powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Jutro premiera "Felietonów" Wojciecha Tomczyka

7 maja odbędzie się premiera "Felietonów" Wojciecha Tomczyka. To kolejna - po "Dramatach" - książka ubiegłorocznego laureata "Skrzydeł Dedala", którą wspólnie wydają: Teologia Polityczna oraz Państwowy Instytut Wydawniczy.

Najnowsza książka wybitnego dramaturga to zbiór niepokornych tekstów o polskim kinie, teatrze, prasie i telewizji, które układają się w zdumiewający portret narodowych marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo - naszych. - Cała trudność w czytaniu Tomczyka polega na tym, że człowiek nie wie: śmiać się czy przepisywać i za swoje podawać. To jest, niestety, fenomenalne - przekonuje popularny dziennikarz Robert Mazurek.

W debacie wokół książki udział wezmą:

Robert Mazurek - dziennikarz i felietonista;

Krzysztof Masłoń - krytyk literacki;

Wojciech Tomczyk - dramaturg, scenarzysta, autor książki;

Barbara Schabowska - TVP Kultura (prowadzenie)

W trakcie spotkania, fragmenty felietonów odczyta aktor Dariusz Jakubowski.

***

Wernisaż grafik:

Premierze książki towarzyszyć będzie wernisaż wyjątkowych kolaży autorstwa Michała Strachowskiego, którymi zilustrowane zostały wybrane felietony.

UWAGA! Wyjątkowa okazja dla osób biorących udział w premierze i wernisażu. Oprawiona i sygnowana grafika autorstwa Michała Strachowskiego zostanie przekazana w podziękowaniu każdej osobie, które wesprze działania Teologii Politycznej darowizną z wysokości min. 1 000 złotych (możliwość płatności przelewem na konto) - przygotowaliśmy jedynie 12 takich grafik. Darowizny zostaną przeznaczone na wydawanie kolejnych numerów "Teologii Politycznej Co Tydzień".

***

Gdzie: Centrum Prasowe Foksal - Warszawa, ul. Foksal 3/5

Kiedy: 7 maja (wtorek)

Godz. 18.00

Wstęp wolny.

Gospodarzami wieczoru będą: Dariusz Karłowicz - redaktor naczelny Teologii Politycznej oraz Łukasz Michalski - dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

***

Wojciech Tomczyk (ur. 1960) - polski dramaturg, scenarzysta, producent filmowy. Debiutował sztuką "Wampir". Jego dramaty doczekały się wielu realizacji teatralnych, również poza Polską. Wśród realizacji telewizyjnych, oprócz serialu "Sprawiedliwi", w Teatrze Telewizji znalazły się m. in.: "Norymberga", "Inka 1946", "Dolina nicości", "Zaręczyny", "Breakout" oraz "Marszałek". Był wielokrotnie nagradzany, ostatnio nagrodą literacką Skrzydła Dedala, a jego teksty zostały przetłumaczone na kilkanaście języków świata. Nakładem Teologii Politycznej ukazały się "Dramaty".

*

Michał Strachowski (ur. 1983) - dyrektor artystyczny Teologii Politycznej. Absolwent londyńskiego King's College. Autor projektów graficznych, m.in. ilustracji do internetowego tygodnika "Teologia Polityczna Co Tydzień", okładek książek i oprawy wizualnej wydarzeń organizowanych przez Teologię Polityczną.