powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Wybrano projekt nowej siedziby Estrady Poznańskiej

Pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński wygrała konkurs na projekt przebudowy siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej. Dzięki modernizacji, Estrada wzbogaci się m.in. o nową salę, zaś na dachu budynku zacznie działać kino letnie.

Jak poinformował w poniedziałek poznański magistrat, sąd konkursowy zdecydował, że najlepszy projekt złożyła pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. z Warszawy. Praca została nagrodzona za "kompleksowe i spójne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne odpowiadające najpełniej na oczekiwania Estrady".

"Na szczególną uwagę zasługują: zachowanie historycznej sali dawnej restauracji (obecna Scena na Piętrze) przy jednoczesnym wykreowaniu od podstaw w pełni nowoczesnej, elastycznej sali widowiskowej. Wytworzono i maksymalne wykorzystano przestrzeń dziedzińca. Stworzono przestronne i funkcjonalne centralne miejsca łączące całą strukturę obiektu" - podkreślono w komunikacie.

"Użyto oszczędnej stylistyki przy jednoczesnym zaproponowaniu neutralnych form harmonijnie wpisujących się w istniejącą historyczną substancję. Na dachu części oficyny zaprojektowano kino letnie. W nagrodzonej pracy jury doceniło ponadto wyjątkowo logiczny, dopracowany i staranny opis koncepcji" - dodano.

Przedstawiciel zwycięskiej pracowni Jacek Hawrylak tłumaczył, że "przy projektowaniu bardzo pomocna była wizja lokalna". - Duży nacisk został położony na funkcjonalność wszystkich scen i miejsc. W gratisie dodaliśmy jeszcze jedną salę uznając, że dotychczasowa nie spełnia warunków widoczności i akustyki. Postanowiliśmy więc dodać drugą, pod salą główną. Zyskało to aprobatę u jury - mówił.

Jak dodał, "dolna sala będzie mogła pomieścić około 300 osób. Z kolei górna sala jest wielofunkcyjna. Maksymalnie wejdzie tam 200 osób. Na górze zaprojektowaliśmy taras i kino letnie. Zauważyliśmy bowiem, że kino jest ważnym elementem Estrady. Wbrew pozorom nie będzie trzeba dużo zmieniać. Opracowaliśmy technologię wykonania tej dolnej sali, więc wystarczy wybudować kilka ścian i podnieść strop".

Poznański magistrat przypomniał, że konkurs na modernizację siedziby Estrady Poznańskiej był konkursem otwartym, dwuetapowym i realizacyjnym. Oznacza to, że na jego odstawie zostanie wybrany zespół opracowujący dokumentację projektową stanowiącą podstawę do realizacji inwestycji. Celem konkursu był wybór najlepszego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym i estetycznym projektu modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej.

Dyrektor Estrady Poznańskiej Małgorzata Kempa wskazała, że "w centrum Poznania taka przestrzeń, scena, sale warsztatowe i dziedziniec są bardzo potrzebne". - Mamy tak szeroki program i współpracujemy z tyloma instytucjami, że będzie to bardzo dobra inwestycja - podkreśliła.

Do I etapu Konkursu zgłosiło się 16 pracowni architektonicznych z całej Polski, a 13 z nich złożyło swoje portfolio. Sędziowie doceniając wysoki i wyrównany poziom przedstawionych w konkursie portfolio i opisów wizji zdecydowali się zakwalifikować do II etapu konkursu nie pięć, lecz sześć pracowni.

Spośród sześciu projektów nagrodzone zostały cztery; przyznano dwa wyróżnienia oraz nagrodę za drugie i pierwsze miejsce.

Drugie miejsce przyznano projektowi MXL4 Sp. z o.o. ze Szczecina, a wyróżniono: Pracownię Projektową J.P Woźny z Poznania i wspólną pracę Front architects + QPP z Poznania. Za pierwsze miejsce przyznano 30 tys. zł netto, drugie 15 tys. zł netto, natomiast wyróżnionym przekazane zostanie po 5 tys. zł netto. Po ogłoszeniu wyników konkursu Estrada Poznańska przystąpi do negocjacji w sprawie podpisania umowy z pracownią projektową, która zdobyła I miejsce w konkursie. Na ten cel Miasto Poznań przeznaczyło 1,8 miliona złotych.