powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pogrzeb Felicji Uniechowskiej

Pogrzeb dekoratorki wnętrz, scenografki - pracowała m.in. przy filmach Jerzego Kawalerowicza - historyk sztuki, Felicji Uniechowskiej odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uniechowska zmarła 6 maja.

Uniechowska urodziła się 20 maja 1925 roku, jako Felicja Sarna. W 1954 roku wyszła za mąż za rysownika Antoniego Uniechowskiego.

W latach 60. rozpoczęła pracę na planach filmowych oraz współpracę z czasopismem "Ty i Ja". Prowadziła w nim rubrykę "Moje mieszkanie to moje hobby", w której prezentowała wnętrza mieszkań. Pokazywała przede wszystkim jak mieszkają artyści, w tym m.in. Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy i Andrzej Wajda. O tej rubryce, w książce "Paryż domowym sposobem" Agata Szydłowska pisze: "było to połączenie światowości, starannie wykreowanej artystycznej otoczki ze skromnością graniczącą z ubóstwem".

Pracowała na planach filmów "Marysia i Napoleon" Leonarda Buczkowskiego, "Śmierć prezydenta" i "Gra" Jerzego Kawalerowicza. O swoim debiucie, "Marysi i Napoleonie", powiedziała w Polskim Radiu: "zaproszenie na plan dostałam jak byłam na wakacjach w Sopocie. Oczywiście od razu się zgodziłam. Na plan przywiozłam z Krakowa różne przedmioty, meble od środowiska artystycznego. Wszystko było prawdziwe, niestety obsługa planu często na pierwszy plan wysuwała inne meble, mniej efektowne". Jak podkreśliła, "dobrej scenografii się nie widzi, ona ma być dobra i koniec".

O śmierci Uniechowskiej poinformowało Stowarzyszenie Historyków Sztuki, którego Uniechowska była członkinią.