powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. W Teatrze Polskim pokazy archiwalnych spektakli

"Rzecz o zagładzie miasta", spektakl w reż. Wiesława Wodeckiego z 1970 r., zostanie we wtorek wyświetlony na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pokazy archiwalnych spektakli, które niegdyś zarejestrowano dla Teatru Telewizji TVP prowadzone są w ramach projektu "Teatr na ekranie".

"Teatr na ekranie" to inicjatywa, która w Teatrze Polskie we Wrocławiu została zapoczątkowana w 2017 r. - Pokazujemy spektakle, które po tym jak zostały wystawione na deskach teatru, zostały nagrane dla Teatru Telewizji TVP - powiedziała PAP pomysłodawczyni przedsięwzięcia Elżbieta Małecka.

W ramach cyklu prezentowane są spektakle, które na przestrzeni lat powstawały w Teatrze Polski we Wrocławiu oraz te, w których grali artyści z Dolnego Śląska oraz Wrocławia.

We wtorek widzowie będą mogli zobaczyć "Rzecz o zagładzie miasta", spektakl w reżyserii Wiesława Wodeckiego z 1970 r. Prezentowany będzie zapis tego przedstawienia z 1980 r. To spektakl przemawiająca historię Festung Breslau. Opowieść snuje narrator, a także historyczni uczestnicy wojennych wydarzeń: Gauleiter Karl Hanke, burmistrz Wolfgang Spielhagen, generał Hans von Ahlfen, generał Hermann Niehoff i ówczesny ksiądz parafii św. Maurycego Paul Peikert.

Małecka poinformowała, że w czerwcu w ramach cyku zostanie pokazany "Wieczór autorskich poetów Stanisława I. Witkiewicza" w reżyserii Cezarego Łagiewskiego z 1977. - Chcemy też wówczas podsumować cykl - powiedziała.

Cykl "Teatr na ekranie" - jak podkreśliła Małecka - cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Przed projekcją każdego z przedstawień odbywa się prelekcja z udziałem znawców teatru.