczności w ramach projektu "Modrzejewska w DCF". Projekcja w poniedziałek 27 maja o godz. 19 połączona będzie ze spotkaniem z twórcami spektaklu.

Projekt łączący teatr z kinem to wspólna inicjatywa legnickiego Teatru Modrzejewskiej i Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu wystartował pod koniec kwietnia wraz z projekcją w jednej z sal kinowych DCF telewizyjnej wersji "Ballady o Zakaczawiu" w reżyserii Waldemara Krzystka.

"III Furie", które nadal grane są na macierzystej scenie (ostatnio pod koniec kwietnia br.), będą drugą z wizytówek legnickiej sceny, która trafi na ekran wrocławskiego kina. Publiczność obejrzy telewizyjną realizację przedstawienia, która była efektem transmisji na żywo dla TVP Kultura ze studia TVP Katowice podczas XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" (2012). Spektakl nagrany z użyciem dziewięciu kamer prezentowano potem m.in. na sopockim Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Wyreżyserowany przez Marcina Libera spektakl, który wygrał nim "Laur Konrada" katowickich Interpretacji, to artystyczny protest przeciwko hipokryzji w Ojczyźnie budowanej na fałszywych mitach, etosie cierpienia, ofiar i grobów. Sztuka sprzed ośmiu to opowieść o współczesnej Polsce, tkwiącej korzeniami w wojennej traumie i ponadczasowej ciemnocie. Z mocą huraganu obala wszelkie możliwe narodowe tabu. Nic zatem dziwnego, że przyjmowano ją gorąco, zdobywała nagrody na licznych festiwalach, ale wzbudzała także kontrowersje, a nawet wywoływała protesty. Przedstawienie podróżowało nie tylko po Polsce. Pokazano je także w słowackich Koszycach i Nitrze, w słoweńskim Mariborze oraz w argentyńskim Buenos Aires.

"Przedstawienie rozsadza punkowa energia buntu. Prowokacyjnym gestom, wzywającym do rewizji kodu genetycznego polskości, uformowanego przez krwawe powstania i kompleksy niewoli, towarzyszy tu lista zażaleń i pretensji pod adresem rodaków, wciąż skłonnych traktować los jako fatum, usprawiedliwiające bierność i brak odpowiedzialności za własne życie" - pisała o "III Furiach" w miesięczniku Teatr Jolanta Kowalska.

Spektakl był bezspornym sukcesem teatru i jego twórców. Za najwybitniejsze osiągnięcie artystyczne polskiego sezonu teatralnego 2010/2011 uznali go: Łukasz Drewniak ("Przekrój"), Agnieszka Rataj ("Życie Warszawy"), Jacek Sieradzki ("Dialog") oraz Kalina Zalewska ("Teatr").

Dolnośląskie Centrum Filmowe, którego właścicielem jest Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego "Odra-Film", to czterosalowe kino w samym centrum Wrocława (ul. Piłsudskiego 64a). Sale kinowe w DCF otrzymały nazwy kontynuujące tradycje dawnych wrocławskich kin ("Polonia", "Lalka", Warszawa", "Lwów"). Łączący teatr z kinem projekt "Modrzejewska w DCF" zakończy zaplanowana na 17 czerwca projekcja telewizyjnej realizacji "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka z 2005 roku.