powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Tancerze przypomnieli związki Moniuszki z miastem

Tancerze zespołu tańców dworskich i historycznych Cracovia Danza zatańczyli we wtorek na Rynku Głównym, aby uczcić dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, a także przypomnieć związki kompozytora z Krakowem.

Happening odbył się przed dawnym hotelem Drezdeńskim w Kamienicy Margrabskiej, przy Rynku Głównym 47. Jak przypomniano, to właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor Stanisław Moniuszko, przebywając w stolicy Małopolski, a także pisał listy do żony, opisując swoje wrażenia z pobytu.

"Stanąłem jak wryty. Łzy zakręciły mi się w oku. Jestem u stóp Mariackiej wieży, na środku wielkiego rynku Sukiennice, na które napatrzyć się nie mogę" - pisał Moniuszko w liście z 8 maja 1858 r.

Artyści z zespołu tańców dworskich i historycznych Cracovia Danza, ubrani w stroje z epoki, zaprezentowali spontanicznie zgromadzonej publiczności serię tańców. Towarzyszyła im muzyka z opery Moniuszkowskiej. Wykonanie spotkało się z entuzjastyczną reakcją dziesiątek mieszkańców i turystów.

Kraków zainaugurował obchody Roku Stanisława Moniuszki w niedzielę - hejnałem i wspólnym śpiewaniem pieśni na ul. Moniuszki. Z kolei w piątek, podczas obchodów święta Konstytucji 3 Maja, trzy tysiące osób zaśpiewało pieśń "Prząśniczka". Tym samym uczestnicy 72. Lekcji Śpiewania, zgromadzeni na Małym Rynku, ustanowili rekord świata w masowym zaśpiewaniu tego utworu.