powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Psychozy" w Nowym Teatrze

8 maja o 19.00 w Nowym Teatrze odbędzie się premiera warszawska spektaklu "Psychoza" w reż. Tomasza Węgorzewskiego, będącego koprodukcją z kieleckim Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Kolejne spektakle 9-11 maja o 19.00.

"Prawdziwym obłędem jest brak szaleństwa".

Emil Cioran, "Upadek w czas"

W wielu mitologiach odnajdziemy stwierdzenie, że narodziny świata poprzedzało istnienie pierwotnej pustki. Grecy nazywali ją Chaosem - niestrukturyzowaną próżnią, z której wyłonili się pierwsi bogowie i porządek. Współcześnie jesteśmy skłonni uznawać mitologie za archaiczne sposoby objaśniania zjawisk psychicznych, a przesłania o Chaosie - za opis uniwersalnego, indywidualnego doświadczenia każdego człowieka, konfrontującego się z poczuciem pustki.

Spektakl bazuje na opisach ekstremalnych stanów psychicznego rozpadu - na autentycznych dziennikach psychotyków. Tropi powtarzające się w nich motywy oraz formy gatunkowe. Przenosząc je na scenę w postaci powiastki filozoficznej usiłuje oswoić lęk, jaki pojawia się w każdym z nas, gdy otaczający go świat jawi się jako niezrozumiały i zagrażający.

Prapremiera: 27 kwietnia, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Premiera warszawska: 8 maja, Nowy Teatr

Producent: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Koproducent: Nowy Teatr

Bilety: 35/25 zł

Wejściówka: 20 zł