powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Joseph_Kids" w lipcu w Teatrze Lalka

2 lipca w Teatrze Lalka odbędą się pokazy spektaklu "Joseph_Kids" Alessandra Sciarroniego w ramach projektu Performing Europe sezon III 2019.

Mądry i zabawny. Intrygujący i wciągający. Interdyscyplinarny spektakl z użyciem nowoczesnych technologii. Efekty komputerowe tworzone są na żywo przez artystę.

Główni bohaterowie to tytułowy Joseph i jego laptop. Artysta pojawia się na pustej scenie, na której stoi jedynie skromny MacBook. Włącza kamerkę wideo i można powiedzieć, że zaczyna bawić się przed nią. Obraz z kamerki transmitowany jest na duży ekran. Skromna scenografia i jeden aktor na pierwszy rzut oka nie zwiastują tego, że za chwilę naszym oczom ukaże się fantastyczny, kolorowy świat. Tymczasem performer odgrywa różne role, wykorzystuje ikony pop-kultury, zabawia publiczność niczym uliczny clown. Oglądający jednocześnie widzą artystyczny efekt na dużym ekranie oraz "jak to się robi". Z biegiem czasu efekty wideo coraz bardziej deformują rzeczywistość i świat transmitowany z kamery staje się ważniejszy, bardziej dominujący i bardziej wciągający od człowieka, który go kreuje. Jedne obrazy są śmieszne, inne magicznie piękne, ale wszystkie razem pokazują, jak bardzo rzeczywistość może różnić się od tego, co możemy oglądać w sieci i na monitorach naszych komputerów.

Pierwsza część spektaklu szybko mija. W drugiej artysta zaprasza młodych widzów na scenę, by wspólnie z nim pobawili się programem komputerowym i teraz wszyscy razem kreują nową rzeczywistość. Są jednocześnie i "tu i teraz", i tam, w wirtualnej rzeczywistości.

A który świat jest prawdziwszy? Zapytajcie swoje dzieci po spektaklu! Ta rozmowa może się stać równie ważnym wydarzeniem rodzinnym tego dnia...

Alessandro Sciarroni kilkakrotnie był gościem Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku ze spektaklem "Aurora". Nagrodzony "teatralnym Oskarem" i Złotymi Lwami w Wenecji. Spektakl prezentowany w Teatrze Lalka to jego najnowsze dzieło, będące przepracowaną wersją pierwszego solo artysty z 2011 roku pt. "Joseph". Dopisek "Kids" wskazuje na nowego odbiorcę.

JOSEPH_KIDS

Alessandro Sciarroni (Włochy)

2 lipca, g. 11.00 i g. 19.00, 60 min.

TEATR LALKA spektakl bez słów + wspólna zabawa na scenie, dla dzieci od 4 lat

Bilety 20-25 zł (Teatr Lalka, e-wejsciowki.pl, ebilet.pl)

Spektakl prezentowany w Teatrze Lalka w ramach projektu Performing Europe sezon III 2019

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: Teatr Lalka

Kurator: Edyta Kozak

Autor: Alessandro Sciarroni

We współpracy z Michele Di Stefano i Marco D'Agostin, lub Marco D'Agostin i Amy Bel

***

PERFORMING EUROPE sezon III

Warszawa 1-7 lipca

Trzeci sezon Performig Europe ukaże kolejny fragment europejskiej tożsamości - w cyklu spektakli i projektów spotkamy artystów z Austrii i Włoch. Przypomną o sile politycznych wystąpień (Navaridas&Deutinger), zmaterializują nieobecnych (Matsune), odtworzą tańce z dziecięcego pamiętnika (Pennini) i pokażą młodym rolę technologii w autokreacji (Sciarroni). Pierwsza trójka nie występowała jeszcze w Polsce. Ostatni to m.in. zdobywca weneckich Złotych Lwów 2019.

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa - apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Performing Europe to rozpisany na cztery lata projekt stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (advancing performing arts project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł od 2012 roku jest polskim partnerem networku.

Obecny projekt Performing Europe jest realizowany w latach 2016-2020 w dziesięciu krajach Europy i w Libanie, wspiera czterdziestu artystów, produkcję i prezentacje prac z dziedziny tańca i sztuk performatywnych oraz międzynarodową współpracę. Uczestniczący w Performing Europe artyści i organizacje sięgają po różnorodne środki wyrazu i tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej, szukają nietypowych miejsc prezentacji powstałych prac.

W ramach dwóch ostatnich sezonów Performing Europe w Warszawie Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała dwadzieścia pięć projektów, w których uczestniczyło 5734 widzów. Oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty jest hasło "teatr otwarty na widza".