powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Michał Derlatka dyrektorem Teatru Miniatura

Ostatecznie spośród sześciorga kandydatów wskazano nowego dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Wybór w ostatniej chwili uszczuplonej do 8 osób komisji konkursowej padł na reżysera Michała Derlatkę. Teraz rekomendację komisji zaakceptować musi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, co wydaje się formalnością. Informację tę potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Spotkania ze wszystkimi kandydatami przeprowadzono 10 maja. Ostatecznie zdecydowano się dopuścić do konkursu również Annę Golc (aktorkę, lalkarkę). Wobec czego o stanowisko dyrektora Miniatury ubiegało się sześcioro kandydatów, którzy spełnili wymagania formalne. Poza wspomnianą Anną Golc są to: Marek Brand, Michał Derlatka, Krzysztof Grabowski, Jacek Sarnacki i Adam Walny. Ze względów formalnych nie dopuszczono do konkursu byłego wicedyrektora Teatru Miniatura Krzysztofa Andruszkiewicza.

Ostatecznie po długich, prowadzonych przez kilka godzin dyskusjach, wybrano Michała Derlatkę. To reżyser, aktor, lalkarz, zatrudniony na etacie reżysera w Teatrze Wybrzeże, twórca spektakli Teatru Wybrzeże (m.in. obecne w repertuarze propozycje dla dzieci "Przygody Koziołka Matołka" i "Zaczarowana królewna" oraz dla dorosłych "Randka z feministą") oraz Teatru Miniatura, w którym wyreżyserował spektakle "Fahrenheit", "Siedmiu krasnoludków" czy "Tramwaje").

Komisja konkursu pracowała ostatniecznie w ośmioosobowym składzie: Barbara Frydrych (dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury - przedstawiciel UM Gdańsk), Romuald Wicza-Pokojski (obecny dyrektor Teatru Miniatura, pełniący obowiązki dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku - przedstawiciel UM Gdańsk), Jarosław Antoniuk (dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży - przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże - przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Piotr Kłudka (członek Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich w Teatrze Miniatura - przedstawiciel zespołu Teatru Miniatura), Mirosław Baran (członek Komitetu Zakładowego OZZ Inicjatywa Pracownicza - przedstawiciel zespołu Teatru Miniatura), Jan Tomaszewicz (dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim - przedstawiciel ZASP), Igor Michalski (dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni - przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów). W ostatniej chwili z powodów osobistych z pracy w komisji zrezygnowała Anna Czekanowicz-Drążewska (była dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury - przedstawiciel UM Gdańsk).

Nowy dyrektor będzie kierował Teatrem Miniatura przez trzy najbliższe sezony artystyczne, począwszy od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2022 roku. Już wcześniej ustępujący dyrektor Miniatury, Romuald Wicza-Pokojski, zapowiedział, że jeśli tylko nowy dyrektor wyrazi taką wolę, wprowadzi go do teatru i zaznajomi z jego specyfiką wcześniej. To ważne, bo od nowego dyrektora zależy program artystyczny już najbliższego sezonu - w budżecie odłożono środki na dwie premiery w 2019 roku, które w okresie jesienno-zimowym zrealizuje następca Romualda Wiczy-Pokojskiego.

***

Oficjalny komunikat Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Komunikat z dnia 10 maja 2019 z drugiego posiedzenia komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko Dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura w dniu 25.04.2019 r.

Komisja ustaliła ostateczną listę kandydatów dopuszczonych do II etapu konkursu:

Marek Brand

Michał Derlatka

Anna Golc

Krzysztof Grabowski

Jacek Sarnacki

Adam Walny

Komisja - po wysłuchaniu kandydatów oraz przeanalizowaniu i omówieniu wszystkich ofert - zwróciła uwagę na dwie interesujące kandydatury: panów Marka Branda i Michała Derlatki.

Po wnikliwej dyskusji Przewodnicząca dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury Barbara Frydrych zarządziła głosowanie. Jawne głosowanie odbyło się zgodnie z Regulaminem pracy komisji stanowiącym załącznik do zarządzenia PMG nr 608/2019. Każdy członek komisji mógł oddać jeden głos.

W wyniku głosowania jednogłośnie wybrano Michała Derlatkę, który tym samym jest rekomendowany Prezydent Miasta Gdańska na stanowisko dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura na okres 3 sezonów artystycznych.