powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Zielona Góra. "Dżama" z Lubuskiego Teatru na festiwalach w Niemczech

Aladyn w drodze. Arabska noc na wyjeździe. Maj 2019 roku to dla Lubuskiego Teatru miesiąc przygotowań do najnowszej premiery, "Cudownej lampy Aladyna" (premiera 1 czerwca) w reżyserii Katarzyny Kawalec. W ferworze przygotowań do bajkowego otwarcia czerwca Lubuski Teatr podróżuje z inną arabską opowieścią, "Dżamą" w reżyserii Pawła Kamzy.

Tytuł sztuki nawiązuje do pojęcia przynależnego kulturze arabskiej. Dżama to inaczej grupa złożona z co najmniej trzech osób potrzebna do odmówienia modlitwy. Mają o co modlić się bohaterowie tekstu Pawła Kamzy. Spotykamy ich na turecko-syryjskiej granicy, za którą trwa apokaliptyczna tragedia Aleppo - umierającego miasta, bombardowanego i roznoszonego w strzępy przez niezliczoną liczbę zwalczających się wzajemnie sił militarnych, paramilitarnych i stronnictw politycznych. Trójka bohaterów spotyka się we wnętrzu splądrowanej biblioteki. Tutaj zatrzymuje się czas. Być może w czasach, gdy świątynie przybierają kształt gruzów - biblioteki to jedyne i najwłaściwsze miejsce dla modlitwy?

Spektakl pełen rozrzuconych książek, wśród których poznajemy Polkę Mirkę, Palestynkę Laylę i Brytyjczyka Johna został pokazany 11 maja, w ramach odbywającego się w Chemnitz festiwalu Nonstop Europa. Z kolei 23 maja, w ramach swoistego tournée "Arabskiej nocy", spektakl zostanie zagrany w Zittau, w ramach Festiwalu Trzech Narodów. Tematyka spektaklu wyraźnie koresponduje z europejskimi nastrojami i pytaniami, które narosły wokół wojny w Syrii.