powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Warsztaty z Tamarą Maksymenko w Studium Teatralnym

Jak połączyć teatr i improwizację? Ile emocji, zdarzeń i nastrojów przekazać można w tańcu, który gubi swoją strukturę? 8 i 9 czerwca w warszawskim Studium Teatralnym, Tamara Maksymenko, choreografka i performerka dokona synkretyzmu teatru, tańca i improwizacji.

Będzie to 4 odsłona cyklu warsztatów artystki skupiających się na swobodzie w ruchu, jego organice, pogłębianiu tańca solo oraz z partnerem i zastosowaniu narzędzi teatru fizycznego.

Jak odnaleźć swobodę w zamkniętych strukturach tańca? Jak tę strukturę otworzyć?

Artystka urodzona na Ukrainie, od lat zaś działająca w Insbrucku i innych artystyczno-kulturowych ośrodkach zachodnio-europejskich przypomni nam, jak ważna jest swoboda ruchu i komfort w tworzeniu struktur tanecznych. Przystąpimy do ich budowy powoli, z wyczuciem i oddechem. Kiedy tylko zaprzyjaźnimy się ze strukturą, nauczymy się odchodzić od niej, coraz bardziej zagłębiając się w improwizację, uważnie słuchając naszego ciała.

Czym jest Teatr Fizyczny i co wspólnego ma z tańcem?

Mimo, że jest rozwijany od ponad 50 lat, mało kto w Polsce słyszał o teatrze fizycznym. To wciąż kształtowana i definiowana gałąź sztuki performatywnej - łącząca w sobie teatr ruchu, pantomimę, aktorstwo i taniec - w której ciało staje się najważniejszym narzędziem i bohaterem sztuki. Taniec jest nieodłącznym elementem teatru fizycznego. Warsztaty będą jedną z niewielu w naszym kraju okazji do poznania narzędzi teatru fizycznego wedle Instytutu Thomasa Mattlera gdzie Tamara Maksymenko zgłębiała tajniki. Artystka uczyni z nas aktorów-performerów. Przez dwa pełne dni będziemy przekraczać granice teatru fizycznego, ujmowanego w ramach kontakt-improwizacji.

Warsztaty umożliwiają odkrycie nowych wzorców ruchowych, rozwijają język ruchowy performera oraz jakości performatywne. Zapraszamy szczególnie tych, którzy kontakt ze sceną oraz ruchem mają niezwykle często, jak również osoby - które przygodę z tańcem dopiero rozpoczynają!

Miejsce i czas: 8 i 9 czerwca, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32 Warszawa

Cena: 250 zł do 31 maja / 300 zł od 1 czerwca

Obowiązują zapisy!

Skontaktuj się z nami na wypadek pytań związanych z warsztatem!

ki.warszawa.jungle@gmail.com

Prosimy przynieść ze sobą wodę i wygodny strój ćwiczeń.

Biogram artystki:

Tamara Maksymenko urodziła się na Ukrainie, lecz przez ostatnie lata, podróże i międzynarodowe warsztaty otworzyły ją na poszukiwania, czyniąc z "domu" jedynie miejsce wypoczynku. Gdy może, wypoczywa w austriackim mieście Inssbruck. Profesjonalna tancerka, choreograf i nauczycielka tańca współczesnego oraz kontaktu improwizacji z 10-letnim doświadczeniem. Prowadziła warsztaty na terenie Europy i innych kontynentów Świata. Założycielka Motion Mode Dance Theatre, (MMDT) mmdt.co.ua oraz twórczyni DNAture, FEMMINLE, 6th DAY, projektów THe MIRROR opartych o działalność teatru. Tańczy od czwartego roku życia. Studiowała terapię manualną oraz socjologię na Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym. O swój trening fizyczny zadbała zaś w szwajcarskim mieście Intragna we współpracy z Instytutem Thomasa Mattlera z zakresu teatru fizycznego.

Współpracowała z instytucjami kulturalnymi i rządowymi Ukrainy.