powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Ożenić się nie mogę" w Teatrze Polskim

"Ożenić się nie mogę" na podstawie sztuki Aleksandra Fredry to najnowszy spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu, którego premiera odbędzie się w sobotę. Reżyser Grzegorz Kempinsky przeniesie bohaterów do współczesnego świata celebrytów.

"Ożenić się nie mogę" to mniej znany utwór autora "Zemsty" oraz "Ślubów panieńskich", napisany przez niego w późniejszym okresie twórczości. Spektakl będzie wystawiany we Wrocławiu po raz pierwszy.

- Kiedy czytałem tekst pierwszy raz, zdziwiłem się, że jest tak świeży i że znakomicie przystoi do tego, co się wokół nas dzieje, czyli mody na celebrytyzm i głupotę, bo teraz głupota jest niestety bardzo modna - powiedział reżyser.

Spektakl rozgrywa się w domu pana Gdańskiego, który ma piękną, młodą żonę Hermenegildę. W uczuciowym uniesieniu Gdański dał jej kiedyś dokument, w którym przyrzekł, że w razie separacji

wypłaci jej 50 tysięcy. Gdański boi się teraz, że jego małżonka zrobi wiele, by te pieniądze zdobyć i nie myli się w swoich przeczuciach.

W swojej realizacji reżyser wprowadził na scenę postać dziennikarki, która z każdym z bohaterów przeprowadza krótkie wywiady przy tzw. ściankach. - Okazuje się, że te wywiady są nawet bardziej kwieciste i "głupie" niż to co Fredro napisał - mówił Kempinsky.

- To jest bardzo rzadko grana komedia Fredry, a moim zdaniem jest znakomita, bo w ogóle nie czuć w niej patyny. To się czyta jak zupełnie współczesną powieść. Jest pisana prozą - kwiecistym, wspaniałym językiem. Mamy tu frazę fredrowską, która jest dość specyficzna, ale jest bardzo sprężysta i nadaje pewnej specyfiki sztuce, nie czuje się, aby to była ramota - zapowiedział reżyser.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.