powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Ogłoszono laureatów nagrody artystycznej prezydenta miasta

Aktor Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, organizator festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur" Andrzej Kalinowski i historyk Wiesław Wróbel - to laureaci nagrody artystycznej prezydenta Białegostoku za 2018 r. Nazwiska nagrodzonych ogłosił w czwartek prezydent Tadeusz Truskolaski.

Nagrody przyznawane za tworzenie i upowszechnianie kultury będą wręczone 23 czerwca podczas koncertu w ramach Dni Białegostoku.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: artystycznej, organizatorskiej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Zwycięzców, kapituła pod przewodnictwem zastępcy prezydenta miasta Rafała Rudnickiego, wyłoniła spośród dziewiętnastu nominowanych.

W kategorii artystycznej, równorzędne nagrody przyznano pochodzącemu z Białegostoku aktorowi Adamowi Woronowiczowi ( za całokształt twórczości w dziedzinie filmu i teatru) i Fundacji Teatr Papahema za dotychczasowe działania - ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu "Proces. Rekonstrukcja" (spektakl inspirowany powieścią pt. "Proces" Franza Kawki).

Andrzeja Kalinowskiego uhonorowano za organizację festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur", jednego z większych festiwali literackich w regionie.

Wiesława Wróbla, badacza historii Białegostoku i autora książek o białostockich ulicach nagrodzono za całokształt jego dotychczasowej działalności na rzecz "popularyzacji dziedzictwa kulturowego".

Prezydent Białegostoku podkreślił, że wszystkie nagrodzone osoby są "znane", a werdykt wydała kapituła, jest to więc wybór "zbiorowy", a kapituła "stara się zawsze wyróżnić osoby, które szczególnie w danym roku się wyróżniły".

Każdy z nagrodzonych otrzyma kwotę 17 tys. zł.