powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Premiera "Hańby" Coetzee'ego na Malcie

Sceniczną adaptację "Hańby" Johna Maxwella Coetzee'ego przygotowuje Maciej Podstawny. Spektakl na podstawie jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera będzie największym teatralnym wydarzeniem XXIX Malta Festival Poznań. Spektakl jest koprodukcją festiwalu Malta i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

John Maxwell Coetzee w fascynujący sposób, bezpośredni, a zarazem niezwykle powściągliwy łączy w swojej powieści wątki historyczne, społeczne, etyczne i egzystencjalne. Dla twórców przedstawienia kluczowy będzie temat odpowiedzialności i empatii, etycznych i wyobrażeniowych granic i ograniczeń. W kontekście ostatnich debat wywołanych akcją #metoo opisywane przez autora przemocowe relacje w sferze zawodowej i prywatnej nabrały szczególnej mocy. Nie chodzi o publicystyczny komentarz na temat ostatnich wydarzeń, lecz o namysł nad granicami wyobraźni. Dotyczy on zarówno sfer etyki, jak i samego teatru.

Twórczość Johna Maxwella Coetzee'ego zagości na festiwalu po raz trzeci. W 2012 roku w programie Malty znalazł się spektakl "Hańba" w reżyserii Kornela Mundruczó. W tym samym roku odbyła się również prapremiera opery "Slow Man" flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa z librettem samego noblisty, adaptacja jego powieści "Powolny człowiek". Spektakl wyreżyserowała Maja Kleczewska.

Premiera spektaklu "Hańba" w reżyserii Macieja Podstawnego odbędzie się 27 czerwca o godzinie 19 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolejne spektakle: 28 i 29 czerwca. Bilety w cenie 15 zł będą dostępne od połowy maja.

---

Na zdjęciu: John Maxwell Coetzee podczas festiwalu Malta w 2012 roku