powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Rozpoczyna się Festiwal Katowice Kultura Natura

Wykonanie monumentalnego oratorium "Joanna d'Arc na stosie" Arthura Honeggera zainauguruje w piątek wieczorem piątą edycję festiwalu Katowice Kultura Natura. Kolejne dni festiwalu przyniosą spotkania z gwiazdami światowych scen i wybitnymi dziełami.

Motyw przewodni tegorocznego festiwalu to "Kobieta. Boska kobiecość, kobieca boskość. Od metafizyki do muzyki" - inauguracyjny koncert jest poświęcony jednej z najważniejszych kobiet w kulturze europejskiej. - Joanna d'Arc - patronka Francji, postać która od ponad 500 lat inspiruje kolejne pokolenia artystów, została ukazana przez Honeggera i librecistę Paula Claudela, w ostatnich chwilach życia, tuż przed spaleniem na stosie - przypomniała Jowita Kokosza z działu promocji Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

Oratorium razem z muzykami NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha zaprezentują: Czeski Chór Filharmoniczny w Brnie, Warszawski Chór Chłopięcy oraz ośmiu solistów, m.in. francuska aktorka Florence Darel, Sarah Aristidou (sopran), Marita Solberg (sopran) czy Rolf Romei (tenor). Ciekawostką jest pojawiający się w tym utworze jeden z pierwszych instrumentów elektronicznych - fale Martenota.

Podczas dziesięciu dni Festiwalu Katowice Kultura Natura kobiety pojawią się też na festiwalu w roli wykonawczyń i autorek. Wystąpi m.in. zaliczana do dziesięciu najlepszych obecnie wokalistek jazzowych Koreanka Youn Sun Nah, która odwiedzi Katowice w ramach swojej światowej trasy koncertowej. 13 maja Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wykona utwory Hanny Kulenty, Eugeniusza Knapika i Ericha Wolfganga Korngolda. Utwór Kulenty - GG concerto na klawesyn i orkiestrę smyczkową wykona ze śląskimi muzykami klawesynistka Gośka Isphording.

14 maja gwiazdą festiwalowego wieczoru pieśni będzie światowej sławy brytyjska śpiewaczka Dame Sarah Connolly. Podczas finałowego koncertu festiwalu wystąpi jedna z najsłynniejszych orkiestr - londyńska Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Meksykanki Alondry de la Parry; wystąpi też uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie Rosjanka Viktoria Mullova.

Stałym punktem festiwalu są recitale największych gwiazd światowej pianistyki. W tym roku - 12 maja - wystąpi jeden z najlepszych rosyjskich wirtuozów fortepianu Nikolai Lugansky. Wykona dzieła Rachmaninowa, Debussy'ego i Skriabina.

Katowice Kultura Natura to flagowy festiwal w dziedzinie muzyki poważnej w Katowicach - od 2015 r. Mieście Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki.

Jak ocenia pomysłodawca festiwalu oraz założyciel i prezes Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura, kompozytor prof. Eugeniusz Knapik, wydarzenie ma już swoją renomę. "Naszą ideą jest zapraszanie do Katowic najwyższej klasy muzyków i zespołów i to się udaje - w ciągu tych kilku lat było tu pięć orkiestr należących do dziesiątki najważniejszych orkiestr europejskich"- podkreśla.

Motywem przewodnim pierwszej edycji festiwalu, zorganizowanej w 2015 r. były "Metamorfozy", kolejnych: "Duchowość", "Ziemia" i "Dziecięctwo".