powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Rozstrzygnięto konkurs na projekt Teatru Muzycznego

Wyniki konkursu na projekt Teatru Muzycznego zaprezentowano w poniedziałek w Poznaniu. Zwycięską pracę przygotowało biuro Atelier Loegler Architekci.

Teatr zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Obiekt ma być gotowy w 2023 r. Na konkurs zgłosiły się 44 podmioty. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

Jak poinformował w poniedziałek w imieniu sądu konkursowego dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach, zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na "oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu".

- Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Wszystkie trzy nagrodzone prace były wszechstronnie przeanalizowane i w różnym stopniu realizowały postulaty, jakie stawialiśmy przed autorami - wszystkie jednak udowadniały, że konkurs był na światowym poziomie - powiedział.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób.

- Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera - powiedział dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.

Na pulę nagród w konkursie miasto przeznaczyło 220 tys. zł. Poznański magistrat poinformował, że laureat I nagrody otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie: 7 mln 300 tys. zł. Na budowę teatru Miasto Poznań planuje wydać w kolejnych latach 170 mln zł.

Drugą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni Jems Architekci, a trzecią - propozycja zespołu, w skład którego wchodziły: zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski.

Do konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, w tym 14 z spoza Polski - z Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

- Umieszczenie obiektu tak trudnego funkcjonalnie jak teatr muzyczny w takiej lokalizacji, w dialogu z otaczającymi go zabytkami - to wyzwanie urbanistyczne i architektoniczne. Po ogłoszeniu wyników konkursu jestem przekonany, że Poznań zyskał wyjątkowe miejsce - powiedział Bolesław Stelmach.

Poznański magistrat podał w poniedziałek, że sąd konkursowy "oczekiwał współczesnej formy architektonicznej, która mogłaby stać się wizytówką Poznania i spełniałaby przy tym wysokie wymagania funkcjonalne".

- Oceniano oryginalność i trafność projektów, walory architektoniczno-urbanistyczne, jakość form i kompozycji oraz ich kontekst przestrzenny. Pod uwagę brano też jakość rozwiązań technicznych: sprawdzano funkcjonalność i estetykę projektów, rozwiązania komunikacyjne i logistyczne i to, czy projekt uwzględnia potrzeby teatru - podało miasto.

Istotna była uniwersalność propozycji - budynek i jego otoczenie musiały uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników: osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci. Jurorzy czekali też na rozwiązania "ekologiczne, innowacyjne i energooszczędne".