powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź-Szczecin. Szwalnia na Kontrapunkcie

13 maja w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie odbędą się trzy pokazy "Trzynastej klatki" Weroniki Fibich i Patrycji Terciak w ramach OFF Kontrapunktu.

Weronika Fibich / Patrycja Terciak (Szczecin / Łódź)

"Trzynasta klatka"

Pokazy: 15.30, 16.45, 18.00

Bilety: 20 zł

Zanim spotkałam właściciela zdjęć, z wielkiego kartonu wyciągałam światłoczułą materię, na której zapisywał świat. Z każdą fotografią poznawałam nowe fakty, rozczytywałam zapis migawki. Składałam domniemaną historię.

Zanim spotkałam właściciela zdjęć, poznałam jego sposób obserwowania świata. W detalach i portretowych kadrach ujmował swoją codzienność przez dziesiątki lat.

Każda narracja jest prawdopodobna. Ciekawość, posiadanie skrawków czyjejś historii, spotkanie z człowiekiem do tej historii przynależącym postawiło nas przed pytaniem: "Jak bardzo wyrzucone pozwala być odnalezionym?". "13. klatka" to wielopoziomowe badanie śladów obecności fotografa-wywołującego na znalezionych zdjęciach, procesów zapamiętywania u widza oraz procesów percepcji i projekcji zaproszonych do projektu osób: "Duch fotografa, który organiczną serpentyną zaległ na śniegowej połaci może być tak naprawdę jedynie cieniem, powidokiem. Może to zdjęcie nigdy nie powstało, skoro mężczyzna na nim uwieczniony akcentuje - poprzez dumnie noszony na piersi aparat - to JA jestem tu fotografem. Czuję jednak bardzo mocno, że aurę dźwiga tu Ona, choć daje Jemu pierwszeństwo i wzrokiem usuwa się w cień, patrzy jednak prosto w jego serce, WYWOŁUJE GO."

czas trwania: 50 minut

data premiery: 17 listopada 2018 w Teatrze Szwalnia w Łodzi

Działanie wyprodukowane w ramach zadania "Festiwale Teatru Szwalnia" realizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.