powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Ponad 268 tys. osób widziało wystawę "Wyspiański"

Ponad 268 tys. osób obejrzało wystawę "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dziękujemy wszystkim, którzy do nas przyszli. Ten wynik to najlepszy dowód, że w Krakowie musi wreszcie powstać Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - mówił PAP wicedyrektor MNK Łukasz Gaweł.

Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny na Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Ma ono powstać na działce obok gmachu głównego i być częścią większego kwartału muzealnego, w skład którego wchodziłby także dawny hotel Cracovia, gdzie oprócz Galerii Architektury i Dizajnu ma powstać centrum magazynowe i administracyjne MNK.

"Trzymajcie kciuki, lobbujcie, wspierajcie - jesteśmy mu to winni..." - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Gaweł.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest jesienią podczas obchodów 140-lecia MNK. Pierwsza nagroda to 90 tys. zł plus zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki dla twórców zwycięskiej koncepcji. Szacuje się, że aby muzeum powstało potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych.

Zamknięta w niedzielę wystawa "Wyspiański" trwała od 28 listopada 2017 r. Prezentowano na niej kilkaset dzieł Stanisława Wyspiańskiego: pastele, rysunki obrazy olejne, projekty witraży, ryciny i przedmioty rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz z depozytów.

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni - od 1 do 5 maja ekspozycję widziało ponad 8,8 tys. osób, a od początku wszystkie jej odsłony - 268 tys. 101 widzów. To frekwencyjny rekord.

- Dziękujemy wszystkim, którzy do nas przyszli, bo są współtwórcami tego sukcesu. Jesteśmy dumni z nich i z Wyspiańskiego. Uważamy, że mistrz zasługuje na swoje własne muzeum, a ponad 268 tys. widzów potwierdza tę naszą intuicję - powiedział PAP Łukasz Gaweł.

Pomysł wzniesienia pawilonu, w którym prezentowany byłby dorobek Stanisława Wyspiańskiego pojawił się już w 2006 r., ale nie został wówczas zrealizowany. Wcześniej Muzeum Wyspiańskiego mieściło się przy ul. Kanoniczej, zostało zamknięte w 2002 r., z powodu zmian własnościowych budynku. Później dzieła Wyspiańskiego były prezentowane przez kilka lat w Kamienicy Szołayskich.