powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Warsztaty japońskiego tańca butoh z TO-EN

Gdzie leżą granice naszego ciała? Czym jest nasze ciało w odniesieniu do otaczającej je przestrzeni? Poznaj wschodnią koncepcję pracy z ciałem na scenie podczas warsztatów z tancerką japońskiego tańca butoh TO-EN i poszukaj odpowiedzi na te pytania.

Trzy intensywne sesje warsztatowe to możliwość rozwoju ruchowego wraz z pogłębieniem świadomości własnego ciała. To wyjątkowa okazja na poznanie metody pracy z ciałem w tańcu butoh - od treningu po choreografię. Metoda ta bazuje na redefinicji obrazu ciała oraz odkryciu jego nowych artystycznych możliwości. Na warsztaty składają się m.in. trening bazowy (postawa, oddech, wytrzymałość), praca ze zmysłami oraz elementy choreografii oparte na tzw. materiach ciała.

Warsztaty skierowane są do osób między 20 a 45 rokiem życia. Wcześniejsze doświadczenie taneczne nie jest potrzebne, ale warsztaty są przeznaczone dla osób sprawnych fizycznie i zdyscyplinowanych.

TO-EN (na zdjęciu) jest tancerką butoh, choreografką, uczennicą słynnej szwedzkiej artystki butoh SU-EN. TO-EN tworzy kolejne pokolenie nielicznego grona tancerzy butoh na świecie. Rozwija unikalny styl tańca butoh, oparty na Metodzie SU-EN. Metoda ta wywodzi się bezpośrednio z nauk legendarnych japońskich tancerzy butoh Yoko Ashikawy oraz Tatsumiego Hijikaty. TO-EN jest jedyną kontynuatorką linii tańca butoh według metody SU-EN w Polsce.

TO-EN jest imieniem artystycznym tancerki nadanym przez nauczyciela; pochodzi z jęz. jap. i oznacza "Ziemia-Ogród", "Ogród Ziemski". Proces nadawania imienia jest novum w polskiej sztuce scenicznej. Symbolizuje kontynuację tradycji tańca butoh oraz jej rozwój na nowym gruncie.

Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50. XX wieku. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku taniec butoh, wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. W Europie butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej.

***

MIEJSCE: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

TERMINY: 22, 23, 24 lipca 2019

GODZINY: 10.00 - 16.00 (z przerwą)

ZAPISY I KWESTIE ORGANIZACYJNE: toen@toenbutoh.com

ZAPISY TYLKO DO: 20 czerwca wraz z obowiązującą, bezzwrotną zaliczką w wysokości 100 zł (gotówką, w biurze Oliwskiego Ratusza Kultury, w godz. 9.00-16.00).

KOSZT: 450 zł (termin opłat do 10 lipca, w restauracji Oliwskiego Ratusza Kultury - Tu Można Marzyć (od wtorku do niedzieli, od 11.00 do 22.00) lub w biurze ORK (kontakt: Ewa Labenz tel.519 166 301). Płatność tylko na miejscu, gotówką lub kartą.

Ilość miejsc ograniczona

***

www.toenbutoh.com www.ratuszkultury.pl

Współorganizator: Fundacja Wspólnota Gdańska