powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Jestem miłością I" w Instytucie Grotowskiego

Spektakl "Jestem miłością I" to połączenie teatru tańca, performansu i działań parateatralnych. To spotkanie dwóch kobiet, Barbary Bujakowskiej i Darii Kubisiak, którego konsekwencją jest wspólne penetrowanie przestrzeni społeczno-religijno-kulturowych. Spektakl będzie można zobaczyć w dniach 20-21 maja.

Punktem zapalnym w pracy nad projektem były pytania o wolność i winę. Wielokrotnie poczucie winy nie jest jednoznaczne z faktycznym przewinieniem, co jednak dla jednostek przepełnionych poczuciem winy nie ma znaczenia. Stan odczuwalny staje się rzeczywistością daleką od obiektywnej oceny. "Z motywami strachu i winy wiąże się chyba najważniejszy dla dramaturgii całego spektaklu wątek niebezpiecznych związków religii chrześcijańskiej [] z kobiecością, a innymi słowy - pogardy patriarchów Kościoła do kobiet, której źródeł, co oczywiste, należy szukać już w biblijnej Księdze Rodzaju" - pisze Alicja Müller ("taniecPOLSKA.pl"). I dalej: "Kolażowa struktura przedstawienia, skomponowanego w rytmie zapętleń i powrotów, podporządkowana zostaje groteskowo-ironicznej dekonstrukcji absurdów wpisanych zarówno w ideę miłosierdzia, jak i w obietnicę zbawienia, której towarzyszy imperatyw niedbania o to, co doczesne". Celem twórców "Jestem miłością I" jest przyjrzenie się uwikłanym jednostkom - w tym przypadku kobietom. Performerzy próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie znaleźć jakąkolwiek przestrzeń autonomicznej wolności pozbawionej poczucia winy.

Ten performatywny projekt powstał ze współpracy Barbary Bujakowskiej, Darii Kubisiak i Marcina Janusa. Bujakowska jest tancerką, choreografką i pedagożką. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität für Musik, Schauspiel und Tanz w Linzu w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała gimnastykę sportową. Daria Kubisiak jest absolwentką polonistyki i performatyki przedstawień Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie studentką reżyserii (specjalność dramaturg teatru) na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Marcin Janus to artysta dźwiękowy, multimedialny, twórca muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat komponuje i wykonuje na żywo muzykę do spektakli tanecznych i teatralnych. "[] Jestem miłością to kolejne przedstawienie świadczące o artystycznej konsekwencji Bujakowskiej - choreografki, która na tanecznej mapie Polski pozostaje osobną wyspą. Jej prace charakteryzują się napięciem między powagą a groteskowo-ironicznym humorem, wybrzuszającym absurdy właściwe społeczno-politycznej rzeczywistości z jednej strony oraz paradoksy wpisane w naturę tańca i ruchu" - pisze Alicja Müller.

Premiera spektaklu odbyła się 25 marca 2018 w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Spektakl zakwalifikowano do 2 etapu 2 Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF", którego partnerem jest Instytut Grotowskiego. Bilety na: https://bit.ly/2K9Scs4. Więcej informacji na: https://bit.ly/2Gl2KmT.