Warszawa. "Dzieci księży" premierowo w Teatrze Dramatycznym

17 maja na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego odbędzie się premiera spektaklu "Dzieci księży" Marty Abramowicz w reż. Darii Kopiec.

"Takich historii jest w Kościele katolickim sporo, nie wiem czy można powiedzieć, że to norma, ale na pewno (ta) historia nie jest nietypowa. Wiem o tym z doświadczenia. Przez prawie trzydzieści lat byłem jezuitą. To długi czas by zebrać wiele wiadomości na temat instytucji, do której należałem (...). To bardzo ważne, że właśnie książka Marty Abramowicz będzie miała swoje drugie życie na deskach teatru (...). To właśnie teatr u swych źródeł był miejscem oczyszczenia i przezwyciężenia traumy - katharsis - być może właśnie ten spektakl stanie się okazją do odkrycia pięknej miłości, zdolności do akceptacji i przezwyciężenia zakłamania" - napisał Stanisław Obirek w eseju do programu spektaklu "Dzieci księży".

Ludzie znają ich matki - odsądzane od czci i wiary - oraz ojców, których oczyszcza się ze wszystkich grzechów. Jednak o tym głośno się nie mówi. Dzieci księży mają spędzić życie w milczeniu. Ich losy to historia trudnej miłości, braku akceptacji i hipokryzji. Emocjonalna bomba nie przestaje tykać przez całe życie.

Przedstawienie powstało na podstawie książki reportażowej Marty Abramowicz "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica". Reżyserka Daria Kopiec wraz z autorką adaptacji Elżbietą Chowaniec tworzą teatr zaangażowany społecznie, który ma za zadanie otworzyć dialog, przełamać tabu związane z celibatem, hipokryzją kleru, łamaniem praw dzieci, które wychowują się bez ojców.

Premiera 17 maja, Scena na Woli im. T. Łomnickiego.

Obsada: Martyna Byczkowska, Anna Gorajska, Agata Różycka, Modest Ruciński, Marcin Wojciechowski, Łukasz Wójcik

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego