powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie "Wiosny 1966" w ramach "Sceny niepodległych kobiet"

Ostatnie czytanie "Sceny niepodległych kobiet" - Haliny Mikołajskiej "Wiosna 1966" w interpretacji Justyny Lipko-Koniecznej i Martyny Peszko zaprezentowane zostanie w czerwcu w Instytucie Teatralnym.

Bezkompromisowy manifest jednej z najwybitniejszych aktorek w historii teatru polskiego, Haliny Mikołajskiej, zamykający II tom HyPaTii "(Nie)świadomość teatru" pod redakcją Joanny Krakowskiej, stanie się punktem wyjścia do rozważań o kondycji współczesnych aktorek. Szczera, ostra i odsłaniająca to, co zwykle pozostaje ukryte w kulisach, spowiedź Mikołajskiej kierowana do widzów stanowi wciąż wyzwanie w myśleniu o rzemiośle aktorskim, instytucji teatru i relacjach władzy, które w niej obowiązują. Z tekstem Mikołajskiej spotkają się współczesne aktorki teatralne i pozostając z nim w dialogu, stworzą przestrzeń własnej wypowiedzi.

Uwaga: czytanie zaplanowane wcześniej na 16 maja zobaczymy w Instytucie Teatralnym 13 czerwca o godz. 19.00. Wstęp wolny.

"Scena niepodległych kobiet" to kolejna odsłona czytań scenicznych z cyklu "Nikt nas nie zna", w ramach której reżyserki pracują nad kobiecymi tekstami powstałymi przeważnie w pierwszej połowie XX wieku".

Kuratorką cyklu jest Agata Adamiecka-Sitek.