powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Berlioz na Dzień Artysty Śpiewaka w Operze Nova

Pięć dni po zakończeniu XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego Opera Nova zaprasza na "Potępienie Fausta". Legenda dramatyczna Berlioza wg dramatu Goethego o Fauście-poszukiwaczu szczęścia i piękna, wystawiana w dniach 17, 18 i 19 maja, znakomicie wpisuje się w nadchodzący Dzień Artysty Śpiewaka.

W roli tytułowej usłyszymy m.in. Łukasza Załęskiego, niedawno oklaskiwanego za kreację Stefana w "Strasznym dworze", premierowym spektaklu festiwalowym. Załęski, choć niezwiązany etatowo z Opera Nova, jest od kilku lat jednym z najczęściej słuchanym na tej scenie śpiewaków (śpiewa tu Don Carlosa, Fentona w Falstaffie, Nemorina w Napoju miłosnym, Alfreda w Traviacie, Barinkaya w Baronie cygańskim, Orlanda w Awanturze w Recco...).

Jako Mefisto wystąpi ciekawy baryton młodego pokolenia, Szymon Komasa (ten, podziwiany podczas Festiwalu w operze Previna "Tramwaj zwany pożądaniem, artysta śpiewa na scenach Europy i USA. Oprócz repertuaru stricte operowego ma w swym dorobku płyty: z pieśniami polskich kompozytorów - "Polish Love Story" oraz "Fogg - pieśniarz Warszawy").

Ich "zmiennikami" w najbliższych przedstawieniach "Potępienia Fausta" będą: Adam Zdunikowski i Adam Woźniak. Partię Małgorzaty wykonywać będzie Darina Gapicz. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi znakomity dyrygent, szef Polskiej Orkiestry Radiowej, Michał Klauza, który w 2015 r. sprawował kierownictwo muzyczne "Potępienia Fausta", tego niezwykle rzadko goszczącego na scenach operowych, dzieła. Michał Klauza jest także gościnnym dyrygentem Teatru Bolshoi w Moskwie, gdzie przygotował i poprowadził premiery "Don Pasquale" G. Donizettiego oraz "Idioty" M. Weinberga. Z ostatnich dokonań artystycznych: w bieżacym roku, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, przygotował i poprowadził premierę, wystawionej po raz pierwszy w Polsce, opery "Billy Budd" Benjamina Brittena.

"Potępienie Fausta" jest kolejnym spektaklem w reżyserii Macieja Prusa, które bydgoscy melomani mają okazję oglądać, a w następnym tygodniu (24-26 V) Opera Nova zaprasza na zrealizowaną przez tego wybitnego twórcę "Cyganerię", pod dyrekcją "specjalisty od Pucciniego", Andrzeja Knapa.

W "Cyganerii" w Operze Nova po raz pierwszy usłyszymy Łukasza Załęskiego w roli Rudolfa, a Julia Pruszak zadebiutuje jako Mimi.