powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Śpiewający aktorzy, Festiwal Feta i inne wydarzenia GAK

Aktorka Anna Dereszowska zainauguruje w niedzielę w Parku Oruńskim w Gdańsku drugą edycję koncertów organizowanych w znajdującym się tam amfiteatrze. Na zakończenie sezonu muzycznego w parkowej scenerii wystąpi w sierpniu Dorota Stalińska.

O koncertach w Parku Oruńskim oraz innych imprezach kulturalnych organizowanych przez miejskie placówki poinformowano w środę na konferencji prasowej w siedzibie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Tegoroczne plenerowe koncerty w amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim, których gośćmi będą śpiewający aktorzy, zainauguruje w niedzielę 19 maja Anna Dereszowska. Oprócz niej na scenie zaprezentują się także Katarzyna Żak (9 czerwca), Lech Dyblik (23 czerwca), Hanna Śleszyńska (7 lipca), Piotr Polk (28 lipca), Karolina Piechota (4 sierpnia), Katarzyna Rogalska (18 sierpnia) i Dorota Stalińska (31 sierpnia).

Organizowany po raz 23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych Feta odbędzie się w tym roku w dniach 11-14 lipca.

- Szykuje się duża zmiana, jeśli chodzi o lokalizację festiwalu. Pierwsze dwa dni festiwalu, tak jak w poprzednich latach odbędą się na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu. Dwa pozostałe dni festiwalu odbędą się na terenie Głównego Miasta. Finalizujemy obecnie tę lokalizację. Będzie to zielona przestrzeń nie w samym ścisłym, zatłoczonym turystycznym centrum. Żegnamy się na jakiś czas z Dolnym Miastem, gdzie rozpoczyna się kilkuletni proces rewitalizacji tej dzielnicy - zapowiedział kierownik klubu Plama GAK Tomasz Hildebrandt, organizującego Fetę.

Program artystyczny tegorocznej Fety jest jeszcze ustalany. - Jesteśmy na etapie podpisywania kontraktów. Mogę zdradzić, że teatrów będzie nieco mniej niż w ubiegłym roku, ale będzie więcej powtórek spektakli, czego oczekiwało wielu widzów festiwalu - dodał Hildebrandt.

Bogatą ofertę, składającą się z kilkunastu koncertów i festynów, przygotował na sezon 2019 Teatr Leśny w Gdańsku-Wrzeszczu.

W pierwszym koncercie 25 maja pod hasłem "Wielka Majówka" wystąpi Krystyna Prońko, a także na 10-lecie zespołu Jan Konop Big Band oraz zespół 5/6. Na 22 czerwca zaplanowano "Świętojańskie Bluesowanie", w którym wezmą udział: Willie Mae Unit, Romek Puchłowski i Keith Dunn (USA) oraz Cotton Wing.

W dniach 23-25 sierpnia w Teatrze Leśnym zaplanowano Gdańskie Noce Jazsowe.

23 sierpnia w koncercie "Dobre wibracje" wystąpią muzycy grający na wibrafonie: Izabela Efenberger (Niemcy), Dominik Bukowski oraz Bernard Maseli. Każdemu z tych trojga artystów będą towarzyszyły ich własne zespoły. 24 sierpnia odbędzie się benefis gitarzysty Macieja Grzywacza, który zaprosił do wspólnego występu m.in. Macieja Sikałę, Krystynę Stańko, Piotra Lemańczyka, Michała Barańskiego, Marcina Jahra oraz Macieja Obarę. Dzień później zorganizowany zostanie koncert "Komeda Day" z udziałem muzyków, którzy nagrali ostatnio płyty nawiązujące do twórczości Krzysztofa Komedy: Jana Ptaszyna Wróblewskiego (album "Moja słodka europejska ojczyzna"), Andrzeja Jagodzińskiego Trio (album "Tribute to Komeda") z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza i Roberta Majewskiego oraz wokalistek Grażyny Auguścik i Agnieszki Wilczyńskiej.

22 czerwca na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku odbędzie się Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej, podczas którego wystąpią: DJ Arannie, DJ Verossi, DJ Late At Night, raper B.R.O, zespół Route 11, a gwiazdą wieczoru będzie Kayah.