powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Jubileuszowe Łódzkie Spotkania Baletowe od soboty

Premierą spektaklu Teatru Wielkiego w Łodzi "Cisza" rozpocznie się w sobotę jubileuszowa 25. edycja Łódzkich Spotkań Baletowych. Do 23 czerwca na scenie Teatru Wielkiego różne formy tańca zaprezentują zespoły baletowe m.in. z Australii, Japonii, Włoch, Hiszpanii czy Izraela. Organizowane od przeszło 50 lat Łódzkie Spotkania Baletowe to największych w Polsce i jeden z najsłynniejszych tanecznych biennale w Europie.

- Całe nasze środowisko taneczno-baletowe czeka niecierpliwie na Łódzkie Spotkania Baletowe, żeby zobaczyć jakie mamy tendencje oraz nowości na świecie w ruchu i tańcu - podkreślił Wojciech Domagała, kierownik baletu w Teatrze Wielkim w Łodzi, który jest organizatorem i gospodarzem wydarzenia.

W repertuarze jubileuszowej edycji festiwalu znalazło siedem zróżnicowanych stylistycznie propozycji, które w większości będzie można oglądać w Polsce po raz pierwszy.

- Przeglądaliśmy wiele zespołów, które aplikowały, żeby u nas wystąpić. Do ich wyboru podchodziliśmy z ogromną odpowiedzialnością. Zależało nam na zaproszeniu zespołów, które jeszcze nigdy nie były w Polsce i udało nam się pozyskać naprawdę wyjątkowe, ciekawe i znakomite zespoły - zapewnił zastępca dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Krzysztof Marciniak.

Wśród nich wskazał m.in. operę rzymską - Balletto del Teatro dell' Opera di Rome, która w "La Sylphide" zaprezentuje klasyczny "biały" balet, wybitną hiszpańską wykonawczynię flamenco Sarę Baras (Ballet Flamenco Sara Baras) oraz pierwszy raz goszczący w Polsce The Tokyo Ballet z japońskim teatrem Kabuki.

Wśród pozostałych programowych proporcji są prezentujący taniec współczesny Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela oraz australijski Sydney Dance Company.

Zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją XXV Łódzkie Spotkania Baletowe zainauguruje premiera przygotowana przez zespołu baletowy Teatru Wielkiego. Będzie nią trzyczęściowy spektakl "Cisza/Silence" będący baletową interpretacją życia Ludwiga van Beethovena. Artyści zatańczą m.in. do koncertu fortepianowego nr 5 w wykonaniu Tarasa Hlushko (fortepian) i orkiestry, którą pokieruje Michał Kocimski.

Autorem choreografii jest Włoch Ivan Cavallari, który tłumaczył, że "esencją i myślą przewodnią całego baletu jest przedstawienie go w symfonicznej myśli Bethovena". "Nie będzie to jednak tylko balet narracyjny czy symfoniczny, ale coś na pograniczu obu tych pojęć. W moim założeniu jest trzech Beethovenów - Beethoven człowiek, Beethoven twórca i Beethoven geniusz" - zaznaczył Cavallari, który na co dzień kieruje zespołem baletowym Les Grands Ballet Canadiens z Montrealu

Premierowy pokaz "Ciszy/Silence" odbędzie się w sobotę. Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze 12 i 31 maja.

Jubileuszowej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych będą towarzyszyć dwie wystawy - fotografii baletowej Juliusza Multarzyńskiego i Chwalisława Zielińskiego pt. "Mój balet" oraz plakatów do spektakli baletowych.

Łódzkie Spotkania Baletowe organizowane są od 1968 r. Ich ideą jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych, zarówno na polu tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego.

Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi gościły już wszystkie najbardziej liczące się na świecie zespoły baletowe jak Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Nederlands Dans Theater, Sadler's Wells, Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana, Ballet Nacional de Cuba, Stuttgarter Ballett, Elisa Monte Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company, Akram Khan Company. Gośćmi festiwalu byli też słynni choreografowie, m.in. Maurice Béjart, Alicia Alonso, John Neumeier, Jiri Kylian, William Forsythe, Daniel Ezralow, Boris Ejfman, Mats Ek, Birgit Cullberg.