powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Niemcy. "Emigranci" w Essen

W Theater Essen Süd można zobaczyć "Emigrantów" Sławomira Mrożka.

Scena jest jakby wymyślona specjalnie dla sztuki Mrożka. Pomieszczenie z ciemnymi ścianami oraz brak dekoracji umożliwia widzom koncentrację na grze aktorów. Raphael Batzik oraz Moritz Mittelberg-King z precyzją wcielają się w postacie głównych bohaterów, wzbogacając statyczną akcję sztuki energicznym, fizycznym działaniem i z powodzeniem eksponując najważniejszy temat dramatu. Na początku spektaklu każdorazowo proszą publiczność o rzucenie monety, aby drogą losową określić, który z nich zagra postać AA, a który XX. W wyreżyserowanej przez nich sztuce, układ sił nieustannie się zmienia. Obydwaj emigranci nie pochodzą z określonego bliżej kraju, natomiast różnica środowisk i intelektu ukazana jest znakomicie.

Teather Essen Süd, założony został w 2014 roku. Kierownikiem i współzałożycielem jest pochodzący z Polski Raphael Batzik, który z twórczością Sławomira Mrożka spotkał się już podczas studiów filologii słowiańskiej. O omawianych wtedy dziełach tego wybitnego dramaturga polskiego opowiedział mamie, która umożliwiła mu wspólne obejrzenie "Emigrantów" wystawianych w 2012 roku w restauracji "Gdańska" w Oberhausen.

Theater Essen Süd, ma w swoim dorobku spektakle oparte na dramatach znanych klasyków takich jak Goethe, Bücher czy Kafka.

W związku z aktualnie wystawianymi spektaklami, w przytulnym foyer kameralnego teatru Essen-Süd, można również zobaczyć rysunki Mrożka oraz szkice ze spektaklu, narysowane przez Jacoba J. Bryla.