powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera spektaklu "Nazywam się Wojna" w Lalce

17 i 19 maja o godz. 19.00 w Teatrze Lalka odbędzie się warszawska premiera spektaklu "Nazywam się Wojna" w reż. zespołowej. Na scenie zobaczymy Annę Domalewską i Rafała Derkacza.

Spektakl powstał na podstawie tekstów i dramatów: "Za chwilę spadnie bomba" i "Ptaki, które jem" Marzeny Sadochy, "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci" Magdaleny Fertacz, "Zaklęcie na W" Michała Rusinka oraz "Wróg" Davide'a Caliego.

W rolach głównych występują: Anna Domalewska i Rafał Derkacz, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Spektakl adresowany jest do starszych dzieci i dorosłych.

Magazyn wojennych rekonstrukcji wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów.

Nazywam się Wojna to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I Wojny Światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych?

Młodzi adepci sztuki lalkarskiej starają się znaleźć odpowiedzi na te pytania, oddając w ręce niepozornej staruszki zadanie zmierzenia się z gorzką historią.