powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. Nowe odczytanie Rodziewiczówny w Zagłębiu

Premiera spektaklu pt. "Między ustami a brzegiem pucharu", inspirowana poczytną książką Marii Rodziewiczówny i życiem pisarki, odbędzie się 17 maja w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Za tekst i dramaturgię odpowiada Martyna Wawrzyniak, reżyserem spektaklu jest zaś Remigiusz Brzyk. "Między ustami a brzegiem pucharu" to kolejny spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka na sosnowieckiej scenie. Wcześniej zrealizował w Teatrze Zagłębia dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność sztuki "Korzeniec", "Koń, kobieta i kanarek" i "Siódemka".

Głównym bohaterem wydanej w 1889 r. powieści pt. "Między ustami a brzegiem pucharu" jest pruski arystokrata hrabia Wentzel Croy-Duelmen, który nienawidzi wszystkiego, co polskie, choć jest półkrwi Polakiem. Pod wpływem miłości do pięknej rodaczki swojej matki doznaje jednak wewnętrznej przemiany.

- Interesowało mnie zderzenie tego romansu, melodramatu, mitu o księżniczce oczekującej na księcia z życiem Rodziewiczówny, która żyła inaczej niż kobiety w jej epoce - zarządzała majątkiem, nosiła się po męsku, żyła w uczuciowym trójkącie z dwiema kobietami - powiedziała dramaturg Martyna Wawrzyniak.

Scenografia i kostiumy to efekt wspólnej pracy Igi Słupskiej i Szymona Szewczyka, który odpowiada też za muzykę do spektaklu. Wystąpią: Natasza Aleksandrowitch, Ryszarda Bielicka - Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Joanna Połeć (gościnnie), Michał Bałaga, Aleksander Blitek i Tomasz Muszyński.

Powieść "Między ustami a brzegiem pucharu" doczekała się w 1987 r. ekranizacji. Wśród najbardziej znanych utworów Rodziewiczówny (1864-1944) są też: "Lato leśnych ludzi", "Dewajtis", "Wrzos" czy "Straszny dziadunio".