powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Festiwal Komedii "Funfest" w czerwcu

Osiem spektakli komediowych wypełni program Festiwalu Komedii "Funfest", który pod koniec czerwca zorganizuje Teatr Polski w Bielsku-Białej - podała w piątek bielska scena. Wydarzenie będzie miało charakter konkursu, a laureata wyłoni publiczność.

- W tej edycji po raz pierwszy widzowie zobaczą spektakle nie tylko na dużej scenie, ale także na małej - poinformowała specjalista ds. operacyjnych, marketingu i promocji Irena Świtalska.

Festiwal zainauguruje 18 czerwca "Testosteron" krakowskiego Teatru Bagatela. Sztukę Andrzeja Saramonowicza wyreżyserował Piotr Urbaniak. "To komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne +nie+, usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury" - przybliżył spektakl impresariat bielskiej sceny.

W konkursowe szranki staną również aktorzy innego krakowskiego teatru - Variete. Zaprezentują spektakl "Dziewczyna z plakatu" Raya Cooneya i Johna Chapmana. W Bielsku-Białej wystąpi poznański Teatr Porywacze Ciał ze sztuką "Zrobie co zechce" Macieja Adamczyka, oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie ze fredrowskimi "Ślubami panieńskimi". Warszawska scena Furiosa pokaże "Kocham Bałtyk" Zośki Papużanki, a Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina "Kolację dla głupca" Francisa Vebera.

Gospodarze - bielski Teatr Polski, zaprezentuje się w dwóch odsłonach. Widownia zobaczy kameralny spektakl "Seks dla opornych" oraz farsę "Mayday". Obie sztuki wyreżyserował dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz.

"W słodko-gorzkiej komedii małżeńskiej +Seks dla opornych+ próba przełamania rutyny wieloletniego związku pokazana jest z subtelną ironią, ale i wyrozumiałością. Czy wskazówki czerpane z tytułowego poradnika mogą stać się remedium na małżeńskie kłopoty, czy raczej przyczynią się do rozwodu?" - przybliżyli spektakl organizatorzy festiwalu.

Z kolei "Mayday" to opowieść o londyńskim taksówkarzu-bigamiście, który posługując się skomplikowanym harmonogramem, wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet jednocześnie. Wskutek wypadku jego tajemnica może wyjść na jaw. Bohater dokonuje karkołomnych wysiłków, by ukryć podwójne życie przed policją, mediami, a przede wszystkim przed kochającymi go żonami.

Festiwal potrwa do 22 czerwca. Po ostatnim spektaklu poznamy werdykt festiwalowej publiczności, która wskaże zwycięzcę.

Funfest odbędzie się po raz trzeci. W pierwszej edycji tryumfował spektakl "Wiwisekcja" Tomasza Jachimka w wykonaniu aktorów Teatru Korez z Katowic. W ub.r. największym uznaniem bielskiej publiczności cieszył się "Mayday" Ray'a Cooney'a Teatru Dramatycznego z Białegostoku.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.