powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. "Dialogi karmelitanek" z MET w Operze Podlaskiej.

W sobotę, 11 maja o godz.18.00 Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na transmisję "Dialogów karmelitanek" Francisa Poulenca na żywo z Metropolitan Opera.

To opera w trzech aktach. Libretto napisał sam kompozytor według dramatu Georges'a Bernanosa. Prapremiera opery miała miejsce w Mediolanie 26 stycznia 1957 r., a jej premiera polska odbyła się w Łodzi w 2000 roku.

Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia - skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compigne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) - do prapremiery "Dialogów karmelitanek" w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges'a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.

**

Francis Poulenc

"Les dialogues des carmélites"

"Dialogi karmelitanek"

Transmisja przedstawienia:

Opera i Filharmonia Podlaska | Sala kameralna, ul. Odeska 1

11 maja 2019 | sobota | godz. 18.00

dyrygent: Yannick Nézet-Séguin

reżyseria: John Dexter

scenografia: David Reppa

kostiumy: Jane Greenwood

światło: Gil Wechsler

obsada:

Isabel Leonard jako Blanche de la Force

Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza)

Erin Morley jako Siostra Konstancja

Karen Cargill jako Matka Maria

Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza)

David Portillo jako Kawaler de la Force

Jean-François Lapointe jako Markiz de la Force

Czas trwania ok. 3 godz. 20 min.