Finansowanie kultury w 2014 roku

24-06-2013
29-10-2015
Kraj. Wydatki na kulturę w 2014 roku
20,88 zł wydano przeciętnie w polskim gospodarstwie domowym w 2014 r. na kupno książek. To 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Na bilety do kina, teatru przeciętny mieszkaniec Polski wydał 24,60 zł ; o 2,4 proc. mniej niż w 2013 r. - wynika z danych GUS.
10-01-2015
Kraj. W poniedziałek w Wyborczej nowy cykl Sztuka Zarabiania
Za jakie stawki pracują w Polsce artyści? Setka zaskakujących przykładów.
29-12-2014
Upadek? Show must go on? Niekoniecznie...
Opolski Urząd Marszałkowski tnie na odlew oraz bez opamiętania budżety podległych sobie instytucji kultury. Nijakiego w tym planu, a przekaz docierający do społeczeństwa jest na tyle ubogi, że wypada uznać, iż władze nie mają jakiegokolwiek pomysłu, ani rozeznania w tej dziedzinie życia społecznego - pisze Mateusz Rossa w portalu tekturaopolska.pl
27-12-2014
Obłęd władzy
Z wielkim zdumieniem w świątecznej ramówce TV natknąłem się na spot Ministerstwa Kultu(ry) prezentowany w ramach kampanii informacyjnej przedstawiającej efekty wykorzystania środków europejskich na kulturę. W tym także na instytucje z ziemi opolskiej. Przekaz medialny to jedno, zaś rzeczywistość tu, na miejscu, trzeszczy w oparach absurdu, skandalu - pisze Mateusz Rossa w portalu Tektura Opolska.
26-11-2014
Stan wojenny w dolnośląskiej kulturze
Na spotkaniu z dyrektorami instytucji kultury zagrożonych cięciami nie pojawił się - mimo wcześniejszych zapowiedzi - marszałek dolnośląski. - Poczuliśmy się zlekceważeni - mówi Danuta Marosz, dyrektorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. - Jakby ktoś nam zatrzasnął drzwi przed nosem.
10-11-2014
Wałbrzych. Otwarto "Starą Kopalnię"
Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia", który powstał w byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu, został w niedzielę uroczyście otwarty. W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej swoje siedziby będą miały wałbrzyskie instytucje kultury.
10-10-2014
Kraków. Pieniędzy brak, czyli MOS woła SOS
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie chciałby rozwijać działalność, ale musi skupić się na realizacji programu minimum. Niewystarczające fundusze sprawiają, że MOS nie może pozwolić sobie na realizację wielu autorskich projektów.
10-10-2014
Wrocław. Radni zdecydują o 200 tys. zł dla Teatru Polskiego
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zadeklarował taką kwotę niecały miesiąc temu na Twitterze. O tym, czy Teatr Polski dostanie finansowe wsparcie z miejskiej kasy, w przyszły czwartek zdecydują wrocławscy radni.
09-10-2014
Szczecin. Dyrektorzy Pleciugi na komisji kultury UM
Zbyt mała dotacja jest największą bolączką dyrekcji szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. O problemach, związanych z funkcjonowaniem placówki, Zbigniew Niecikowski i Anna Garlicka opowiadali w środę członkom komisji kultury Rady Miasta.
08-10-2014
Białystok. Wysokie premie dla dyrektorów szpitali, teatru, muzeum
Najwyższa premia wyniosła blisko 20 tys. zł. najniższa - 6 tys. zł. Takie nagrody dostali dyrektorzy, których placówki podlegają marszałkowi.
01-10-2014
Opole. Kochanowski pod napięciem
Mimo najwyższych w historii teatru wpływów z biletów sytuacja finansowa jest dramatyczna. Będą oszczędzać, ale nie na widzach. Zagrożone są 33 etaty. Dwie osoby już dostały wypowiedzenie.
27-09-2014
SOS dla kultury
Zdecydowana większość muzyków, pisarzy, tancerzy i artystów wizualnych zarabia rocznie mniej niż 20 tys. zł brutto. Co trzeci artysta ma przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym i emerytalnym albo nie ma go wcale - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
25-09-2014
Lublin. Znalazły się pieniądze na kulturę
2,15 mln zł - o taką kwotę wzbogaciły się instytucje kultury podległe urzędowi marszałkowskiemu. Największe pieniądze, bo po blisko pół miliona, otrzymały Teatr Muzyczny i Muzeum Wsi Lubelskiej.
15-09-2014
Bydgoszcz-Toruń. Do teatru, opery i muzeum za darmo
Urząd Marszałkowski zachęca do udziału w bezpłatnych wydarzeniach w znanych miejscach w regionie. Oferta koncertów, spektakli teatralnych i operowych oraz warsztatów artystycznych powstała z myślą o osobach, które na co dzień mają utrudniony dostęp do udziału w tego typu imprezach.
10-09-2014
Płock. Premiera "Złotej kaczki" u Szaniawskiego
W niedzielę płocki teatr zaprasza na najnowszą bajkę - "Złotą kaczkę" w reżyserii Jana Polaka. To początek projektu "Teatralny Pętliczek".
10-09-2014
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jak będzie?
Dolnośląski samorząd wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego, któremu przez osiem lat udało się stworzyć z Teatru Polskiego jedną z najważniejszych scen w kraju. To kolejne z serii wydarzeń, które każą spojrzeć uważniej na politykę kulturalną Wrocławia - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
09-09-2014
Opole. Budżet odciążony... o kulturę
Województwo opolskie będzie miało w przyszłym roku na wydatki 180 mln zł. To o 20 mln zł mniej niż w tym roku. Aby odciążyć budżet, marszałek Andrzej Buła chce, aby wszystkie podlegające mu jednostki zaczęły szukać zewnętrznych źródeł finansowania. Pomysł bije w instytucje kultury. Dlatego nie dziwi, że ich szefostwo jest w tej sprawie bardzo podzielone.
08-09-2014
Katowice. Debata TVP o kulturze w woj. śląskim
Wnioski z debaty "Śląsk kulturalnym regionem Europy": Unia Europejska już nie da pieniędzy na infrastrukturę, za to w latach 2014-2020 będzie więcej, bo aż 60 mln euro na kulturę (dziedzictwo kulturowe).
08-09-2014
Konieczny plan ratunkowy dla teatru
Przyjaciele płockiego teatru biją na alarm - jeśli nie będzie pieniędzy, "będziemy musieli zmierzyć się z widmem zamknięcia płockiej sceny". W urzędzie marszałkowskim, organie prowadzącym Dramatyczny, zachowują jednak spokój. I sugerują "zintensyfikowanie działań mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych" - pisze Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
05-09-2014
Płocki teatr biednieje. Pracuje w oszczędnym trybie
Skończyły się wypracowane przez lata finansowe zapasy. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego zmniejsza się systematycznie od 2011 r. W teatrze zaciskają pasa. - Tłumaczę załodze, że nie możemy narzekać, kiedy wszyscy wokół są w podobnej sytuacji - mówi Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego.
30-08-2014
Łatwo jest zwolnić dyrektora, trudniej odbudować teatr
Marszałkowscy urzędnicy zbyt pochopnie podjęli decyzję o odwołaniu Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego. Wierzą, że w trzy miesiące uda im się znaleźć godnego następcę. Trudno mi podzielić i pewność co do decyzji, i tę naiwną wiarę - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
29-08-2014
Warszawa. Urząd miasta: Teatr Powszechny otrzymywał wsparcie finansowe
Teatr Powszechny w Warszawie w trakcie dyrekcji Roberta Glińskiego otrzymywał od miasta wsparcie finansowe - poinformował Urząd Miasta w przesłanym PAP komentarzu. Wcześniej ustępujący dyrektor zarzucił miastu brak wspierania Teatru.
29-08-2014
Wrocław. Dyrektor Polskiego zostanie odwołany
Na dzisiejszym zebraniu zarządu województwa dolnośląskiego zapadła decyzja o wszczęciu procedury odwoławczej dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Za trzy miesiące scena powinna mieć nowego szefa - mówi Jarosław Perduta, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Dyrektor teatru zapowiada protest.
27-08-2014
Lubelska kultura pod kreską
Lubelska oferta kulturalna jest coraz bogatsza. Jednak ratusz płaci za to słoną cenę. W ubiegłym roku na dotacje do instytucji kultury Urząd Miasta wydał ponad 37 mln zł. Większość jednostek przyniosła duże straty.
27-08-2014
Toruń. Sala koncertowa na Jordankach na półmetku
Budowa sali koncertowej przekroczyła półmetek. Sama konstrukcja obiektu jest już gotowa w 85 proc.
23-08-2014
Opole. W nowym budynku Teatru Lalek dekoracją będą... schody
Spiralne schody "lalek" mają szeroką balustradę ozdobioną zwierzęcymi motywami.
22-08-2014
Kulturalne wydatki
Nie trzeba być Pitagorasem, żeby obliczyć, że lubelski urząd marszałkowski na trzy instytucje kulturalne wyda mniej więcej tyle, ile województwo podlaskie wydaje rocznie na jedną filharmonię. No bo wiadomo - mniejszy budżet - mniejsze straty - pisze Kacper Sulowski w Gazecie Wyborczej - Lublin.
18-08-2014
Sosnowiec. Przebudują dawne kino na salę koncertową
Za ponad 18 mln zł w nieczynnym od prawie 10 lat kinie "Muza" w Sosnowcu powstaje sala widowiskowo-koncertowa na pół tysiąca miejsc oraz klub muzyczny. Prace potrwają do końca roku - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
18-08-2014
Białystok. Oświadczenie Roberto Skolmowskiego
Roberto Skolmowski, odwołany w środę (13.08) szef Opery i Filharmonii Podlaskiej, przez kilka dni nie chciał komentować decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego. Dziś, zgodnie z obietnicą, ogłosił swoje stanowisk w tej sprawie. Pełna treść oświadczenia - niżej. Rozmowa z dyrektorem - wkrótce na www.bialystok.gazeta.pl
14-08-2014
Owołanie po audycie
- Ogromnie trudno prowadzić instytucję, która ma za mały, w stosunku do pierwotnych założeń, dokumentów, deklaracji i umów, budżet. Wszyscy mają do mnie pretensje, że mam problemy finansowe. Ale jak mam ich nie mieć, skoro minister kultury nie dotrzymuje danego władzom województwa słowa? - mówił odwołany wczoraj Roberto Skolmowski, dyrektor Opery Podlaskiej.
13-08-2014
Białystok. Informacja o przyczynach odwołania dyrektora Skolmowskiego
Zarząd Województwa Podlaskiego na posiedzeniu w dniu 13 sierpnia 2014 r. podjął decyzje o rozwiązaniu umowy z Panem Roberto Skolmowskim o zarządzaniu Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.
13-08-2014
Białystok. Zarząd województwa odwołał dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej
Ro­ber­to Skol­mow­ski nie do­koń­czy pię­cio­let­nie­go kon­trak­tu na sta­no­wi­sku dy­rek­to­ra Opery i Fil­har­mo­nii Pod­la­skiej - Eu­ro­pej­skie­go Cen­trum Sztu­ki w Bia­łym­sto­ku. Dziś za­rząd wo­je­wódz­twa wy­po­wie­dział mu umowę z po­wo­du złej sy­tu­acji fi­nan­so­wej pla­ców­ki.
11-08-2014
Katowice. Wkrótce ruszy budowa nowej siedziby filmówki
Budowa nowej siedziby katowickiej filmówki ruszy w ciągu kilku tygodni. Obecnie, wyłoniona w przetargu firma budowlana prowadzi prace przygotowawcze na placu budowy - poinformowała w poniedziałek prof. Krystyna Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
11-08-2014
Płace w kulturze
Problemu nie rozwiąże się poprzez wytykanie, w której instytucji zarabia się więcej, a w której mniej, bo nie jest to wspólny worek z pieniędzmi i odjęcie jednym nie spowoduje, że przybędzie drugim - prof. dr hab. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odpowiada na artykuł w Polsce Dzienniku Bałtyckim, dotyczący wynagrodzeń w instytucjach kultury.
09-08-2014
Wrocław. Rząd da mniej milionów na ESK 2016
Wrocław może się pożegnać z marzeniem 204 mln zł oczekiwanych z kasy państwa na organizację Europejskiej Stolicy Kultury 2016
29-07-2014
Białystok. Remont u lalkarzy
Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek w garderobach będą mieli podgląd na scenę, widzowie lepszej jakości komunikaty głosowe
26-07-2014
Poduszkowce dla wybranych
"W instytucjach artystycznych tkwimy w modelu pracowników etatowych, To się rozmija ze współczesnym sposobem funkcjonowania takich instytucji" - mówi marszałek województwa wielkopolskiego. Wygląda jednak to, że do elastyczności nawołuje instytucja, która sama jest miękką poduszką chroniącą przed bezrobociem. Kogo? Swoich - pisze Agnieszka Gulczyńska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
24-07-2014
Bezkarność
Ponieważ zarządzam publicznym majątkiem i wydaję pieniądze podatników na działalność artystyczną, moje decyzje podlegają nieustającej kontroli władz najróżniejszych i uważam, że tak właśnie być powinno - pisze Marek Weiss na swoim blogu.
17-07-2014
Poznań. Odpowiedź na list Rzecznika UM
Rzecznik Urzędu Miasta Poznania opublikował list, będący odpowiedzią na nasze ogłoszenie o odwołaniu tegorocznej edycji Tzadik Poznań Festival. Dziękujemy za ten ważny głos. Znalazło się tam kilka informacji, do których chciałbym się odnieść - pisze szef festiwalu Tomasz Konwent.
17-07-2014
Poznań. Urzędnicy UM o odwołaniu Tzadik Poznań Festival
Miasto udzieliło dotacji Tzadik Poznań Festival, ale organizatorom nie udało się zebrać zadeklarowanego wkładu własnego - piszą urzędnicy z Wydziału Kultury.
15-07-2014
Poznań. Nie będzie VIII Tzadik Poznań Festivalu
Z przykrością zawiadamiamy o odwołaniu tegorocznej edycji Tzadik Poznań Festival. Bez precedensu pozostaje fakt, że w Poznaniu, jak w żadnym innym dużym polskim mieście, faktycznie dwa festiwale, Malta oraz Transatlantyk, pochłonęły aż 84,5% z puli środków przeznaczonych na kulturę w konkursie adresowanym do organizacji pozarządowych - piszą organizatorzy.
12-07-2014
Warszawa. Prawie 17 mln zł z programu Kultura+ dla ponad 40 instytucji
Biblioteka Śląska w Katowicach, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i Muzeum Historii Polski w Warszawie znalazły się wśród 42 instytucji, które otrzymały dofinansowanie z Wieloletniego Programu Kultura+. Rozdysponowano 16,9 mln zł.
09-07-2014
Lublin. CSK coraz droższe
Niepełne plany, zniszczone ściany i stropy, które mogą się zawalić. Przez to wszystko do budowy Centrum Spotkania Kultur trzeba znowu dołożyć. Tylko wymiana instalacji elektrycznych pochłonie dodatkowo prawie 1,5 mln zł. W tej finansowej układance są jednak również dobre wiadomości.
07-07-2014
Kraj. Najgorzej zarabia się w kulturze
Telekomunikacja i IT to najlepiej opłacane branże w Polsce w 2013 roku - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Najmniej zarabiali pracownicy zatrudnieni w kulturze i sztuce. Połowa z nich otrzymała wynagrodzenie nieprzekraczające 3 tys. zł brutto miesięcznie.
05-07-2014
Krajobraz po Zdrojewskim
Jeżeli uznajemy, że minister kultury powinien kierować się zasadą "przede wszystkim nie szkodzić", to Zdrojewski zasłużył na piątkę. Jeśli jednak oczekiwalibyśmy aktywności, przebojowości, walki o interesy środowiska i zainteresowanego kulturą społeczeństwa, to już raczej na dwóję - pisze Piotr Sarzyński w Polityce.
02-07-2014
Białystok. Opera do dogłębnej kontroli
- Sytuacja finansowa Opery i Filharmonii Podlaskiej jest trudna. Dlatego kierujemy do tej instytucji kontrolę. Jej wyniki znane będą pod koniec lipca - poinformował we wtorek marszałek województwa podlaskiego.
02-07-2014
Teatr Polski we Wrocławiu tonie w długach. Co dalej?
- Gdybym miał dostosować działalność teatru do wysokości dotacji, powinienem zwolnić 70 osób. Mamy trzy autonomiczne sceny. Dotacja podstawowa wystarcza, aby pracować do połowy października, potem powinniśmy zamknąć teatr - mówi dyrektor Krzysztof Mieszkowski. - Ja chcę im pomóc. Dajemy teatrowi blisko 6 mln zł, to nie jest mało - replikuje wicemarszałek Radosław Mołoń.
30-06-2014
Walka teatru z budżetem
Wrocławski Teatr Polski, jedna z naszych najważniejszych scen, może jutro z powodu długów stracić dyrektora - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
26-06-2014
Warszawa. Laureaci ogólnopolskiego konkursu "Kultura uskrzydla"
Jak dokonać rzeczy niemożliwych - zostać superbohaterem, walczyć ze smokami, latać? Odpowiedzi na to pytanie udzielili uczestnicy konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację Orange, a inspirowanego twórczością niemieckiego artysty Jana von Hollebena.
24-06-2014
Gdynia. Wybudują Centrum Filmowe
Symboliczna uroczystość rozpoczęcia budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego odbyła się w poniedziałek z udziałem gwiazd polskiego kina. Akt erekcyjny został wmurowany m.in. przez aktorki: Dorotę Kolak, Katarzynę Figurę, Danutę Stenkę i Bożenę Dykiel.
20-06-2014
Gdańsk. Zmodernizują Teatr Wybrzeże
Duże zmiany czekają już wkrótce widzów Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W środę ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na modernizację Dużej Sceny, Malarni oraz remont XVII-wiecznego budynku Starej Apteki.
20-06-2014
Wrocław. Odwołają dyr. Mieszkowskiego za długi?
- Możemy nie grać spektakli, nie będziemy mieli długu. Tylko czy to jeszcze będzie teatr? - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
18-06-2014
Katowice. Schody przed Teatrem Śląskim staną się sceną
Urząd Miasta zapłaci ok. 1 mln zł za przebudowę schodów prowadzących do głównego wejścia do Teatru Śląskiego. Kilka dni temu podpisano umowę w tej sprawie.
18-06-2014
Łódzkie. 500 tys. zł na dofinansowanie projektów kulturalnych
Pół miliona złotych przeznaczył samorząd województwa łódzkiego na dofinansowanie projektów kulturalnych w regionie w 2014 roku. Na konkurs o ich dofinansowanie wpłynęło ponad 100 wniosków, wsparcie uzyskało 59 projektów.
13-06-2014
Kraków. Teatr nie obronił swoich racji i musi oddać dotację
Uwzględniając skargę Teatru im. Słowackiego w Krakowie, WSA w Krakowie uchylił decyzję Zarządu Województwa Małopolskiego z 2012 r. o zwrocie przez teatr 411 tys. zł dofinansowania ze środków europejskich. Zarząd stwierdził po kontroli, że teatr naruszył ustawę o zamówieniach publicznych i musi zwrócić 10 proc. środków otrzymanych na budowę.
10-06-2014
Poznań. Debata o kulturze 25-lecia otworzyła Maltę
Festiwal Malta nie zmarnował szansy danej po 1989 roku - uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Szef resortu wziął udział w poniedziałkowej debacie rozpoczynającej 24. edycję Malta Festival Poznań.
10-06-2014
Poznań. Zwrócą pieniądze Teatrowi Ósmego Dnia?
Wiele wskazuje na to, że radni zgodzą się przywrócić Teatrowi Ósmego Dnia 225 tys. zł, czyli większość kwoty, którą zaledwie pół roku temu... sami teatrowi odebrali.
06-06-2014
Warszawa. Nie będzie premiery "Imitacji życia" w TR Warszawa
Jak dowiedziało się RDC, do tej pory nie wpłynęły do kasy teatru dotacje zagwarantowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu artystycznego TR Warszawa. To oznacza, że planowane jeszcze na ten sezon premiery w TR Warszawa stają pod znakiem zapytania. Pierwsza z afisza spadnie najbliższa premiera - w reżyserii Kornela Mundruczo.
06-06-2014
Wrocław. Teatr Polski mocno zadłużony
Są sukcesy artystyczne, jest też klapa finansowa. Placówka ma ponad pół miliona złotych długu. - Teatr ma za mało pieniędzy na działalność - mówi dyrektor Krzysztof Mieszkowski.
05-06-2014
Szczecin. Radni w kulisach i na zapleczu teatru
- Miasto nie zapewnia dotacji dla teatru w wysokości adekwatnej do potrzeb i rangi prowadzonej w nim działalności - mówi dyrektor Teatru Współczesnego Mirosław Gawęda.
04-06-2014
Kraków. Małopolski Ogród Sztuki musi zaciskać pasa
Małopolski Ogród Sztuki oraz Arteteka, mieszczące się obok siebie, nie mogą w pełni rozwinąć oferty kulturalnej. Pieniędzy z budżetu marszałkowskiego jest zbyt mało.
03-06-2014
Białystok. Prezydenckie stypendia dla młodych twórców
To kwoty w wysokości od 8 do 12 tys. zł. Wspomogą ciekawe projekty, m.in. stworzenie niepowtarzalnych mebli i designerskich rowerów inspirowanych twórczością ludową, nagranie płyt, napisanie dramatu poświęconego 10-letniemu Zamenhofowi, stworzenie opowiadań białorusko-podlaskich.
03-06-2014
Kraków. 100 dni do otwarcia nowej siedziby Cricoteki
Stała wystawa dzieł Tadeusza Kantora zostanie otwarta 13 września w nowej siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Nowo powstały budynek zaprezentowano we wtorek dziennikarzom - na ok. 100 dni przed uroczystym otwarciem.
30-05-2014
Poznań. Polski Teatr Tańca dofinansowany
200.652 zł dostanie dodatkowo Polski Teatr Tańca na działalność merytoryczną - zadecydowali radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
26-05-2014
Włocławek. Andrzej Seweryn w Teatrze impresaryjnym
Włocławek otwiera po przebudowie Teatr Impresaryjny. Inwestycja pochłonęła 12,2 mln zł. Mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć widowisko o historii ośrodka oraz występ Andrzeja Seweryna.
20-05-2014
Katowice. Wyremontują dworzec w Ligocie
Dworzec kolejowy Katowice Ligota zostanie wyremontowany, a jego elewacja będzie zabezpieczona powłoką antygrafitti; koszt prac to prawie 3 mln zł. Także po remoncie budynek będzie łączył funkcje dworca i placówki kulturalnej - działa tam Teatr Żelazny.
19-05-2014
Bydgoszcz. Plac Teatralny na rozdrożu
Wydawanie ponad 300 mln zł na budynek, który będzie obszerniejszym Centrum Kultury, nie ma sensu, a tak doradzają eksperci, którzy mieli pomóc w zagospodarowaniu placu Teatralnego. Prezydent ma spory problem.
19-05-2014
Szczecin. Biznes wspiera Operę na Zamku
Szczecińska Opera podpisała porozumienie z jedną z największych spółek w regionie OT Logistics. - Odnosimy sukcesy i chcemy się nimi podzielić - mówi prezes firmy. Na mocy porozumienia firma OTL zostanie "Mecenasem Opery" w sezonie 2013/2014.
19-05-2014
Co zrobić, gdy minister skąpi na kulturę?
W tym roku festiwal będzie o jeden dzień krótszy niż poprzednie. Lucyna Kozień, szefowa Banialuki, wyjaśnia, że powodem jest skromniejszy budżet. Np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na festiwal dotację o połowę niższą niż zwykle. Mniejsze jest też wsparcie ze strony przedstawicielstw krajów, z których teatry zaprezentują się w czasie festiwalu, a także od sponsorów - o nadchodzącym XXVI Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej pisze Ewa Furtak w Gazecie wyborczej - Bielsko-Biała.
14-05-2014
Białystok. Pieniądze na wyjazd teatru do Pekinu
Zarząd Województwa przyznał 120 tys. zł Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz 19 tys. zł na dofinansowanie udziału Teatru im. Węgierki w międzynarodowym festiwalu w Pekinie.
07-05-2014
Kraków. Nowe inwestycje kulturalne dzięki środkom norweskim
Budowa pawilonu Józefa Czapskiego, renowacja Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale, utworzenie muzeum interaktywnego w Narodowym Starym Teatrze oraz rewitalizacja budynku magazynu kostiumów Teatru im. J. Słowackiego zostaną sfinansowane z tzw. funduszy norweskich.
02-05-2014
Zdrojewski: Polska najlepiej w Europie wykorzystała środki na kulturę
Polska najlepiej z krajów UE wykorzystała środki europejskie na kulturę - podkreśla w wywiadzie dla PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. W budżecie na lata 2007-14 Polska dostała na ten cel 1,2 mld euro. Pieniądze zostały podzielone między resort kultury i samorządy.
23-04-2014
Wymysłowo. Teatr Wiczy zagra w szczerym polu
Udało się! Internauci sfinansowali spektakl teatralny, który odbędzie się w szczerym polu w niewielkiej wsi za Więcborkiem. Teatr przyjedzie najpewniej w czerwcu.
17-04-2014
Festiwale to nie wszystko. Debata "Wyborczej" o kulturze
- Dlaczego miasto daje 300 tys. zł na Placido Domingo, kiedy o pieniądze na inne imprezy trzeba walczyć w konkursach? - pytał Łukasz Minta z Go Ahead podczas debaty w Gazeta Cafe. - Gdyby koncert przygotowywała twoja agencja, wszystko byłoby OK - odpowiadał dyrektor wydziału kultury.
17-04-2014
Lublin. Lotnisko czy Teatr Stary? Głosujemy na inwestycje giganty
Po pięć inwestycji z każdego województwa startuje w tym konkursie. My możemy głosować m.in. na lubelskie lotnisko albo na remont Teatru Starego.
10-04-2014
Poznań to takie show dla publiczności
Polityka kulturalna miasta odzwierciedla poznańskie kompleksy. Boimy się, że organizując wydarzenia zbyt zwyczajne, za bardzo przeznaczone dla ludzi, przypieczętujemy naszą prowincjonalność. Wydarzenia muszą być wyjątkowe i wybitne. Kultura ma promować poznańską wspaniałość i wielkość, tenor ma promować, Transatlantyk ma promować, Grabaż mógłby śpiewać, gdyby zechciał promować. Malta jest w porządku, bo promuje. I wszyscy zapomnieli, że Malta powstała wcale nie po to - pisze Natalia Mazur w Gazecie Wyborczej - Poznań.
10-04-2014
Zrób sobie teatr odc. 4, czyli tratowanie kultury
Pisząc zrobiłem literówkę. Zamiast "traktuje się" napisałem "kulturę tratuje się". Pomyłka drobna, a trafia w sedno - pisze Konrad Dulkowski w kolejnym odcinku "Zrób sobie teatr".
09-04-2014
Kielce. Kiedy budowa siedziby Kubusia na Zamkowym Wzgórzu?
Przygotowanie dokumentacji nowej siedziby kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś jest warunkiem udziału w konkursie Ministerstwa Kultury.
09-04-2014
Poznań. Kryzys finansowy Polskiego Teatru Tańca opanowany
Trzy godziny trwało spotkanie dotyczące finansowania Polskiego Teatru Tańca. Województwo pokryje część bieżących kosztów teatru.
04-04-2014
Opole. Nowa elewacja Lalek zachwyca
Choć nowy budynek Teatru Lalki i Aktora nie jest jeszcze skończony to już zwraca uwagę opolan.W zewnętrznej, oszklonej ścianie teatru pięknie odbijają się kamienice stojące po drugiej stronie ulicy. Już teraz widać, że będzie to jedna z ciekawszych brył architektonicznych miasta.
04-04-2014
Szczecin. Miasto sprzedało działki dla teatru
Nabywcą jest województwo zachodniopomorskie, a w całej transakcji chodzi o działki, które są niezbędne do rozbudowy Teatru Polskiego.
01-04-2014
Szczecin. Kolejny przetarg w Operze
Problemów z remontem szczecińskiej Opery na Zamku ciąg dalszy: instytucja ogłosiła przetarg ograniczony na drugi i trzeci etap przebudowy swojej siedziby. To drugie postępowanie - pierwsze zakończyło się unieważnieniem.
31-03-2014
Kultura? Nie korzystam!
Bydgoska kultura ma się nieźle, tylko niewielu z niej korzysta - można podsumować raport za 2013 rok. Radni oceniają ubiegłoroczną działalność miasta w kulturze. Powodów do radości nie ma - pisze Krzysztof Drobiński w Expressie Bydgoskim.
31-03-2014
Przedwyborczy Cud mniemany
Co roku na przedwiośniu opolski świat kultury rozpala kwestia być albo nie być Konfrontacji. I stał się cud jakiś. Minister najpierw odmówił, potem dał pieniadze. Marszałek mówił, że nie ma, ale znalazł i to tyle samo, co minister. Zwolennicy spiskowej teorii dziejów suflują, że to wszystko cud czasu przedwyborczego. Wszak sam pan minister wybiera się w europosły z naszego regionu, a wśród wyborców są też teatromani - pisze Iwona Kłopocka w Nowej Trybunie Opolskiej.
28-03-2014
Kraków. Łaźnia dofinansowana przez ministra
Dzięki dodatkowym pieniądzom odetchną budżety m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Teatru Łaźnia Nowa.
28-03-2014
Lublin. Mała scena dla teatru
Zakurzone fotele, dziurawa podłoga i wielkie pajęczyny - tak wygląda część teatru w samym centrum Lublina. Świetność dawnej sali być może uda się przywrócić za unijne pieniądze, które wkrótce ma dostać Lubelszczyzna.
28-03-2014
Poznań. Polski Teatr Tańca: tak źle jeszcze nie było
- Jeśli teraz nic się nie stanie, to teatr ulegnie samolikwidacji - mówiła Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, która w czwartek przed południem wraz ze swoimi tancerzami spotkała się z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem. Artyści przyszli do urzędu w tanecznym pochodzie, przebrani za żałobników.
27-03-2014
Poznań. Polski Teatr Tańca nie ma pieniędzy na działalność
- Polski Teatr Tańca nie jest w stanie normalnie funkcjonować, bo brakuje pieniędzy na jego działalność - uważa dyrektor placówki Ewa Wycichowska. Jej zdaniem przyznane środki nie pozwalają na realizację i prezentację spektakli. Innego zdania jest marszałek wojwództwa.
27-03-2014
Szczecin. Teatr "Nie Ma" nie ma na granie
Brakuje nam pieniędzy na działalność. Martwimy się też o siedzibę w Domu Marynarza - mówią młodzi aktorzy Teatru Nie Ma. O swojej sytuacji postanowili opowiedzieć w środę na komisji kultury Rady Miasta.
27-03-2014
Wrocław. Oświadczenie organizatora Asymmetry Festival
W związku z brakiem finansowania zewnętrznego jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Asymmetry Festival.
25-03-2014
Sosnowiec. Przebudują "Muzę" na salę widowiskowo-koncertową
Za ponad 18 mln zł w dawnym kinie "Muza" w Sosnowcu powstanie sala widowiskowo-koncertowa na pół tysiąca miejsc oraz klub muzyczny. Umowa na przebudowę kina została podpisana we wtorek - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
21-03-2014
Kraków. Dawny magazyn zmieni się w perłę
Teatr im. J. Słowackiego otrzymał 6,5 mln zł z funduszy norweskich na odnowienie budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3.
20-03-2014
Bydgoszcz. Minister nokautuje Festiwal Operowy
Bydgoski Festiwal Operowy nie dostanie ministerialnej dotacji. To się zdarza dopiero po raz drugi w ciągu 20 lat istnienia BFO. Brak pieniędzy powoduje, że nie zobaczymy festiwalowego przeboju - występów The Tokyo Ballet.
19-03-2014
Bydgoszcz. Oświadczenie dyrektora Opery Nova
Pismo z Departamentu Narodowych Instytucji Kultury z informacją o braku jakiegokolwiek dofinansowania XXI Bydgoskiego Festiwalu Operowego czyni nasze starania o sprowadzenie do Polski Tokyo Ballet bezsilnymi. Aby uratować budżet tegorocznej festiwalowej edycji zmuszeni jesteśmy odwołać także występ Opery Krakowskiej - pisze Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.
19-03-2014
Bydgoszcz. The Tokyo Ballet nie wystąpi na Bydgoskim Festiwalu Operowym
Opera Nova zrezygnowała ze starań o występ renomowanego The Tokyo Ballet na XXI Bydgoskim Festiwalu Operowym i odwołała występ na tej imprezie Opery Krakowskiej. Powodem decyzji jest nieotrzymanie dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
19-03-2014
Piła. Wielkopolskie teatry zagrają w Fabryce Emocji
Sejmik przyznał 196 tysięcy złotych na tegoroczne koncerty i spektakle w pilskiej "Fabryce Emocji".
18-03-2014
Poznań. Domingo zapromuje ICHOT
Urzędnicy chcą dołożyć na koncert Placido Domingo 300 tys. zł zaplanowane na promocję ICHOT-u [Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego]. Radni nie kryją irytacji, że dowiedzieli się o tym tuż przed głosowaniem.
18-03-2014
Trójmiasto. Ministerstwo dołożyło pieniędzy
Dzięki odwołaniom od wyników programów grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trójmiejskie instytucje kultury zasilone zostaną dodatkowo kwotą ponad półtora miliona złotych. Sprawdziliśmy kto zyskał na procedurze odwoławczej.
14-03-2014
Opole. Minister dał na Konfrontacje
200 tysięcy złotych przyznał minister kultury na organizację tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Polska.
12-03-2014
Białystok. Ministerialne dotacje po odwołaniach
Znalazły się dodatkowe pieniądze m.in. na festiwal muzyki cerkiewnej w Hajnówce oraz festiwal tańca "Kalejdoskop" w Białymstoku. Ale na Up To Date, Zachor czy Podlaską Oktawę Kultur - już nie. Jak również na działania niezależnego Teatru Malabar Hotel
12-03-2014
Kielce. Dotacja dla Żeromskiego, dla Mrożka - nie
70 tys. zł przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatrowi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na trzydniowe obchody 150. rocznicy urodzin patrona. Resort nie wsparł natomiast pomysłu organizacji w Kielcach festiwalu Sławomira Mrożka.
12-03-2014
Płock. ORLEN sfinansuje spektakl o Broniewskim
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku przygotowuje spektakl "Broniewski" na podstawie sztuki Radosława Paczochy. Realizacja będzie możliwa dzięki grantowi otrzymanemu od PKN ORLEN.
12-03-2014
Publiczny mecenat prywatny
Idzie wiosna. Wiosną, jak wiadomo, wszystko rozkwita. W ten radosny czas, jak co roku, rozkwita także polska ultrapatologiczna odmiana partnerstwa prywatno-publicznego - pisze Michał Centkowski.
12-03-2014
Warszawa. MKiDN przyznało kolejną dotację muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej
200 tys. zł dotacji przyznało w procedurze odwoławczej ministerstwo kultury Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na przygotowanie ekspozycji. Wcześniejsza decyzja resortu o dofinansowaniu budowy ekspozycji tego muzeum jest badana przez prokuraturę.
11-03-2014
Kalisz. Dyskusja o dostępności i dotowaniu kultury
Choć miasto wspiera działania teatru i innych instytucji kultury, to są one dostępne dla nielicznych. W tym roku dotacja dla kultury z budżetu samorządu wyniesie 280 tysięcy złotych.
10-03-2014
Varietes (nie igrzysk), czyli nie od razu Kraków zbudowano
Równo 11 lat minęło w lutym od powstania koncepcji stworzenia w Krakowie, w gmachu dawnego kinoteatru Związkowiec, teatru. 11 lat trwa walka o teatr w mieście, które mieni się być miastem kultury - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
10-03-2014
Wymysłowo. Wesprzyj projekt "Teatr w szczerym polu"
Agata Urbańska-Krasowska wystartowała w programie "Polak Potrafi" z projektem "Teatr w szczerym polu". - Chcemy ściągnąć tutaj, do Wymysłowa grupę teatralną i zorganizować spektakl na łące wśród pól, dla mieszkańców i nie tylko. Dla wszystkich i za darmo - mówi.
07-03-2014
Szczecin. Wzrosty i cięcia w kulturze
W Budżecie Szczecina na 2014 rok na kulturę przeznaczono ponad 41 milionów złotych. To niemal o siedem więcej niż w roku ubiegłym. Są jednak i cięcia: o milion mniejsze będą wydatki na mecenat kulturalny miasta.
05-03-2014
Białystok. "Antyhona" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
Spektakl "Antyhona" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakwalifikował się do tegorocznej odsłony Warszawskich Spotkań Teatralnych.
05-03-2014
Gdańsk. Wybrzeże przygotowuje się do modernizacji dwóch scen
Teatr Wybrzeże w Gdańsku chce przeprowadzić gruntowny remont Dużej Sceny oraz Sceny Malarnia, znajdującej się w zabytkowym budynku Starej Apteki. Za prawie 770 tys. zł sporządzona zostanie dokumentacja projektowa dla tej inwestycji.
04-03-2014
Gdańsk. Poprawią jakość infrastruktury Wybrzeża
Projekt Teatru Wybrzeże dotyczący modernizacji Dużej Sceny otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
03-03-2014
Koszalin. Kultura dofinansowana
Ponad 50 przedstawień poza swoją siedzibą da Bałtycki Teatr Dramatyczny, a Filharmonia Koszalińska zaprezentuje 15 koncertów, nie tylko w regionie środkowopomorskim. Na te działania instytucje kultury otrzymały 800 tys. zł.
26-02-2014
Lublin. CSK będzie droższe
Wiadomo już, że budowa Centrum Spotkania Kultur będzie droższa, niż zakładano. Trzeba będzie wykonać szereg dodatkowych prac. A to powoduje, że albo zwiększy się budżet inwestycji, albo...
25-02-2014
Poznań. Młodzi artyści chcą zmian w konkursach
Inicjatorzy listu otwartego młodych twórców "Żółta Kartka" przygotowali postulaty zmian w sposobie przeprowadzenia konkursów dla organizacji działających w sferze kultury oraz polityce kulturalnej miasta dotyczącej młodych artystów.
24-02-2014
Gdańsk. Grupa GPEC mecenasem Teatru Wybrzeże
Grupa GPEC i Teatr Wybrzeże przedłużyły umowę o współpracy na kolejny rok. Mecenat Grupy GPEC będzie wsparciem dla bieżącej działalności Teatru, który przyznał przedsiębiorstwu tytuł Partnera Strategicznego.
21-02-2014
Ciężkie miliony na lekkie Variete
Kraków nie ma już wyjścia. Musi sobie zafundować za prawie 30 mln zł teatr Variete w dawnym kinie Związkowiec. Jego komercyjny repertuar będzie zbliżony do oferty kilku innych krakowskich scen. To kolejna inwestycja, która wymknęła się miastu spod kontroli - pisze Magdalena Kursa w Gazecie Wyborczej- Kraków.
20-02-2014
Kraków. Ile zapłacimy za Broadway? - czyli problem z Teatrem Variete
Radni w głosowaniu mają zdecydować o powołaniu Teatru Variete. Wczoraj debatowali w tej sprawie i mają obawy, czy miasto jest w stanie utrzymać kolejną instytucję kultury. Teatr będzie kosztować budżet Krakowa 2 mln zł rocznie.
20-02-2014
Opole. Minister dofinasował programy edukacyjne Lalek
30 tys. zł z Ministerstwa Kultury dostał Opolskie Teatr Lalki i Aktora na swoje działania edukacyjne. - Ciszę się, że ich wartość została dostrzeżona nie tylko lokalnie - mówi Alicja Morawska-Rubczak, pedagog teatru i kierownik literacki "Lalek".
19-02-2014
Warszawa. Premier spotkał się z zespołem ds. Paktu dla Kultury
Edukacja kulturalna w szkołach, współpraca ministerstw w tej sprawie i bieżące, robocze kontakty z Obywatelami Kultury to m.in. kwestie poruszane podczas wtorkowego spotkania premiera Donalda Tuska z członkami Zespołu ds. Paktu dla Kultury.
19-02-2014
Co ma państwo do kultury?
6 milionów przeznaczonych przez ministerstwo kultury na Świątynię Opatrzności oburzyło wielu. I skłoniło do zadania pytań o finansowanie polskiej kultury. Kto powinien przyznawać pieniądze i na jakich zasadach - zastanawiają się Paweł Bravo, Paulina Wilk i Andrzej Stasiuk w Tygodniku Powszechnym.
18-02-2014
Opole. Wiemy, dlaczego minister odmówił pieniędzy na Konfrontacje
Zaważyła ocena merytoryczna festiwalu i brak pieniędzy z innych zewnętrznych źródeł.
18-02-2014
Pytamy księdza o Polskę
Opole stało się w ostatnich miesiącach, moim skromnym zdaniem, miejscem, gdzie poprzez przestrzeń teatralną toczy się dialog o kształt polskiej przestrzeni publicznej na linii kościół - państwo. I jest to debata emocjonująca. W dniu 20 lutego 2014 roku (czwartek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie z księdzem Wojciechem Lemańskim - pisze Mateusz Rossa w portalu Tektura Opolska.
17-02-2014
Dla Tomasza Koniny mam plan D. - pisze Bartłomiej Miernik
Ubolewa Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Opolskich Konfrontacji Teatralnych, że flagowy okręt opolskiego teatru (39. edycja OKT) się nie odbędzie. Komisja ministerialna nie sypnęła w tym roku Koninie groszem. Podobnie nie sypnęła rok temu na stołeczny festiwal mimów. Ubolewał rok temu dyrektor warszawskiego festiwalu, teraz boleje dyrektor opolskiego. A zamiast ubolewać, powinni zastanowić się, czemu komisja merytoryczna poskąpiła dotacji na festiwal. Chętnie pomogę Koninie uporać się z odpowiedzią na to pytanie - pisze na swoim blogu Bartłomiej Miernik.
14-02-2014
Jeszcze o dotacji dla Świątyni Opatrzności Bożej. Co wolno ministrowi
Przyznaję, że feralny konkurs został przez MKiDN źle skonstruowany. Nie da się bowiem sensownie porównywać wniosków dotyczących infrastruktury kultury opiewających na kilkanaście tysięcy i kilkadziesiąt milionów złotych. Powinny to być odrębne kategorie konkursowe. Mam jednak wrażenie, że większości krytyków nie o regulamin konkursu tak naprawdę chodzi czy o samą wysokość dotacji. Kluczowe pytanie brzmi tu: czy w ogóle na taki cel powinny być przeznaczane środki pozostające w dyspozycji ministra - pisze Zbigniew Nosowski redaktor katolickiego kwartalnika "Więź" w Gazecie Wyborczej.
13-02-2014
Kraków. Dofinansowanie na festiwale, muzea, fortepian
Znane są już wyniki wyścigu krakowskich instytucji o dotacje z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiemy też, ile pieniędzy popłynie na kulturę z tzw. funduszy norweskich i EOG. Są powody do radości, choć - jak zwykle - nie dla wszystkich.
13-02-2014
Poznań. Uciekają do Berlina przed festiwalizacją miasta
Młodzi twórcy kultury napisali list otwarty do prezydenta Poznania. To żółta kartka za brak kultury. Zarzucają mu, że koncentrując się na wielkich, znanych festiwalach, zapomina o ludziach młodych, którzy - szukając szans na działanie - przeprowadzają się do Warszawy i Berlina.
13-02-2014
Szczecin. Kto? Ile? - dostał od ministra na kulturę
Zabrakło w tym roku pieniędzy m.in. na Trafostację Sztuki, Festiwal inSpiracje, Teatr Współczesny. Ale Kontrapunkt dostał najwyższą dotację długoterminową w Polsce.
13-02-2014
Szczecin. Plany Kany
Teatr Kana jest jednym z prężniej działających ośrodków kulturalnych w regionie. Aby zrealizować plany, co roku ubiega się o pomoc w wielu instytucjach.
13-02-2014
Warszawa. Ministerstwo Kultury dofinansowało czasopisma. Czy pominięte periodyki upadną?
W pierwszym naborze wniosków o dofinansowanie czasopism przepadły m.in. "Nowa Europa Wschodnia", internetowa "Kultura Liberalna" i "Jazz Forum". Wśród największych wygranych są "Kronos", "Didaskalia" i "Fronda".
12-02-2014
Hojna ręka ministra nie sięga do Szczecina
Minister kultury woli dołożyć do budowy monumentalnego kościoła, niż wspierać ważne wydarzenia kulturalne. Politycy SLD są zbulwersowani.Poseł Grzegorz Napieralski napisał wczoraj list do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Pismo jest efektem wzburzenia na lewicy, jakie wywołała decyzja resortu.
12-02-2014
Podlaskie. Zarząd województwa dał na kulturę. Śmiesznie mało
O 100 tys. zł mniej niż przed rokiem przeznaczył zarząd województwa podlaskiego na działania kulturalne. I to właściwie jedyna różnica - reszta wygląda identycznie jak w roku 2013.
12-02-2014
Szczecin. Ambitne plany rozbudowy Teatru Polskiego
Umowy na dofinansowanie rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie podpisali we wtorek marszałek województwa i dyrektor teatru Teatr Polski do końca 2016 r. ma być powiększony i unowocześniony za 54 mln zł.
12-02-2014
Szczecin. Ministerstwo szczędzi kasy
Więcej wniosków przepadło niż zostało przyjętych. Ogłoszona pod koniec ubiegłego tygodnia głośna lista ministerialnych dotacji dla kultury szczecińskim instytucjom nie przyniosła wielu powodów do zadowolenia. W kilku przypadkach zabrakło dziesiątych części punktu do sukcesu.
12-02-2014
Warszawa. 19 mln zł na Nowy Teatr
Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego otrzyma 19 mln zł na budowę swojej siedziby na warszawskim Mokotowie. Decyzję w tej sprawie ma dziś (środa) ogłosić minister kultury Bogdan Zdrojewski.
11-02-2014
Bogdan Zdrojewski: muzeum Jan Paweł II w obszarze polskiej racji stanu
Budowa muzeum Jana Pawła II mieści się w obszarze polskiej racji stanu - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zaznaczył, że wybudowanie muzeum poza Świątynią Opatrzności Bożej kosztowałoby ponad dwa razy więcej niż przyznana przez resort dotacja.
11-02-2014
Szczecin. Ministerstwo szczędzi kasy
Więcej wniosków przepadło niż zostało przyjętych. Ogłoszona pod koniec ubiegłego tygodnia głośna lista ministerialnych dotacji dla kultury, szczecińskim instytucjom nie przyniosła wielu powodów do zadowolenia. W kilku przypadkach zabrakło dziesiątych części punktu do sukcesu.
10-02-2014
Trójmiasto. Dotacje ministra kultury przyznane
Wnioski o dofinansowanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego projektów kulturalnych i edukacyjnych składa coraz więcej trójmiejskich instytucji. Z jakim skutkiem? Przyjrzyjmy się trójmiejskim wnioskom o dofinansowanie z ministerialnej kasy.
08-02-2014
Dotowanie kultury czy kultu?
Jeżeli rządząca koalicja rzeczywiście uważa budowę Świątyni Opatrzności za historyczną powinność państwa polskiego wynikającą jeszcze z decyzji Sejmu Czteroletniego, jeżeli istotnie według PO i PSL Jan Paweł II potrzebuje jeszcze jednego muzeum w ojczyźnie, niech Sejm uchwali wieloletni program rządowy finansowania tej budowy. Byłoby to o wiele bardziej uczciwe niż kombinowanie, jak ze świątyni zrobić instytucję kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
08-02-2014
Kaków. Dotacje i zdziwienia
Subwencje z programów Ministerstwa Kultury co roku budzą znaki zapytania. 100 tys. zł dostał Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza", Teatr im. J. Słowackiego na II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego "KRoki" dostał 150 tys. zł. Nie dostali wsparcia m.in.: Teatr Barakah, Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, teatr KTO na 27. festiwal ULICA, zakopiański Teatr im. S. I. Witkiewicza.
08-02-2014
Minister Zdrojewski łoży na kult. Opolskie instytucje kultury zostają na lodzie. Do zobaczenia przy urnach wyborczych!
Jakiejkolwiek dotacji celowej nie otrzymały (ani złotówki!) tak ważne, kulturo- i opiniotwórcze wydarzenia jak: Festiwal Perkusyjny DRUM FEST, 12 Festiwal Filmowy OPOLSKIE LAMY będący wizytówką filmową Opolszczyzny, cykl koncertów planowanych przez Filharmonię Opolską, Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska", cykl imprez Narodowego Centrum Polskiej Piosenki pod nazwą "Bliżej kultur", sztandarowa ekspozycja Galerii Sztuki Współczesnej pt. Ars Polonia. Skandaliczna decyzja ministra kultury - czytamy w portalu Tektura Opolska
08-02-2014
Warszawa. Pikieta w proteście przeciwko dotacji na muzeum w świątyni
W sobotę przed Ministerstwem Kultury na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się pikieta. To reakcja na przekazanie przez resort 6 mln zł dotacji dla Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego powstającego pod kopułą Świątyni Opatrzności.
08-02-2014
Warszawa. Sejm znowelizował Prawo zamówień publicznych
Próg prowadzenia zamówień publicznych wzrośnie z 14 do 30 tys. euro, dla instytutów naukowych będzie to do 130 tys. euro, a dla uczelni wyższych - 200 tys. euro - zdecydował w piątek Sejm.
08-02-2014
Kryzys konfrontacji teatralnych. Nie chodzi o to, żeby tylko się odbyły
Bez pieniędzy Opole będzie skazane na ersatz Konfrontacji i im dłużej tak będzie, tym bardziej słowa o ich tradycji będą stawały się puste. O tym, że ten proces już się zaczął, świadczy to, że z roku na rok minister daje na Konfrontacje mniej pieniędzy. Przecież nie byłoby tak, gdyby ich tradycja rzeczywiście była silna - pisze Anita Dmitruczuk w Gazecie Wyborczej - Opole.
08-02-2014
Warszawa. Dotacje ministerstwa: beneficjenci i przegrani
Żadna instytucja kultury nie dostała tak dużej dotacji na infrastrukturę jak muzeum w Świątyni Opatrzności. Rozdzielanych funduszy nie starczyło już, by przyznać dotację m.in. Teatrowi TR, który zabiegał o mniej więcej 140 tys. zł na wyposażenie pracowni audio i wideo.
07-02-2014
Kraj. SLD wzywa ministra Zdrojewskiego do dymisji
- Jeżeli pan minister Bogdan Zdrojewski uważa, że pieniądze z budżetu państwa powinny iść na Kościół, a nie na muzea, teatry czy filharmonie, to wzywamy go do dymisji. Polska potrzebuje ministra kultury, a nie ministra kultu - mówi Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
07-02-2014
Słupsk. Nowy Teatr i Tęcza bez pieniędzy na infrastrukturę
Żadna ze słupskich instytucji nie dostała ani grosza od ministra kultury na rozwój infrastruktury. Wokół 6 mln zł, jakie ministerstwo przyznało muzeum w Świątyni Opatrzności, rozpętała się burza. Mało kulturalna.
06-02-2014
Gdynia-Sopot. Granty na kulturę przyznane
Gdynia na granty kulturalne przekazała 445 tys. złotych, a kolejne 95 tysięcy otrzymać będzie można w ramach tzw. małych grantów. Sopot na swoje organizacje pozarządowe przeznaczył ponad 785 tys. zł. Komu przyznano te pieniądze?
06-02-2014
Opole. Dramat w dramatycznym
Teatr Kochanowskiego po raz pierwszy nie otrzymał dofinansowania z Ministerstwa Kultury na Opolskie Konfrontacje Teatralne. Jeśli ministerstwo nie zmieni zdania, a marszałek nie pomoże, Konfrontacji nie będzie - piszą Piotr Guzik i Piotr Zapotoczny w Gazecie Wyborczej - Opole.
06-02-2014
Warszawa. Ogromna dotacja Ministerstwa Kultury dla muzeum w Świątyni Opatrzności
Dotacja wyniosła sześć milionów złotych i przeznaczona będzie na budowę ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności na Polach Wilanowskich. Pieniędzy nie starczyło już, by przyznać dotację m.in. warszawskiemu teatrowi TR, który zabiegał o 130 tys. zł.
06-02-2014
Warszawa. Zawiadomienie do prokuratury: Dlaczego MKiDN dotuje archidiecezję?
Dlaczego Ministerstwo Kultury przyznało Archidiecezji warszawskiej 6 mln zł dotacji na muzeum w Świątyni Opatrzności, skoro przepisy nie dopuszczają możliwości dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne? - Składam zawiadomienie w prokuraturze Śródmieście Północ o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego - poinformował w czwartek na antenie Polsat News Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny portalu "Liberté!".
05-02-2014
Gdańsk. Miasto rozdało pieniądze na kulturę
Dokładnie 2 mln 267 tys. i 280 zł - tyle pieniędzy rozdano w Gdańsku instytucjom pozarządowym jako granty z dziedziny kultury. To o milion mniej niż w ubiegłym roku. Sprawdziliśmy, kto dostał dofinansowanie swoich wydarzeń z miejskiej kasy.
05-02-2014
Koszalin. 800 tysięcy dla teatru i filharmonii
500 tys. zł dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i 300 tys. zł dla Filharmonii Koszalińskiej zgodzili się wczoraj przekazać dla Koszalina radni sejmiku zachodniopomorskiego.
05-02-2014
Kraków. Zastrzyk finansowy dla kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze naszą kulturę. Najwięcej pieniędzy będzie miało do rozdysponowania Krakowskie Biuro Festiwalowe. Centralne fundusze zasilą też krakowskie wydawnictwa i fundacje.
05-02-2014
Lublin. Minister Zdrojewski hojnie sypnął pieniędzmi na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło dziś, kto dostanie ministerialne pieniądze na wydarzenia kulturalne w 2014 roku w ramach tzw. Programów Ministra. Nie zabrakło wydarzeń lubelskich, choć niektórzy musieli obejść się smakiem.
05-02-2014
Łódź. Ministerialne milony na kulturę
Ponad trzy miliony złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymają w tym roku łódzkie instytucje kulturalne. Na najwięcej - bo aż na milion złotych - może liczyć Muzeum Sztuki. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój "Międzynarodowej Kolekcji Sztuki XX i XXI w.".
05-02-2014
Opole. Ani złotówki na "Klasykę Polską"
Ministerstwo kultury nie przyznało dotacji na festiwal klasyki polskiej. Teatr potrzebuje 300 tys. zł.
05-02-2014
Opole. "Teatr. Poczuj to!" docenione. Finansowo
Dotacja dla teatru lalek. 30 tys. zł przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego opolskim "lalkom" na kontynuację projektu pod hasłem "Teatr. Poczuj to!".
05-02-2014
Radom. Pieniadze na Scenę Kotłownia
Pięć radomskich instytucji złożyło wnioski o dofinansowanie z programu Rozwój Infrastruktury Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pewne pieniądze ma Teatr Powszechny i orkiestra Grandioso
04-02-2014
Białystok. Ministerialne pieniądze na kulturę
Kilkaset tysięcy złotych dla miejskich placówek oraz pominięcie projektów pozasamorządowych. To wstępny bilans pierwszego, wciąż jeszcze niepełnego, rozdania ministerialnych pieniędzy dla białostockich instytucji kulturalnych.
04-02-2014
Śląsk. Prawie 9 milionów złotych na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotacje na działalność dla instytucji kultury. Śląskie instytucje dostaną prawie 9 milionów złotych.
01-02-2014
Białystok. Minister kultury rozdał kasę
Już wiadomo, że z Ministerstwa Kultury do Podlaskiego trafi ponad 3,5 mln zł, z czego prawie połowa na ochronę zabytków. Ale pieniędzy zapewne będzie więcej - resort nie ogłosił jeszcze rozstrzygnięć wszystkich programów.
01-02-2014
Kielce. Kulturalne dotacje
Blisko 1,4 mln zł otrzymają świętokrzyskie instytucje na ratowanie zabytków z programu operacyjnego ministra kultury "Ochrona Zabytków". Resort rozstrzygnął też inne konkursy.
31-01-2014
Kultura miejscem debaty o współczesności
- Chciałbym, żeby wydarzenia artystyczne warszawskiej kultury były głosem w debacie o współczesności. Pieniądze, procedury, ekonomia to oczywiście rzeczy ważne, zwłaszcza dla urzędnika państwowego, ale marzy mi się, by Warszawa była miejscem dyskusji z udziałem ludzi kultury - mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.
31-01-2014
Szczecin. W operze umowy podpisane
WE wtorek dyrekcja szczecińskiej Opery na Zamku podpisała wszystkie umowy na roboty dodatkowe, które pojawiły się w trakcie prowadzenia prac na pierwszym etapie inwestycji. Wartość zobowiązań to 1,5 mln złotych. Kwota pochodzi z dotacji celowej z budżetu województwa.
30-01-2014
Warszawa. Stowarzyszenie twórców konsultuje zmiany w finansowaniu kultury
Skupiające twórców stowarzyszenie Kreatywna Polska uważa, że potrzebne są zmiany w prawie dotyczącym własności intelektualnej i finansowania kultury. W czwartek, od spotkania z SLD, stowarzyszenie rozpoczęło konsultacje z klubami parlamentarnymi w tej sprawie.
29-01-2014
Szczecin. Kto wyremontuje operę?
Planowany termin zakończenia prac: 30 listopada. Opera na Zamku w Szczecinie poszukuje nowego wykonawcy drugiego i trzeciego etapu remontu swojej siedziby. Rozstrzygnięcie przetargu w połowie lutego.
28-01-2014
Poznań. 10 mln na kulturę
Prawie 10 mln zł dostaną w tym roku organizacje pozarządowe, które zgłosiły się do trzech konkursów na dofinansowanie z budżetu miasta. Wsparcie otrzymało w sumie 81 projektów z różnych dziedzin kultury. Prawie 2 mln 500 tys. zł miasto przeznaczy na organizację festiwalu Transatlantyk.
27-01-2014
Ile dla marszałka województwa śląskiego znaczy kultura
Mirosław Sekuła, marszałek naszego województwa, wciąż oszczędza. Ofiarą jak zwykle padła kultura. Może rządzący regionem powinni się wreszcie przestać krygować i zamknąć kilka teatrów? - pyta Przemysław Jedlecki w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-01-2014
Białystok. Teatr wśród 51 dotacji na kulturę
Miasto ogłosiło właśnie, kto w tym roku dostanie pieniądze na ciekawe działania kulturalne. Wsparcie otrzymają 51 projekty, na łączną kwotę 1 mln 643 tys. zł.
22-01-2014
Białystok. Pieniądze dla teatru
Podjęto decyzję, kto poprowadzi Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w operze i pieniądzach do realizacji projektu "Przypisy teatralne. Oskar Kolberg 2014"
21-01-2014
Czy kultura musi bać się słowa konkurencja
Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałowskiego, zaproponował niedawno, by instytucje kultury mogły być zarządzanie podobnie do spółek prawa handlowego. Wraz z Instytutem Kultury UJ i Fundacją dla Modrzejewskiej oraz ze Stanisławem Dziedzicem, dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa zaprosiliśmy go na debatę w tej sprawie - czytamy w Dzienniku Polskim.
18-01-2014
Jak kultura uratuje demokrację
Będziemy więcej czytać i częściej chodzić do muzeów (niektórzy z nas za złotówkę), łatwiej będziemy mogli wypożyczyć książkę z biblioteki czy skorzystać z oferty domu kultury, odwiedzimy nowe instytucje kultury i obejrzymy wiele polskich filmów, a wydatki na kulturę będą rosły, m.in. ze środków unijnych - taki jest plan na najbliższy rok ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Przedstawił go na piątkowej konferencji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-01-2014
Lublin. Będą pieniądze na rozwój teatrów i tańca
900 tys. zł wyda ratusz w latach 2014-2016 na udział Lublina we Wschodnioeuropejskiej Sieci Sztuk Performatywnych. Co roku na ten cel będzie trafiało po 300 tys. zł. Kolejne 300 tys. zł będzie dokładał Instytut Adama Mickiewicza z Warszawy.
17-01-2014
W gminach słychać tykanie
Aquapark w Suwałkach, Opera Podlaska i stadion w Białymstoku, pływalnie w Hajnówce i Michałowie - to tylko niektóre obiekty zbudowane za grube miliony Unii Europejskiej. Teraz jednak trzeba dokładać do ich utrzymania. Czy damy radę? - pyta Maryla Pawlak-Zalikowska w Gazecie Współczesnej.
17-01-2014
Warszawa. Minister kultury wyznaczył zadania na 2014 rok
Zakończenie inwestycji wartych 1,5 mld zł, reformy i ułatwienia w dostępie do kultury to najważniejsze cele, które wyznacza sobie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
14-01-2014
Białystok. Ruszył projekt "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu"
Realizacji projektów kulturalnych i warsztatów, tworzenia kolekcji czy archiwizowania relacji świadków historii uczą się uczestnicy projektu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu". Zainaugurowany we wtorek projekt prowadzony jest przez pięć białostockich instytucjach kultury.
13-01-2014
Kraj. Opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna
- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to czy z niej skorzysta, zależy od niego - mówi Bogdan Zdrojewski.
09-01-2014
Bydgoszcz. Prestiżowe instytucje z dotacjami
Bydgoskie instytucje kultury w latach 2014-2020 mają szansę na unijne pieniądze. Opera Nova stara się o dofinansowanie z Funduszy Norweskich, a pozostałe sztandarowe instytucje kultury w Bydgoszczy mogą liczyć na pieniądze z programu operacyjnego.
08-01-2014
Warszawa-Wrocław. Remedium na raport o ESK 2016
- Wszystko wskazuje na to, że w 2014 r. powstanie Wieloletni Program Rządowy, dotyczący finansowania Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - zapowiedział w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
02-01-2014
Wrocław. Więcej pieniędzy na kulturę
W 2014 r. Wrocław z miejskich pieniędzy przeznaczy na kulturę ponad 40 mln zł więcej niż w roku minionym. Największym wydarzeniem będzie wystawa prac Pabla Picassa i Salvadora Dalego.
27-12-2013
Szczecin. Rozbudowa Teatru Polskiego
Trzy sceny, tzw. pudełkowa, szekspirowska oraz eksperymentalna znajdą się w szczecińskim Teatrze Polskim po jego rozbudowie. Określony w konkursie koszt inwestycji to ok. 54 mln zł.
23-12-2013
Podszczypywanie "Ósemek"
Radni odebrali Teatrowi Ósmego Dnia 300 tys. zł z dotacji na 2014 rok. Zdaniem autorki tej poprawki, Joanny Frankiewicz, zespół powinien walczyć o pieniądze w konkursach. - Jeśli ktoś uważa, że "Ósemki" nie powinny być utrzymywane przez miasto, niech pokaże odwagę i złoży uchwałę o jego likwidacji - odpowiada radny Łukasz Mikuła, który sprzeciwiał się cięciom.
23-12-2013
Słupsk. Od stycznia drożej do Tęczy
Słupska Tęcza od stycznia przyszłego roku podnosi ceny biletów. Za wejściówki trzeba będzie zapłacić dwa złote więcej niż teraz.
23-12-2013
Wojny kulturowej w teatrze ciąg dalszy
Nie minęły jeszcze echa afery w Krakowie, gdzie lokalni "patrioci" zaatakowali Narodowy Stary Teatr, oskarżając aktorów i dyrektora o hańbienie polskiej kultury, a już w dwóch kolejnych miastach doszło do ataków na teatry - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-12-2013
Poznań. Radni zdecydowali: Teatr Ósmego Dnia traci 300 tys. zł
To skutek dwóch poprawek do budżetu na przyszły rok. Radni przegłosowali je w piątek. Choć najbardziej radykalną propozycję, która miała odebrać teatrowi aż 800 tys. zł, wycofał sam autor - radny Michał Tomczak.
19-12-2013
Łódź. Prezydent cieszy się z inwestycji w kulturę, ale budżet instytucji wciąż jest bardzo niski
W mroźny poranek prezydent Hanna Zdanowska zaprosiła dziennikarzy na plac budowy, by chwalić się rekordowymi wydatkami na łódzką kulturę.
19-12-2013
Łódź. Większy budżet dla "Jaracza", mniej pieniędzy dla Filharmonii Łódzkiej
W przyszłorocznym budżecie województwa łódzkiego 75,6 mln zł zarezerwowano dla siedmiu marszałkowskich instytucji kultury. Tylko Teatr im. Jaracza dostanie więcej pieniędzy.
18-12-2013
Białystok. Tylko opera na bogato
Drastyczne różnice w dotacjach dla instytucji kultury. Marszałek nie żałuje na operę. Inne podlaskie instytucje kultury mogą jej tylko zazdrościć.
18-12-2013
Bydgoszcz. Będzie nowa scena w dawnym Teatrze Kameralnym?
Nowa scena teatralna czy Centrum Organizacji Pozarządowych? Co powstanie w miejscu dawnego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej, o tym także zadecydują dziś radni, którzy zgłosili ponad 30 poprawek do projektu budżetu miasta. Dziś głosowanie nad planem finansowym miasta na 2014 r.
18-12-2013
Kraj. Nowy nabór w Programie Europa Kreatywna
Rozpoczęły się nabory wniosków od organizacji i instytucji kultury chcących wziąć udział w nowym programie Komisji Europejskiej Kreatywna Europa - poinformowała w środę w Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, promującego program.
14-12-2013
Poznań. Teatr Ósmego Dnia w ręce fundacji?
- Fundacja mogłaby skorzystać z dofinansowania z budżetu miasta, jak każda inna organizacja pozarządowa - proponuje radny Michał Tomczak (PO).
09-12-2013
Poznań. Teatr Ósmego Dnia bez miejskiej dotacji?
- Sprzeciwiamy się trwającej od dłuższego czasu nagonce na Teatr Ósmego Dnia - czytamy w petycji, która pojawiła się w internecie. Podpisało się już pod nią prawie tysiąc osób.
09-12-2013
Szczecin. Kto skończy remont Opery?
W przyszłym tygodniu Opera ogłosi przetarg na nowego wykonawcę. Będzie musiał skończyć to, co zaczął Wrobis, który zbankrutował.
07-12-2013
Zielona Góra. Konkurs na wydarzenia kulturalne
Stowarzyszenia i organizatorzy imprez mogą już składać wnioski o pieniądze na swoje przedsięwzięcia. W tym roku prezydent Janusz Kubicki daje do podziału prawie pół miliona złotych.
06-12-2013
Poznań. Oświadczenie Teatru Ósmego Dnia
Teatr Ósmego Dnia dziękuje wszystkim, którzy, jakże często ostatnio, protestują przeciw represjom stosowanym wobec naszego zespołu. Przesyłamy dwa oświadczenia ws. zgłaszanych przez radnych poprawek do budżetu - oświadczenie Teatru Ósmego Dnia i drugie Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy Teatrze Ósmego Dnia.
05-12-2013
Poznań. Apel radnych SLD: Ratujmy Ósemki
Radni klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Tomasz Lewandowski, Katarzyna Kretkowska, Beata Urbańska, Adrian Kaczmarek, Antoni Szczuciński wzywają: Podpisujmy się pod protestem do Prezydenta i Radnych Miasta - nie zgadzamy się na obniżanie dotacji budżetowej i likwidowanie Ósemek!
26-11-2013
Kielce. Pół miliona mniej dla Teatru Żeromskiego
- Teatr jest zagrożony - alarmuje Piotr Szczerski, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego. Chodzi o zmniejszenie o pół miliona dotacji na 2014 rok. - Budżet jest mniejszy. Wszystkie instytucje mają obcięte dotacje - tłumaczy Jacek Kowalczyk z urzędu marszałkowskiego.
26-11-2013
Szczecin. Kto wyremontuje Operę na Zamku?
Dyrekcja Opery odstąpiła od umowy z wrocławską firmą Wrobis, która do tej pory wykonywała prace II i III etapu remontu Opery na Zamku.
19-11-2013
Radom. Ile na kulturę w budżecie na 2014 r.?
W stosunku do wszystkich wydatków w budżecie na przyszły rok najmniej pieniędzy przeznaczonych jest na te związane z ochroną zdrowia i kulturą.
18-11-2013
Kultura ma na siebie zarobić? To populizm
- Kultura nie jest kosztem, kultura jest inwestycją. Skrajny populizm to pogląd, że kultura się powinna wyżywić, sama na siebie zarobić. Jak to usłyszycie, to zaproponujcie, żeby armia się sama wyżywiła z tego, co zagrabi na wojnie, a policja z tego, co zabierze złodziejom - mówił Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza, gość Kongresu Kultury Pomorza Zachodniego, który rozpoczął się w piątek.
30-10-2013
Kielce. Skromne finanse na kulturę w 2014
Tylko nieznacznie wzrosną w przyszłym roku wydatki miasta na kulturę. - Musicie sobie radzić, nie ma innej możliwości. To nie wynika ze złych intencji pana prezydenta - usłyszeli wczoraj w ratuszu dyrektorzy placówek od skarbnik miasta.
30-10-2013
Łódź. Mała stabilizacja z widokiem na kryzys
Nie będzie radykalnych cięć dotacji dla miejskich instytucji kultury na rok 2014 - tak wynika ze spotkań, jakie ich dyrektorzy wraz z księgowymi odbyli z odpowiedzialną za rozwój łódzkiej kultury, wiceprezydent Agnieszką Nowak - pisze o budżecie łódzkiej kultury Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
24-10-2013
Warszawa. Sejm przyjął informację Rady Ministrów nt. Paktu dla Kultury
Sejm przyjął w środę Rady Ministrów informację na temat realizacji przez rząd "Paktu dla kultury", zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. w budżecie państwa do 2015 roku.
22-10-2013
Bytom. Liczą długi po STT i planują nową instytucję
Bytomski Śląski Teatr Tańca jest w fazie likwidacji. Po ŚTT zostały długi. Ile? Wciąż liczy je likwidator. Jest plan, aby miasto dało 1 mln zł na nową placówkę.
10-10-2013
Częstochowa. Modernizacja Teatru im. Adama Mickiewicza
Nastąpi modernizacja Teatru im. Adama Mickiewicza. Przez rok będą trwały prace m.in. nad opracowaniem dokumentacji projektowej - podał w czwartek rzecznik Urzędu Miasta. Samorząd liczy na dofinansowanie ze środków unijnych.
07-10-2013
Opole. Zwolnienia i cięcia w teatrze
Dyrektor Teatru im. Kochanowskiego planuje zlikwidować kilka działów, a w ich miejsce stworzyć "nowe struktury", Jedni stracą pracę, innym zostaną zmniejszone pensje. Ale dzięki temu - zdaniem dyrekcji - po tej operacji teatr ma być "nowocześnie zarządzaną instytucją kultury".
30-09-2013
Krajobraz po bitwie
- W tej chwili bardzo poważnie zastanawiamy się, czy ponownie nie przestać grać. Mam jednak poczucie obowiązku i wiem, że koszty społeczne związane z taką decyzją i strata publiczności będą bardzo trudne do odpracowania - z dyrektorem Teatru Polskiego Krzysztofem Mieszkowskim rozmawia Magda Piekarska.
21-09-2013
Narodowy, czyli... ?
- Narodowy jest każdy teatr, każde muzeum - bo z nimi obcujemy częściej niż z "wybrańcami" ministra - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
21-09-2013
Wrocław. Będzie więcej pieniędzy na kulturę
Urzędnicy zatwierdzili w czwartek zmiany w miejskim budżecie na 2013 rok. Jak się okazuje, kultura wciąż jest oczkiem w głowie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Miasto w tym roku przeznaczyło na nią około 200 milionów złotych. To więcej niż w ubiegłym roku (było 130 mln). Zatwierdzona w czwartek dokładka na bieżące wydatki (bez inwestycji) wynosi 2 miliony 300 tysięcy złotych.
19-09-2013
Małopolska. Kultura na wolny rynek?
Wizja prywatyzacji instytucji kultury dzieli środowisko. Jedni boją się komercjalizacji sztuki, inni są otwarci na radykalne zmiany i są gotowi konkurować na wolnym rynku.
19-09-2013
Wrocław. Ambitne plany mimo ograniczeń w Polskim
Nowy sezon z Borczuchem, Zadarą, Garbaczewskim, Miśkiewiczem, duetem Strzępka-Demirski, Klatą, no i z Lupą - tak zapowiadają się plany Teatru Polskiego do przyszłych wakacji.
18-09-2013
Wrocław. Teatr Polski chce utrzymać poziom bez cięć
Sześć premier, w tym "Dziady" w reżyserii Michała Zadary - to tylko niektóre plany na nowy sezon Teatru Polskiego. - Ten sezon będzie przełomowy w pracy teatru - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej szef placówki, Krzysztof Mieszkowski. I dodał: - Będzie przebiegał pod hasłem trudnych rozmów o teatrze.
16-09-2013
Warszawa. Senacka komisja kultury pozytywnie o cięciach w budżecie na kulturę
Senacka komisja kultury pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek oszczędności w budżecie na kulturę. Wydatki MKiDN mają się zmniejszyć o 146,5 mln zł, KRRiT - o 172 tys. zł, a Kancelarii Prezydenta w części przeznaczonej na kulturę - o 1,2 mln zł.
10-09-2013
Białystok. Miliony potrzebne na akustykę w operze
Do tej pory próbowaliśmy poprawić akustykę bez ponoszenia dodatkowych kosztów - przyznaje Grzegorz Falkowski, który w operze odpowiada za nagłośnienie i multimedia. Kiedy jednak OiFP dostała ekspertyzę wykonaną przez Pracownię Akustyczną Kozłowski z Wrocławia (za blisko 56 tysięcy zł plus podatek), okazało się, że sprawa jest poważna.
29-07-2013
Kraków. Radni przeciwko nowemu teatrowi
Radni planują protest przeciwko wydawaniu pieniędzy na Krakowską Scenę Variete. Za kilkadziesiąt milionów na ten teatr można załatać drogi i usprawnić komunikację, kupić lepsze tramwaje.
18-07-2013
Warszawa. Min. Zdrojewski gotowy spełnić oczekiwania premiera ws. budżetu
Premier oczekuje, że w tym roku resort kultury będzie dysponował podobną niewykorzystaną kwotą budżetu, co w roku ubiegłym - ok. 100 mln zł - poinformował PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił, jego resort jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom.
15-07-2013
Po co takie centrum?
Ratusz i Urząd Marszałkowski chcą zbudować w środku miasta, na placu Teatralnym, centrum kongresowo-filmowe. Pomysł jak na razie jest tak ogólny, że prawie nie ma wrogów - pisze Wojciech Mąka w Expressie Bydgoskim.
11-07-2013
Bydgoszcz. Minister wesprze centrum festiwalowo-kongresowe
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zadeklarował ok. 250 mln zł na budowę w Bydgoszczy wielofunkcyjnego obiektu, w którym m.in. byłby organizowany festiwal Camerimage Plus - poinformował w czwartek prezydent miasta Rafał Bruski.
09-07-2013
Płock. Dramatyczny wprowadza oszczędności
Teatr Dramatyczny i Muzeum Mazowieckie straciły 10 proc. budżetu, jaki im pozostał do końca roku. Ważą się losy premier, wystaw i wydawnictw. Będzie skromniej. Wszystko przez kryzys na Mazowszu, które boryka się z niższymi wpływami z podatków od przedsiębiorców i wysokim "janosikowym".
09-07-2013
Warszawa. Wspólne stanowisko ZASP i ZZAP ws. potrzeby nowego ładu w teatrach publicznych
Zarządy Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec występujących w ostatnim czasie kolejnych przypadków zbiorowych zwolnień aktorów i innych artystów wykonawców, zatrudnionych w publicznych teatrach i na innych scenach.
08-07-2013
Płock. Ostre cięcia w budżecie
W Muzeum Mazowieckim nie wyklucza się zwolnień. W Teatrze Dramatycznym mowa o "korektach repertuaru", czyli zmniejszeniu liczby jesiennych premier. Płockie placówki kultury, finansowane przez Urząd Marszałkowski, stoją przed widmem cięć w budżecie. Spekuluje się o 5 proc., a nawet 15 proc. uszczuplenia ich tegorocznej kasy.
06-07-2013
Kielce. Kubuś wystawi premierę w Stambule
170 tys. zł dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli kieleckiemu teatrowi Kubuś przygotować spektakl, którego premiera odbędzie się jesienią przyszłego roku na prestiżowym festiwalu w Stambule.
05-07-2013
Opole. Minister dał ćwierć miliona
Będą promować polski teatr w Turcji. Artystyczny projekt Teatru Kochanowskiego "Proust - Pamuk - Pamięć" został wysoko oceniony przez ministra kultury i zyskał dofinansowanie w kwocie 250 tys. zł.
04-07-2013
Kielce. Dofinansują premierę Teatru Kubuś w Turcji
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Teatrowi Kubuś dotację, w ramach Programu "Turcja 2014 - Promesa", w wysokości 170 tys. zł.
04-07-2013
Teatr dla każdego
- Warunkowo dodam 1,5 miliona złotych rocznie na teatr Grzegorza Jarzyny - deklaruje minister kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
04-07-2013
Warszawa. Griffin Art Space mecenasem Teatru Imka
Griffin Art Space, instytucja promująca i wspierająca sztukę, bierze pod swoje skrzydła Teatr Imka. Jest to pierwsza scena teatralna objęta opieką Griffin Art Space oraz wyraźny sygnał otwartości mecenasa na różne kierunki działań kulturalnych.
24-06-2013
Warszawa. Karta warszawiaka ze zniżkami na bilety do teatrów
Od 1 stycznia 2014 r. osoby płacące podatki w Warszawie będą miały prawo do tańszych długookresowych biletów komunikacji miejskiej w ramach karty warszawiaka - zapowiada stołeczny ratusz. Oferta ma być rozszerzana o zniżki przy zakupie biletów do teatrów.
09-11-2012
Gdynia. Jest projekt nowej siedziby GSF
Gdyńska Szkoła Filmowa ma mieć nową siedzibę na placu Grunwaldzkim. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny nowego gmachu.