powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert symfoniczny w Polskiej Operze Królewskiej

22 maja o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia odbędzie się Koncert symfoniczny Cimarosa - Doppler - Mozart.

Znakomici fleciści - Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz - wystąpią wraz z Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Dawida Runtza. Podczas koncertu zabrzmią dwa utwory na 2 flety i orkiestrę: "Koncert G-dur" Domenica Cimarosy oraz "Nokturn" Franza Dopplera. Program zwieńczy "Symfonia >>Linzka<<" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Domenico Cimarosa jest znany głównie z twórczości operowej. Działający w II połowie XVIII wieku kompozytor zasłynął jako szczególnie utalentowany autor oper komicznych.

Koncert G-dur należy natomiast do dość skromnej grupy utworów czysto-instrumentalnych kompozytora. Jest też jego jedynym utworem napisanym na 2 flety i orkiestrę. Mimo abstrakcyjnego charakteru kompozycji, słychać zamiłowanie kompozytora do teatralnego dramatyzmu, które Cimarosa sprawnie łączy z instrumentalną wirtuozerią.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku Franza Dopplera. Urodzony w 1821 roku we Lwowie, a działający głównie na Węgrzech przedstawiciel muzycznego rodu, był nie tylko kompozytorem i dyrygentem, ale także wybitnym flecistą-wirtuozem. To właśnie jako instrumentalista zyskał rozgłos i uznanie. Doppler doskonale zna brzmieniowy potencjał fletu, a także możliwości, jakie daje zestawienie dwóch fletów razem. Koncertował wszak w duecie ze swym bratem Karlem w całej Europie. Z ogromnym wyczuciem kształtuje więc dialogi między solistami. Podziw budzą również jego zdolności instrumentacyjne kompozytora, doskonale słyszalne w partii orkiestry.

Koncert rozpoczęty utworem doby klasycyzmu, muzyką tej samej epoki się zakończy. Nie trzeba przypominać, jak szybko potrafił pracować Wolfgang Amadeusz Mozart. Najlepszym tego świadectwem jest wszak niezwykle szeroki katalog kompozycji stworzonych w ciągu zaledwie 35-letniego życia twórcy. Symfonia C-dur KV 425 doskonale objawia sprawność i geniusz wiedeńczyka. Kompozytor przybył do Linzu 30 października 1783 roku. Choć będąc w podróży nie miał ze sobą żadnej ze swych symfonii, przyjął propozycję zaprezentowania swojego kompozytorskiego kunsztu podczas mającego odbyć się niebawem koncertu. W rekordowym tempie napisał nowe dzieło, które zostało z powodzeniem wykonane już 4 listopada 1783. Symfonię tę zwie się "Linzką" właśnie ze względu na miejsce jej powstania.

***

KONCERT SYMFONICZNY / CIMAROSA - DOPPLER - MOZART

Łukasz Długosz - flet

Agata Kielar-Długosz - flet

22 maja, godzina 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa

***

PROGRAM

Domenico Cimarosa - "Koncert na 2 flety i orkiestrę G-dur"

Franz Doppler - "Nokturn na 2 flety i orkiestrę" op. 19

Wolfgang Amadeus Mozart - "Symfonia C-dur >>Linzka<<" KV 425

WYKONAWCY

AGATA KIELAR-DŁUGOSZ - FLET

ŁUKASZ DŁUGOSZ - FLET

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DAWID RUNTZ - DYRYGENT