powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Noc Muzeów 2019 w Cricotece

Na Noc Muzeów 2019 Cricoteka zaprasza 17 maja w godzinach 18:00-24:00. Wstęp wolny!

Morska Strefa Relaksu - otwarta strefa działań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, dostępna w godz. 18:30-22:00 (sala edukacyjna)

Podróż po mieście w poszukiwaniu muzealnych wrażeń może być męcząca! Dlatego zapraszamy do Morskiej Strefy Relaksu - tylko tego dnia w Muzeum Tadeusza Kantora będzie można odpocząć na leżaku, zrelaksować się przy szumie fal, a nawet - wzorując się na Panoramicznym Happeningu Morskim - zadyrygować morzem! Na koniec własnoręcznie zrobiona pamiątka pozwoli Wam podzielić się wrażeniami z tej wyjątkowej wizyty!

Po odpoczynku na leżakach będziecie gotowi do zwiedzenia naszych trzech wystaw:

Wystawa stała "Tadeusz Kantor. Odsłona czwarta. Rzeźba"

Wystawa czasowa "Zapraszanie. Sarkis-Kantor"

Wystawa "HELLO DESIGN" studentów Katedry Wzornictwa i Projektowania Wizualnego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

*

Pokój Tadeusza Kantora

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

ul. Sienna 7/5, 31-041 Kraków

W Galerii-Pracowni przy ul. Siennej - miejscu, gdzie Kantor pracował przez ostatnie lata życia - będzie można posłuchać specjalnie przygotowanych opowieści w formie audioprzewodników. Swoją refleksją podzieli się Bogdan Renczyński, aktor Teatru Cricot 2 i wieloletni pracownik Cricoteki, poeta Maciej Topolski, a wygląd pokoju przybliży audiodeskrypcja przygotowana przez edukatorkę Barbarę Pasterak.

Zapraszamy do wysłuchania ścieżek zwiedzania lub - dla osób, które wolą bezpośredni kontakt - oprowadzanie przez pracowników Cricoteki po pokoju Kantora i nowo otwartej wystawie "Tadeusz Kantor. Szatnia".

*

Wystawa czasowa

Tadeusz Kantor. Szatnia

Umieszczenie Szatni w przestrzeni Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora otwiera dialog między nią samą, a równie skomplikowaną, wszechogarniającą konstrukcją strychu, drewnianej więźby dachowej, zaprojektowanej przez samego artystę na moment przed śmiercią. Szatnia zdaje się rozsadzać tę przestrzeń, całkowicie ją anektując i podobnie jak w spektaklu "narzucając swoje prozaiczne prawa sztuce". Otaczające ją ciasno transparenty w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim narzucają odbiorcy, gdzie jest, czego ma nie robić i jak się ma zachowywać - tak samo jak w spektaklu Teatru Niemożliwego: "Przechowalnia", "Poczekalnia", "Wchodzić do teatru tylko przez wieszak na ubrania", "Nie palić", "Czekać", "Nie wychylać się", "Modlić się o czekanie" czy "Pobyt na terenie przechowalni jest surowo zabroniony". Odbiorca wystawy nie tylko więc poznaje lub przypomina sobie wiodący obiekt ze spektaklu Nadobnisie i koczkodany, ale także doświadcza podobnych napięć, co odbiorcy spektaklu, nadal jest obiektem oddziaływania szatni i presji, którą wywiera ona nie tylko na widzach, ale także na przestrzeni, w której ją umieszczono.

Oprowadzanie kuratorskie po Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, godz. 19:00 i 19:30, obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

ul. Sienna 7/5, Kraków

piątek-poniedziałek, 12:00-18:00

Otwarcie: 17 maja, godz. 18:00

*

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków