powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Karmelitanki" z Met i "Carmen" z Bolszoj na finał sezonu transmisji

Dwiema transmisjami HD LIVE - operową i baletową - nazywowkinach.pl kończy sezon 2018-19. Już w najbliższą sobotę (11.05) widzowie w ponad 30 kinach całej Polski będą mogli obejrzeć na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera wstrząsające "Dialogi karmelitanek", którymi zadyryguje sam szef nowojorskiej sceny.

Za ponad tydzień zaś, w niedzielę (19.05), z legendarnego Teatru Bolszoj w Moskwie transmitowany będzie najnowszy wieczór baletowy, na który złożą się "Carmen-Suita" i "Pietruszka".

Nowy dyrektor muzyczny Met, Kanadyjczyk Yannick Nézet-Séguin, właśnie "Dialogi karmelitanek" (na zdjęciu) wymieniał jako jedną z dwóch oper z repertuaru francuskiego, które chciałby przywrócić nowojorskiej scenie. Arcydzieło Francisa Poulenca powstało na motywach prawdziwych wydarzeń: losy skazanych na śmierć podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej karmelitanek z zakonu w Compicgne opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia ta pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges'a Bernanosa. Kompozytor uznał ją za doskonały temat dla swej opery, w której chciał odzwierciedlić również okropności II wojny światowej. W nowojorskim wznowieniu inscenizacji Johna Dextera występuje doborowa obsada. Jako Blanka de la Force, młoda adeptka klasztoru, zaprezentuje się amerykańska mezzosopranistka Isabel Leonard, a Finka Karita Mattila wcieli się postać starej przeoryszy. Transmisja 11 maja o godz. 18:00.

A już 19 maja do kin zaprosi widzów Teatr Bolszoj, który na finał swojego sezonu transmisji przygotował kultową "Carmen-Suitę", balet stworzony w roku 1967 dla Mai Plisieckiej oraz nową wersję baletu "Pietruszka" do muzyki Igora Strawińskiego. "Zawsze pragnęłam zatańczyć Carmen" - pisała we wspomnieniach Plisiecka, genialna primabalerina Teatru Bolszoj. Tancerka sama napisała libretto, niemal zmusiła męża, Rodiona Szczedrina, do stworzenia na bazie muzyki Bizeta nowo zinstrumentowanej suity. Na koniec znalazła choreografa - słynnego Kubańczyka Alberta Alonso. W transmisji z Moskwy w tytułowej roli Carmen zobaczymy Swietłanę Zacharową, primabalerinę światowych scen. "Pietruszkę", balet, w którym tytułową partię wykonywał na prapremierze sam Wacław Niżyński, powierzono do przygotowania Edwardowi Clugowi, obecnie dyrektorowi baletu w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze.