powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Rzeszów. Od niedzieli 10. festiwal "Maskarada"

Teatry z Grecji, Słowacji, Japonii oraz Polski wystąpią podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada", który w niedzielę rozpocznie się w Rzeszowie. Przez pięć dni zaprezentowanych zostanie 14 spektakli dla widzów w każdym wieku.

Hasłem przewodnim tegorocznej "Maskarady" jest "suma", rozumiana jako kontakt, pomost, łączenie, a także wspólnota i więź - wyjaśniła Klaudia Mazur z Teatru "Maska" organizującego wydarzenie.

Przypomniała, że celem "Maskarady" jest promocja współczesnej dramaturgii i dokonań teatru formy, a w tym roku festiwal zbiegnie się z 20. rocznicą istnienia Teatru "Maska" (pod tą nazwą i w stałej siedzibie), "co jest powodem do dokonania syntezy dotychczasowych edycji festiwalu".

- Liczba 10 jest sumą wszystkich poprzednich edycji festiwalu, wyrasta z ich doświadczeń, tak jak i wcześniejsze są konsekwencjami swoich poprzedniczek, dlatego naturalnym podtytułem jubileuszowej edycji jest słowo "suma" oraz jego różne interpretacje - zauważyła Mazur.

W ramach tegorocznej "Maskarady", która potrwa do czwartku 23 maja, widzowie zobaczą 14 przedstawień. Jedenaście z nich - siedem bajek i cztery spektakle dla dorosłych - weźmie udział w zmaganiach konkursowych.

Motywem wspólnym dla każdego prezentowanego przedstawienia będzie lalka, choć nie w każdym spektaklu odgrywać będzie ona główną rolę.

- Do Rzeszowa zapraszamy spektakle najlepszych teatrów lalkowych z całej Polski i ze świata. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia teatru formy, zdobywające liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, spektakle doceniane przez krytyków i publiczność, o których mówiło się podczas ostatnich sezonów - zapewniła Mazur.

Przed festiwalową publicznością wystąpią zespoły teatralne z Grecji, Słowacji, Japonii, i oczywiście z Polski. Nasz kraj będą reprezentować m.in. Białostocki Teatr Lalek, Teatr Malabar Hotel z Warszawy, Teatr Lalki Tęcza ze Słupska, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Konkursowe spektakle oceni jury profesjonalne oraz dziecięco-młodzieżowe, w którego skład wejdą członkowie Małej Akademii Teatralnej, działającej w "Masce".

Profesjonalne jury tworzą Bożena Krystyna Sawicka, teatrolog, kulturoznawca, pedagog; Katarzyna Proniewska-Mazurek, scenograf, rzeźbiarka i twórca figur animowanych; Robert Drobniuch, reżyser teatralny i operowy, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Swoją nagrodę przyzna też tajny juror, który będzie oglądać przedstawienia incognito wśród publiczności i ujawni się dopiero podczas wręczania nagród.

Poza konkursem pokazane zostaną dwie premiery Teatru "Maska": "#chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego i "Zaginiony świat" w reżyserii Grzegorza Grecasa oraz spektakl plenerowy, który w niedzielne popołudnie otworzy "Maskaradę" - "Osobliwe zdarzenie" Państwowego Teatru Lalki Tęcza.

"Maskaradzie" towarzyszyć będą m.in. etiudy dla młodzieży i dorosłych przygotowane przez studentów Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, warsztaty prowadzone przez teatry z Grecji i Japonii, a także wystawy, spotkania z twórcami, koncert "Bajki o dorosłych". Podczas festiwalu odbędzie się też konferencja dyrektorów teatrów lalkowych i spotkanie Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.