powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chicago. "Ich czworo" Zapolskiej na otwarcie polskiego teatru

Komedią Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo" w reżyserii Mariusza Krzysztofa Kotowskiego rozpoczyna działalność Polish American Actors Theater w Chicago. Premierę zapowiedziano na najbliższą sobotę w Chopin Theatre.

- Interesuje mnie klasyka polska i światowa. Repertuar pierwszego sezonu obejmuje też "Szklaną menażerię" Williamsa i "Kto się boi Virginii Wolf" Albee'go. Kończymy sezon na wiosnę przyszłego roku "Moralnością pani Dulskiej" - zapowiedział w rozmowie z PAP Kotowski. Uzasadniał wybór na pierwszy ogień "Ich czworo" Zapolskiej walorami komediowymi tekstu, co powinno przyciągnąć widownię.

"Uniwersalny charakter problemów ukazanych w krzywym zwierciadle satyry i absurdu, w połączeniu z lekkim i żartobliwym językiem tekstu sprawiają, że sztuka doskonale wpisuje się w kontekst dzisiejszych czasów" - zapowiada premierę nowy teatr.

Jak przypomniał Kotowski Zapolska zawsze marzyła, żeby przyjechać do Ameryki, ale się jej to nie udało. - Teraz my ją sprowadzamy i wystawiamy w Chicago. Sądzę, że Polish American Actors Theater (PAAT), a także Chopin i Zapolska to bardzo dobre połączenie - wskazał.

Według dyrektora artystycznego i założyciela PAAT inicjatywa powinna zyskać uznanie. Tym bardziej, że w Chicago i jego sąsiedztwie, jak ocenił, żyje blisko milion Polaków. Trzon zespołu PAAT stanowią aktorzy Julitta Mroczkowska, Grzegorz Chiliński oraz Anna Dolecki.

- Jeżeli tutaj nie byłoby zapotrzebowania na kilka sztuk w roku, to nie wiem w jakim kierunku nasze społeczeństwo zmierza. Do życia nie wystarczą pierogi i kiełbasa. Chcemy pobudzić wyobraźnię widzów i zainspirować ich, by nawiązali głębsze więzi ze sztuką - dodał. Kotowski studiował reżyserię na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Pracował na Broadwayu jako choreograf. W Chicago wystawił "Mężczyznę" Zapolskiej, a w Los Angeles swoją sztukę "Shadow of Doubt" na niezależnym Hollywood Fringe Theater Festival. Nakręcił m.in. filmy fabularne "Esther's Diary" oraz "Deeper and Deeper". Jest autorem biografii "Pola Negri: Legenda".