powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Do końca maja rozstrzygnie się konkurs na "teatrogranty"

Do końca maja w Katowicach ma zostać rozstrzygnięty konkurs dla niezależnych teatrów. W poniedziałek zostanie udostępniony regulamin składania wniosków. W tym roku fundusz "teatrograntów" wynosi 200 tys. zł.

O uruchomieniu funduszu prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował na piątkowym briefingu. - "Teatrogranty" to pula pieniędzy przeznaczonych dla teatrów niezależnych na realizację premier czy też zakup różnych potrzebnych dla ich działalności elementów - czy scenografii, czy świateł, czy dźwięku - powiedział.

Fundusz będzie koordynowany przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek. Jak mówił dyrektor instytucji Piotr Zaczkowski, "wydaje się, że jest to właściwe z tego powodu, że do tej pory teatry nieinstytucjonalne - z taką czy inną formułą prawną - musiały zabiegać o wsparcie miasta innymi drogami, jednak w tej chwili będzie jedna, określona ścieżka".

- Oczywiście najważniejsze dla naszej misji jest organizowanie co dwa lata Festiwalu Sztuki Reżyserskiej +Interpretacje+, ale nie zapominamy o teatrach niezależnych, offowych, nieinstytucjonalnych - zapewnił. Jak zapowiedział, w tym roku na wsparcie teatrów niezależnych z budżetu Miasta Ogrodów zostanie przeznaczone 200 tysięcy złotych (w kolejnych latach program będzie kontynuowany).

Jeden teatr może dostać do 30 tysięcy złotych. Środki z funduszu będą mogły być przeznaczane na realizację przedstawień tradycyjnych w przestrzeni zamkniętej, ale również np. na słuchowiska. Środki będzie można wydać na wynagrodzenia, honoraria związane z realizacją spektakli czy na doposażenie teatrów w sprzęt pod kątem konkretnych realizacji.

- Od poniedziałku zapraszamy na naszą stronę internetową: tam szczegółowy regulamin. Do końca maja chcemy rozstrzygnąć ów konkurs na granty. Myślę, że plonem tego będą ciekawe zdarzenia, które dzięki wsparciu miasta wzbogacą krajobraz wydarzeń teatralnych w Katowicach - podsumował Zaczkowski.

Krupa przedstawił "teatrogranty" jako wypełnienie jednego ze swych zobowiązań przedwyborczych. Zaznaczył, że zrealizowane zostało już podwyższenie budżetu obywatelskiego. W piątek poinformował też o rozpoczęciu realizacji kolejnych zobowiązań: powołaniu pełnomocnika ds. seniorów i zapewnienia przez miasto wkładu własnego do przedsięwzięć organizacji pozarządowych.