powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Premiera sztuki o dorastaniu i poznawaniu świata w OTL

Spektakl "Fru-Fru" o dorastaniu i poznawaniu świata przygotowują aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek. Premiera sztuki w reżyserii Karoliny Maciejaszek odbędzie się w niedzielę.

Sztuka powstała na motywach książki "Metamorfoza Fru-Fru" autorstwa Nguen Tran Thien Loca.

- To książeczka głównie złożona z obrazków. Jest to typowy picture book, który dostarcza inspiracji i jest pewnym schematem fabularnym. Daje oś fabularną, którą moglibyśmy streścić w dwóch zdaniach: "To opowieść o małym robaczku mieszkającym w ogrodzie i czekającym na moment, kiedy stanie się kimś ważnym". Towarzyszymy Fru-Fru w jego dojrzewaniu, poznawaniu świata i siebie. Przechodzimy wraz z bohaterem przez kolejne fazy rozwoju - podkreśliła reżyser Karolina Maciejaszek.

Realizując spektakl, chciała ona opowiedzieć historię Fru-Fru, przejmując perspektywę głównego bohatera. Jak mówiła, bohater jest metaforą małego dziecka i - tak jak ono - dorastając, poznaje świat. Najpierw odbiera świat poprzez zmysły i emocje, potem uczy się nazywać pewne rzeczy. Następnie w kolejnych etapach mierzy się z rozczarowaniami, ale też zaczyna marzyć.

Wcześniej Karolina Maciejaszek przygotowywała adaptacje wielkiej literatury dla dzieci w wieku szkolnym. "Fru-Fru" w Olsztyńskim Teatrze Lalek, to pierwsza jej realizacja dla małego widza - od 3. roku życia.

- To nie jest spektakl oparty o dużą ilość tekstu, gramy raczej plastyką, muzyką, ruchem scenicznym. To spektakl bardzo impresyjny. Trzeba było znaleźć formę, by "mówiąc do małego widza" nie infantylizować, ale zostawić pole do wyobraźni. Stąd forma poetyckiej opowieści - dodała.

Scenografię do inscenizacji przygotowała Marika Wojciechowska, muzykę skomponowała Izabela Smelczyńska, a choreografię opracowała Ewelina Ciszewska.